Jeremy Clarkson (1960) jest angielskim dziennikarzem telewizyjnym i podróżnikiem, zajmującym się zagadnieniami motoryzacyjnymi, najbardziej znanym jako prezenter popularnego programu „Top Gear”.


Test polskiego samochodu marki Polonez Clarkson obdarzył właściwym mu sarkazmem, z którym wytykał błędy w rozwiązaniach technicznych samochodu.

Jeremy Clarkson – życiorys

Jego rodzice prowadzili firmę sprzedającą koszyki do herbaty z ich rodzinnego miasta Doncaster. Wówczas to Clarkson uczęszczał do Repton School. Cierpiał tam z powodu „skrajnego zastraszania”. Opisał siebie jako „samobójczy wrak” po tym, jak inni studenci pobili go w nocy, zmuszając go do czyszczenia toalet, niszcząc jego mienie i ubranie oraz wrzucając go do basenu. Clarkson został wydalony z Repton School po tym, jak „pił, palił i ogólnie robił sobie jaja”. Jednak w młodym wieku zarabiał pieniądze, chociażby podkładając głos Atkinsonowi, uczniowi z serialu „Children’s Hour”, serialowej adaptacji powieści Jenningsa Anthony’ego Buckeridge’a nakręconej dla BBC. Skończyło się, gdy jego głos się z wiekiem zmienił się. Po latach wypowiedział się na temat stosunku jego rodziców do niego w tamtym czasie:

– Byli na mnie tacy źli, ale wiedziałem, że coś się wydarzy. Zawsze coś się dzieje. W każdym razie tak jest w moim życiu.

Następnie podjął pracę w firmie rodziców, sprzedając zabawki Paddington Bear. Natomiast w 1984 roku wraz z dziennikarzem Jonathanem Gillem ze znakomitymi sukcesami założył agencję motoryzacyjną Motoring Press Agency. Wymagało to przeprowadzania testów drogowych samochodów; to później doprowadziło do napisania przez niego artykułów dla magazynu „Performance Car”. Dzięki swoim talentom dziennikarskim zdobył później kontrakty dla „The Sun” i „Sunday Times”. Jeremy Clarkson ze swoim ostrym dowcipem i odważnymi recenzjami wyraźnie przedstawiającymi jego pogląd został gwiazdą telewizji, chociaż producenci samochodów, którzy byli na końcu ponurych recenzji Clarksona (tacy jak Rover), narzekali, że bywa on drastycznie niesprawiedliwy. Wreszcie, 27 października 1988 roku, Jeremy Clarkson został jednym z prezenterów brytyjskiego programu motoryzacyjnego „Top Gear”. Pomimo przerwy między 2000 a 2002 rokiem był to jeden z najdłużej działających programów motoryzacyjnych, a wraz z jego współprowadzącymi: Jamesem Mayem i Richardem Hammondem, „Top Gear” stał się jednym z najczęściej oglądanych programów telewizyjnych w BBC Two. Atrakcyjność „Top Gear” wykracza poza motoryzacyjne niuanse, a celem programu jest nie tylko rozrywka, ale i informowanie o najnowszych modelach samochodów. W ten sposób Jeremy Clarkson stał się ikoną „benzynowych głów” i politycznej niepoprawności. Czasami jego komentarze doprowadzały do wrzenia, na przykład dyskredytujące komentarze na temat miejscowości i ludzi żyjących w Norfolk, czy też pracowników Hyundaia, globalnego ocieplenia, przekraczania prędkości, rowerzystów i Walii. Jednak Clarkson twierdzi, że nie jest poważnym komentatorem, ale po prostu stara się być zabawny.

25 marca 2015 roku kontrakt Jeremiego Clarksona z BBC wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie został przedłużony. Dziennikarz nie otrzymał jednak zakazu występów w stacji. Powodem kontrowersji było uderzenie przez niego jednego z producentów podczas sprzeczki, do której doszło po zakończeniu nakręcania jednego z odcinków programu. Tymczasem, jeszcze w tym samym roku, Jeremy Clarkson wraz z Jamesem Mayem i Richardem Hammondem podpisał kontrakt na poprowadzenie nowego programu „The Grand Tour”. Natomiast w 2018 roku ogłoszono, że Clarkson został wybrany na stanowisko prowadzącego teleturniej „Who Wants to Be a Millionaire?”, który w Polsce znany jest pod nazwą „Milionerzy”.

Wpływy literackie. Świat według Clarksona 

Przełomem w karierze dziennikarskiej i wydawniczej Clarksona został zbiór jego felietonów jeszcze z okresu pracy Clarksona w „The Sunday Times”. Na książkę składa się 75 felietonów z okresu 2001 – 2003 o dość zróżnicowanej tematyce, zwykle opisujących wybrane przez autora wydarzenie z jego życia w minionym tygodniu. Nielubiany według sondaży Clarkson w sposób całkiem udany popisuje się dygresjami oraz swoją erudycją, dzięki czemu pozycja ta rozeszła się szybko, będąc wypatrywaną przez fanów dziennikarza jako swoiste zjawisko na rynku wydawniczym. W ślad za tym na rynku wydawniczym pojawiło się jeszcze 13 pozycji książkowych autorstwa prowadzącego „Top Gear”, z których niektóre również osiągnęły rekordy sprzedaży (przy czym obraźliwe komentarze, na przykład na temat mieszkańców hrabstwa Norfolk zaprowadziły m.in. do tego, że niektórzy mieszkańcy zorganizowali klub „Nienawidzimy Jeremy’ego Clarksona”. Istotne także, iż na liście „Media 100” gazety „The Guardian” z 2007 roku, która zawiera listę 100 najbardziej wpływowych ludzi w branży medialnej, opartej na wpływach kulturowych, ekonomicznych i politycznych w Wielkiej Brytanii, Clarkson znalazł się na pokaźnym miejscu 74.)

Życie osobiste

Jeremy Clarkson poślubił Alex Hall w 1989 roku, ale po sześciu miesiącach zostawiła go dla jednego z jego przyjaciół. Z kolei w maju 1993 roku dziennikarz poślubił swoją menadżer, Frances Cain. Para mieszkała w Chipping Norton, w Cotswolds, z trójką dzieci. Żona znana z kupowania mu prezentów związanych z samochodami, kupiła mu chociażby Mercedesa-Benza 600. Podano, że wniosła o rozwód w kwietniu 2014 r. Ale jeszcze we wrześniu 2010 roku Clarkson otrzymał wzajemny nakaz zachowania prywatności ze swoją pierwszą żoną, aby uniemożliwić jej publikowanie twierdzeń, że ich związek seksualny był kontynuowany jeszcze po jego drugim małżeństwie.

Jeremy ma troje dzieci: Emily, jego najstarszą córkę, Katyę, czyli młodszą od najstarszej o 6 lat, oraz syna Finlo. Szczerze mówiąc, dzienniarz niewiele słyszy o każdej ze swych pociech, pomijając książkę, którą Emily wydała, walcząc z ideologiami otaczającymi nastolatki i młodych dorosłych. Dzieci Clarksona są natomiast niezwykle aktywne na Instagramie, podobnie jak ojciec i razem z nim, Jeremym Clarksonem, dziennikarzem, którego można podziwiać w Instagramie na wielu publikowanych zdjęciach.

Ciekawostki o Jeremym Clarksonie

  • Jeremy Clarkson został usunięty ze szkoły średniej za naganne zachowanie.
  • Zajmował się sprzedażą zabawek – Misiów Paddingtonów.
  • Clarkson miał celowy wypadek samochodowy podczas kręcenia dwunastej serii „Top Gear”, gdy prowadząc samochód ciężarowy wjechał w ścianę z cegieł. Jednak siła zderzenia była znacznie silniejsza niż przewidywano i Jeremy oprócz adrenaliny doznał urazu kończyny.
  • Jeremy Clarkson jest fanem zespołu Genesis, znając się z każdym z muzyków tej słynnej grupy rockowej.
  • Clarkson był jednym z dwóch pierwszych ludzi, którzy dotarli samochodem na północny biegun geomagnetyczny. 

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jeremy_Clarkson
https://www.grandtournation.com/thegrandtour/jeremyclarkson/
https://www.biographyonline.net/british/jeremy-clarkson.html
https://drivetribe.com/p/clarkson-expresses-just-how-much-favE22d_QSqJK7sbZC8PVw?iid=KHJQJ_hITf2u5kRKUF_xMg

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły