John Travolta przyszedł na świat w Englewood, 18 lutego 1954 roku. Jest popularnym amerykańskim aktorem i producentem filmowym, ale i również piosenkarzem i artystą estradowym. Wśród filmów w których Travolta wystąpił, zaliczyć trzeba przede wszystkim takie produkcje jak „Gorączka sobotniej nocy” czy też słynny „Pulp Fiction”.


Biografia Johna Travolty

Travolta jest najmłodszym z sześciorga dzieci. Urodził się i wychował w Englewood, w amerykańskim New Jersey, a najściślej – na przedmieściach Bergen County w New Jersey. Jego ojciec był włoskim Amerykaninem drugiej generacji z korzeniami w Godrano na Sycylii, a jego matka była Irlandką. Dorastał w irlandzko-amerykańskiej dzielnicy wyznając po latach, że jego domostwo to było głównie osadzone w kulturze irlandzkiej. Jego ojciec, Salvatore Travolta, był do tego półprofesjonalnym piłkarzem amerykańskim, z czasem stajaąc się sprzedawcą opon i pracownikiem firmy oponiarskiej. Jego matka z kolei, Helen Cecilia była aktorką i piosenkarką, która pojawiła się również w The Sunshine Sisters, czyli radiowej grupie wokalnej, w której grała i reżyserowała, zostając jednak finalnie nauczycielem języka angielskiego. Jego rodzeństwo w osobach Joey, Ellen, Ann, Margaret i Sama Travoltów byli zainspirowani miłością matki do teatru i dramatu.

John Travolta zyskał sławę w latach 70., występując w serialu „Welcome Back, Kotter” (1975–1979) i występując z sukcesami w takich kasowych produkcjach jak „Saturday Night Fever” (Gorączka Sobotniej Nocy”) (1977) i „Grease” (1978). Jego kariera aktorska opadła nieco w latach osiemdziesiątych, ale odrodziła się w latach 90. dzięki roli w słynnym tarantinowskim „Pulp Fiction” (1994), a od tego czasu wystąpił jeszcze w takich filmach, jak „Get Shorty” („Dorwać Małego”) (1995), „Broken Arrow” („Tajna Broń”) (1996), „Face / Off” („Bez twarzy”) ( 1997), „Swordfish” (” Kod dostępu”) (2001), „Be Cool” (2005), „Wild Hogs” („Gang Dzikich WIeprzy”) (2007), „Hairspray” („Lakier do włosów”) (2007), „Bolt” („Piorun”) (2008) i „The Taking of Pelham 123” („Metro strachu”) (2009).

Travolta był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora za role w „Saturday Night Fever” i „Pulp Fiction”. Zdobył swoją pierwszą i jedyną nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora w filmie za rolę w filmie „Get Shorty” otrzymując łącznie sześć nominacji, z których ostatnia pochodzi z 2011 r.. W 2010 r. otrzymał natomiast nagrodę IIFA za wybitne osiągnięcia w międzynarodowym kinie. W 2016 roku Travolta otrzymał pierwszą nagrodę Primetime Emmy, jako producent pierwszego sezonu serii antologii „American Crime Story”, o podtytule „The People v. O. J. Simpson”. Otrzymał także dodatkową nominację do nagrody Emmy i nominację do Złotego Globu za serialową rolę prawnika Roberta Shapiro.

Ciekawostki o Johnie Travolcie

  • Rodzeństwo Johna Travolty liczy sobie dwóch braci oraz trzy siostry.
  • Jako jedyny aktor w historii pojawił się aż czterokrotnie na okładce znanego w USA magazynu „Rolling Stone”.
  • W 1989 roku John Travolta wystąpił w słynnym teledysku Michaela Jacksona do piosenki zatytułowanej „Liberian Girl”.
  • W 2015 roku Travolta wystąpił również w teledysku do piosenki Andrei Bocellego pod tytułem „Nelle Tue Mani (Now We Ae Free)”, czyli numerze który został utworem z filmu „Gladiator”.
  • Jako pierwszy mężczyzna Travolta pojawił się na okładce znanego pisma „McCall’s”.
  • Travolta nie przyjął roli przewidzianej jako Paul Edgecomb w filmie pt. „Zielona Mila”. Ostatecznie tamten angaż otrzymał Tom Hanks. Podobnież odrzucił proponowaną mu rolę Jima Lovella w filmie pt. „Apollo 13”. W tym też przypadku ostatecznie w postać tę mógł wcielić się Tom Hanks.

Cytaty Johna Travolty

„Gdzieś między czterdziestką a pięćdziesiątką człowiek stara się jakoś określić swoją karierę. To pewien szczytowy punkt, po którym delikatnie przechodzi się do następnego etapu.”

„Jeśli zbierze się Barbrę Streisand, Johna Travoltę i Lizę Minnelli, można zrobić świetny musical, ale mało kto jest w stanie pojąć, na czym to polega.”

„Okazuje się, że o niektórych rzeczach nawet prezydent nie powinien wiedzieć – i nie wie.”

„Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać. Nie unikać dyskusji na temat związku, na temat naszych potrzeb, chęci, zmian zachodzących z upływem lat, a także obopólnego podtrzymywania tego, co nas łączy. Trzeba mieć absolutną pewność, że się chce, aby ten związek trwał. Obie strony muszą nawzajem znać swoje potrzeby i starać się je spełniać. W miarę upływu czasu staje się to coraz łatwiejsze.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu piqtured.com. Autorem jest Richard Goldschmidt. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Travolta
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Travolta
https://www.filmweb.pl/person/John.Travolta/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/John_Travolta

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły