Józef Oleksy przyszedł na świat w Nowym Sączu 22 czerwca 1946 roku. Zmarł w Warszawie 9 stycznia 2015 roku. Był polskim politykiem, premierem oraz dwukrotnym Marszałkiem Sejmu.


Biografia i życiorys Józefa Oleksego

Dorastał i uczył się w Nowym Sączu. Później studiował w warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystyki, a ściślej na Wydziale Handlu Zagranicznego. Po studiach podjął pracę w charakterze wykładowcy Szkoły Głównej Handlowej, zakończył natomiast karierę w tym zakresie jako wykładowca i dziekan na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów.

Brał czynny udział w życiu politycznym czasów PRL. W latach 1968-1990 jako członek PZPR – również jako sekretarz komitetu uczelnianego, osoba, która kierowała biurem Centralnej Komisji Rewizyjnej, działał też na stanowisku I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej (1987-1989). Józef Oleksy wchodził również w skład zarządu głównego Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, natomiast w roku przełomów (1989) działał jako minister- członek Rady Ministrów ds. współpracy ze związkami zawodowymi.

W 1990 został współzałożycielem Socjaldemokracji RP, gdzie był przewodniczącym, a w 1999 został jednym z najważniejszych przedstawicieli SLD (Sojuszu Lewicy Demokratycznej). W 2004 roku pełnił funkcję posła do Parlamentu Europejskiego. W latach 1993-1995 oraz w 2004 był Marszałkiem Sejmu lecz w wyniku działań sądu lustracyjnego I instancji podał się do dymisji i 5 stycznia 2005 roku, toteż został odwołany. Był premierem w latach 1995 – 1996. W rządzie Leszka Millera był ministrem spraw wewnętrznych i wicepremierem. W 2003 roku został laureatem Mistrza Mowy Polskiej, został również nagrodzony Medalem Zasłużonym dla Tolerancji. Zmarł w Warszawie 9 stycznia 2015 roku na skutek choroby nowotworowej.

Ciekawostki o Józefie Oleksym

  • Józef Oleksy był ministrantem, ponieważ w latach swej wczesnej młodości i dojrzewania szykował się na duchownego katolickiego.
  • Był doktorem nauk ekonomicznych.
  • Podczas rozmowy z Aleksandrem Gudzowatym w jego biurze, Józef Oleksy został nagrany przez biznesmena, wypowiadając się chociażby na temat niejasnych źródeł majątku Aleksandra Kwaśniewskiego. Poza tym Wojciecha Olejniczaka nazwał „narcyzem”, a Jerzego Szmajdzińskiego „bucem nadętym”.
  • Piwa nie traktował w kategoriach alkoholu, gustował bowiem w trunkach wysokoprocentowych.

Cytaty Józefa Oleksego

„Chcę tu teraz stanowczo powiedzieć: nigdy i niczyim agentem nie byłem – mówię to, Józef Oleksy, w Sejmie Rzeczypospolitej.”

„Kwaśniewski na pewno umie być politykiem na luzie, liderem atrakcyjnym z trybuny i estrady. Ale sam się nie rozbierze ani nie będzie tańczył. Nie ma po co. No i posunął się w latach.”

„Najchętniej spaliłbym wszystkie teczki i nakazał pójść do przodu. Polskie elity lubią pławić się w przeszłości.”

„PiS ma duży ładunek treści uważanych za lewicowe, głosiłem kiedyś, że lewica pozwoliła PiS-owi odebrać sobie część programu.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • St.Mons
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Oleksy
    • https://wypracowania24.pl/historia/3252/jozef-oleksy-biografia-zyciorys
    • https://pl.wikiquote.org/wiki/J%C3%B3zef_Oleksy

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły