Johnny Cash

Johnny Cash przyszedł na świat w amerykańskim Kingsland 26 lutego 1932 roku. Zmarł w Nashville w USA, 12 września 2003 roku. Był amerykańskim muzykiem country, piosenkarzem i aktorem.


Biografia i życiorys Johnnego Casha

Johnny Cash śpiewał barytonem. W towarzystwie akompaniamentu swej gitary, czy też małego zespołu, zdołał nagrać setki piosenek, które zostały kanonu gatunku, w tym ponad sto utworów, które znalazły się na pierwszych miejscach rozmaitych list przebojów.

Wraz z kolegami swojego brata Roya Casha grywał wpierw na rodzinnych imprezach w Memphis tworząc skład zespołu Johnny Cash and the Tennessee Two. Zaistniał wkrótce w lokalnym radiu. Wreszcie w efekcie usilnych starań nagrał z zespołem swój pierwszy singiel zatytułowany „Cry Cry Cry”. Od tego czasu losy tego tria nabrały tempa.

Później nagrywał m.in. z takimi gigantami muzyki oraz z solistami, jak: Willie Nelson, Sheryl Crow, U2, czy przede wszystkim Elvis Presley.

Cash dużo koncertował, często w scenerii niecodziennej, na przykład dla więźniów zakładów karnych (Folsom, St. Quentin). Album „At Folsom Prison” jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych płyt, które nagrano na żywo.

Jego ostatnie dokonania były to albumy, które zawierały opracowania kościelnych hymnów jego ukochanej matki oraz piosenki artystów współczesnych oraz grup grających rocka, między innymi takich jak Depeche Mode – w numerze „Personal Jesus”, czy też U2 – piosenka „One”, ale i Nine Inch Nails oraz Soundgarden.

Ciekawostki o Johnnym Cashu

  • Cash był niezwykle wszechstronny. Obok muzyki country, swych ballad cowbojskich i country pop grał również utwory typu gospel, rockabilly, spirituals, rock and roll, czy też southern blues i rock chrześcijański.
  • Zwany był także „Man in Black” (czyli „Człowiek w Czerni”), ze względu na kolor ubrań jakie Johnny nosił – znak sprzeciwu wobec nierówności społecznych.
  • Barwa głosu wraz z grą perkusyjną, w połączeniu z bardzo oszczędną grą gitarową, zostały to najłatwiej rozpoznawalnymi brzmieniami Casha, a co ważne, także w ujęciu najszerszym, bo we współczesnej muzyce popularnej w ogóle.
  • W latach 70. miał Cash szansę zagrać główną rolę w odcinku popularnego serialu pt. „Colombo” (wcielił się w rolę mordercy w epizodzie „Swan Song”).
  • Usługiwał na wielu krucjatach jednego z najbardziej znanych ewangelistów na świecie i autora bestsellerów, Billy’ego Grahama.
  • 22 sierpnia 1987 wystąpił wraz z rodziną na festiwalu w sopockiej Operze Leśnej.

Cytaty Johnnego Casha

„Próbowałem narkotyków i wszystkiego innego, a na świecie nie ma nic bardziej satysfakcjonującego duszę niż posiadanie królestwa Bożego budującego się wewnątrz ciebie i wzrastającego.”        

„Uwielbiam wolności, które dostaliśmy w tym kraju, doceniam twoją wolność spalenia twojej flagi, jeśli chcesz, ale naprawdę doceniam moje prawo do noszenia broni, więc mogę cię zastrzelić, jeśli spróbujesz spalić moją.”

„Nie śpię w nocy, żeby poczekać, aż wejdziesz. Zostajesz chwilę, a potem znowu cię nie ma. Każde pytanie, które pytam, kłamie, kłamie, kłamie. Za każde kłamstwo, które powiesz, będziesz płakać, płakać, płakać!”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Johnny_Cash
https://en.wikiquote.org/wiki/Johnny_Cash
https://biografia24.pl/johnny-cash/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły