Jerzy Karol Buzek przyszedł na świat w Śmiłowicach 3 lipca 1940 roku. Jest polskim politykiem i inżynierem, profesorem nauk technicznych. W latach 1997–2001 był posłem na Sejm III kadencji oraz prezesem Rady Ministrów. Natomiast w latach 1998–2001 był przewodniczącym Komitetu Integracji Europejskiej, z kolei w latach 2009–2012 był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.


Krótki życiorys Jerzego Buzka

Jerzy Buzek przyszedł na świat 3 lipca 1940 r. w Śmiłowicach na Zaolziu. Jest polskim politykiem. Był posłem na Sejm III kadencji. Premierem polskiego rządu w latach 1997 – 2001. Również posłem do Parlamentu Europejskiego od 2004 r., od 2009 natomiast jego przewodniczący. Jest oprócz tego profesorem nauk technicznych. Pochodzi z rodziny ewangelickiej, której korzenie są na Śląsku Cieszyńskim – toteż należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Zasilił szeregi „Solidarności” w roku 1980. Pełnił ważną funkcję przewodniczącego I Krajowego Zjazdu Delegatów, który miał miejsce w Gdańsku. Po ogłoszeniu stanu wojennego Buzek działał w podziemiu. Był sekretarzem Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej na przestrzeni lat 1983 – 1987. Mandat posła już w wolnej Polsce zdobył z krajowej listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 2000 stanął na czele tejże partii. Został więc premierem rządu koalicji AWS-UW. Później został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego, co udało się z listy Platformy Obywatelskiej.

Biografia rozszerzona Jerzego Buzka

Jerzy Karol Buzek urodził się w rodzinie luterańskiej 3 lipca 1940 r. w Śmiłowicach w Czechosłowacji (wówczas pod okupacją niemiecką). Urodził się w wybitnej rodzinie Buzków, która uczestniczyła w polskiej polityce jeszcze za czasów II Rzeczypospolitej, w okresie międzywojennym. Rodzina była częścią społeczności polskiej na Zaolziu. Ojciec Buzka był inżynierem. Po II wojnie światowej jego rodzina przeprowadziła się do Chorzowa. Jerzy Buzek jest luteraninem.

W 1963 r. Jerzy Buzek ukończył Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Śląskiej, specjalizujący się w inżynierii chemicznej. Został naukowcem w Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk.

W latach osiemdziesiątych Buzek był działaczem ruchów antykomunistycznych, w tym związków zawodowych Solidarności i ruchu politycznego związanego z Solidarnością w komunistycznej Polsce (1980–1981 i od 1989 r.), natomiast w latach 1981–1989 działając aktywnie w podziemiu. Był aktywnym organizatorem regionalnych i krajowych władz podziemnych związków zawodowych.

Od 1997 r. jest profesorem nauk technicznych. Jest także honorowym doktorem uniwersytetów między innymi w Seulu i Dortmundzie.

Od 1997 do 2001 r. Jerzy Buzek był premierem polskiego rządu, a to ponieważ był członkiem Akcji Wyborczej Solidarity (AWS) i współautorem programu gospodarczego AWS. Było to związane z faktem, iż po wyborach w 1997 r. został wybrany do Sejmu, niższej izby polskiego parlamentu, a dopiero później otrzymując wspomniane stanowisko premiera Polski. W 1999 r. Jerzy Buzek został zatem przewodniczącym Ruchu Społecznego AWS, a w 2001 r. został przewodniczącym całej koalicji „Akcja Wyborcza Solidarność”.

W 1998 r. Jerzy Buzek został pierwszym laureatem nagrody im. Grzegorza Palki i został nominowany Europejczykiem Roku przez Forum Unii Europejskiej Business Chambers.

W 1998 roku został z kolei uznany za osobę roku przez wpływowy tygodnik polityczny Wprost. Zdobył nagrodę po raz drugi w 2009 roku. Po ponownym otrzymaniu nagrody, jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreślił, że jest pierwszym zwycięzcą, który został uhonorowany za swoją pracę poza granicami Polski.

Był, co tu niezwykle istotne, pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, któremu udało się odbyć pełną kadencję.

Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. Jerzy Buzek wycofał się z życia politycznego i skupił się bardziej na pracy naukowej, stając się prorektorem Akademii Polonijnej w Częstochowie i profesorem na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej w Opolu.

Jego powrót do życia politycznego w 2004 r. sprawił, że uzyskał on największy rozgłos w kraju jako kandydat Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego.

Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został w dniu 30 marca 2011 r.

Otrzymał honorowe stypendium IChemE na sympozjum Europejskiej Federacji Inżynierii Chemicznej (EFCE) w Brukseli (Belgia).

Ciekawostki o Jerzym Buzku

  • Ma córkę Agatę, która jest popularną aktorką.
  • W 2012 został prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Jerzego Buzka „Orderem Orła Białego”.
  • Jest wyznawcą należącym do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
  • Rożeczki to małe ciasteczka o kształcie rogalików wykonane z płatków owsianych o dla wielu przepysznym maślanym smaku, posypane do tego z wierzchu cukrem pudrem. To nie byle jaki przysmak kuchni cieszyńskiej. Jerzy Buzek wprost je uwielbia.
  • W wyścigu do fotela europosła Jerzy Buzek zdobył 400 tysięcy głosów.
  • Rodzina Buzków wywodzi się z miejscowości Końska koło Trzyńca, czyli z Zaolzia. Familia ta posiada swe udokumentowane pochodzenie aż do wieku XVII.
  • To Jerzy Buzek był tym właśnie pierwszym premierem RP, który wytrzymał na stanowisku całą kadencje sejmową.

Cytaty Jerzego Buzka

„Jestem Polakiem i nigdy nie będę zapominał skąd przyszedłem, ale w Parlamencie Europejskim rozwiązujemy problemy europejskie.”

„To, że są ludzie, którzy o członkostwie w Unii Europejskiej mówią sceptycznie, to jest normalne. Proszę o tym pamiętać, że nawet takie oczywiste fakty jak Holokaust, temu zaprzecza jakaś część ludzi. Jak pytać, to nie wszyscy w to wierzą. A jest to sprawa tak oczywista, że nie powinno być tu żadnych wątpliwości. A więc to nic dziwnego, że są ludzie, którzy myślą nieco inaczej.”

„Oprócz tych poważnych rozmów, są także lżejsze sprawy. W środę wieczorem będziemy strzelać rzuty karne. Będą kandydaci na przewodniczącego będą bronić w bramce. To są takie trochę weselsze i luźniejsze metody kampanii.”

„Skoro przeprasza to jest skruszony. Skoro jest skruszony to trzeba wybaczyć. Tak nakazuje chrześcijaństwo.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Platforma Obywatelska RP. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Buzek
https://en.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Buzek
https://biografia24.pl/jerzy-buzek/
https://dziennikzachodni.pl/wielbiciel-polityki-i-ciastek-czyli-jerzy-buzek-prywatnie/ar/129084
https://pl.wikiquote.org/wiki/Jerzy_Buzek

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 1 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły