Jim Carrey przyszedł na świat w kanadyjskim Newmarket, 17 stycznia 1962 roku. Jest kanadyjsko-amerykańskim aktorem komediowym, scenarzystą oraz producentem filmowym.


Biografia i życiorys Jima Carrey’a

Jim Carrey przyszedł na świat w kanadyjskim mieście Newmarket. Jego rodzina posiada francuskie, szkockie oraz irlandzkie pochodzenie (jego nazwisko oryginalnie brzmiało Carré). Kiedy Jim miał 12 lat, jego ojciec nagle stracił posadę, przez co rodzina została poddana eksmisji, a tym samym zmuszona rozpocząć życie w przyczepie. Był to powód, dla którego w wieku swych 14 lat, Jim rozpoczął regularną pracę w linii produkcyjnej w Hucie Titan. Zatem jako 15-latek opuścił definitywnie szkołę średnią, pracując za dnia w fabryce, a nocą występując jako komik w nocnym klubie, lecz bez sukcesów.

Bieg spraw był przyczyną, dla której w 1979 roku Jim przeniósł się do Los Angeles w Kalifornii. Trafił tam też w latach 1980-81 do programów NBC zatytułowanych: „The Tonight Show” oraz „Saturday Night Live”. Regularnie natomiast występował w Mitzi Shore Comedy Show. Zaczął też wówczas odgrywać główne role w telefilmach produkcji kanadyjskiej, jak choćby w komediodramacie telewizyjnym zatytułowanym „Przedstawiamy… Janet”, tamże jako Tony Moroni, oraz jako Bobby Todd w komedii muzycznej pod tytułem „Miedziana góra”. Pojawił się też wkrótce gościnnie w serialu wypuszczonym przez NBC pt. „The Duck Factory” (1983), ale i w sitcomie NBC „Buffalo Bill” (1984), jak również został obsadzony w telefilmie kryminalnym produkcji CBS o nazwie „Śmierć przed kamerą”, by wraz z początkiem lat 90. XX wieku zostac aktorem w słynnej „Ulicy sezamkowej”.

Wkrótce mógł już jednak ze swym dorobkiem wystąpić w komedii „Kto pierwszy, ten lepszy” Richarda Lestera, następnie w filmie komediowym pt. „Raz ugryziona”, oraz wreszcie w komedii dramatycznej „Peggy Sue wyszła za mąż” w reżyserii samego Francisa Forda Coppoli. Później przyszedł i czas na jego rolę w filmie takim jak choćby „Pula śmierci”, lecz by nie było zbyt dramatycznie, również w komedii „Ziemskie dziewczyny są łatwe”.

Szeroka popularność Jima przyszła wkrótce w ślad za jego rolą w filmie „Ace Ventura: Psi detektyw” z roku 1994. Film ten zarobił niebagatelne ponad 100 milionów dolarów, i to w pierwszym miesiącu od rozpoczęcia wyświetleń. Carrey otrzymał zatem wkrótce nagrodę Blockbuster Entertainment Award. W tym samym roku 1994 otrzymał Carrey nominację do Złotego Globu, a to za rolę w filmie „Maska”. W 1995 natomiast powstał cieszący się popularnością sequel z Jimem, czyli „Ace Ventura: Zew natury”.

W 1998 Carrey otrzymał kolejną wtedy nominację do prestiżowego Złotego Globu za film z 1997 roku pod tytułem „Kłamca, kłamca”, jednak otrzymał to wyróżnienie dopiero za jego rolę Trumana, mianowicie rolę w filmie „Truman Show” w reżyserii Petera Weira. Drugi Złoty Glob trafił do niego w nagrodę za występ w filmie z 1999 roku pt. „Człowiek z księżyca”. Natomiast Za rolę ekscentrycznego komika nazwiskiem Andy Kaufman został Carrey nominowany nie gdzie indziej, a do samej American Comedy Award jak również do Canadian Comedy Award.

Ciekawostki o Jimie Carrey’u

  • Uczęszczając do Aldershot High School w kanadyjskim mieście Burlington, Jim Carrey podczas przerw lekcyjnych zabawiał towarzystwo naśladując takich jak Henry Fonda i Jimmy Stewart.
  • Jim Carrey ystępował jako komik w Toronto – nocnym klubie o nazwie Yuk Yuk, co zaciekawia zwłaszcza w kontekście co najmniej zimnego przyjęcia tego przez publiczność.
  • Wziął też udział w popularnym programie „The All-Night Show” (1980).
  • MTV uhonorowała Jima Carrey’a swoją filmową nagrodą za jego występ w produkcji filmowej pt. „Głupi i głupszy”.
  • W 1997 magazyn „People” nazwał aktora jednym z 50 najprzystojniejszych mężczyzn świata, natomiast angielski magazyn „Empire” umieścił go na zacnym, bo 54 w kolejności wśród 100 najwspanialszych gwiazd kina.
  • Był dotąd w wielu związkach z kobietami, w tym w dwóch związkach formalnych zakończonych po latach rozwodami.

Cytaty Jima Carrey’a

„(…) kino to ucieczka w krainę wyobraźni.”

„Myślę, że to, co się wydarzyło 11 września, pomogło nam zrozumieć, kim jesteśmy. Przypomniało nam, co jest w życiu naprawdę ważne, i odrobinę usunęło w cień nasze cyniczne nastawienie do świata. Zupełnie jakby zasłona spadła nam z oczu. Wielu z nas po tym tragicznym dniu zupełnie inaczej spojrzało na ludzi wokół siebie, bardziej przyjaźnie – bo tego nam właśnie brakowało na co dzień. Co do komedii to wydaje mi się, że teraz potrzebujemy ich bardziej niż kiedykolwiek. Ludzie chcą się śmiać i zawsze będą chcieli. Choć nie zawsze jest to odpowiedni rodzaj humoru. Mogę Cię zapewnić, że gdybyś poszła 12 września do klubu, w którym produkowałby się jakiś komik estradowy, na pewno usłyszałabyś dowcipy o tym, co się wydarzyło dzień wcześniej. Tego typu żarty są chore, ale szalonych ryzykantów nie brakuje.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jim_Carrey
https://www.filmweb.pl/person/Jim.Carrey/biography
https://pl.wikiquote.org/wiki/Jim_Carrey

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ian Smith. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły