Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński urodził na warszawskim Żoliborzu 18 czerwca 1949 roku. Jest polskim politykiem, byłym premierem, prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość.


Krótki życiorys Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie. Pochodzi z rodziny o tradycjach patriotycznych. Jego ojciec był aktywnym członkiem Armii Krajowej, matka z kolei brała udział w działalności Szarych Szeregów. Zarówno ojciec jak i matka posiadali wykształcenie wyższe, należąc do elity intelektualnej kraju. Jego bratem bliźniakiem był Lech Kaczyński, zmarły tragicznie prezydent RP.

Jarosław Kaczyński jest aktywnym polskim politykiem, prawnikiem z wykształcenia i praktyki (pracował w zawodzie prawnika). W czasach PRLu był bojownikiem politycznych walk o demokrację. W latach siedemdziesiątych działał w Komitecie Obrony Robotników, mając kontakt i współpracując z najwyższymi działaczami opozycji zwalczanej przez władze PRL. Na lata 1989 – 1991 przypadł czas, gdy Jarosław Kaczyński sprawował funkcje senatora I kadencji Izby Wyższej. Wielokrotnie był posłem na Sejm, był nim w sumie aż siedem razy. W latach 2006 – 2007 został prezesem Rady Ministrów. Jarosław Kaczyński był pomysłodawcą programu politycznego takich partii jak Porozumienie Centrum. Nie inaczej było w przypadku działającej obecnie partii Prawo i Sprawiedliwość, która sprawuje rządy w RP. Jarosław Kaczyński jest osobą decyzyjną w sprawach kluczowych gałęzi dyskursu politycznego obecnego rządu.

Biografia rozszerzona Jarosława Kaczyńskiego

Działalność w teorii i praktyce

Jarosław Kaczyński wykształcenie wyższe zdobył na Wydziale Prawa i Administracji UW. Również doktoryzował się na UW. W latach 1971–1976 był naukowym pracownikiem Instytutu Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. Później był adiunktem w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W latach 1982–1983 był uniwersyteckim bibliotekarzem, natomiast od roku 1980 działał w strukturach powstałej w 1980 roku NSZZ „Solidarność”. Współpracował już wtedy z takimi jak Jan Olszewski i Antoni Macierewicz, udzielał też porad prawnych potrzebującym, a bezbronnym wobec opresyjnych struktur PRL. W stanie wojennym zajął się dystrybucją pism wydawanych przez zdelegalizowany Związek. W 1982 wziął aktywny udział w zakładaniu Komitetu Helsińskiego w Polsce – był wtedy autorem raportu mówiącego o łamaniu przez władze w Polsce praw człowieka. W podziemnej prasie był również dziennikarzem. Jarosław Kaczyński uczestniczył w obradach tak zwanego Okrągłego Stołu – w zespole ds. reform politycznych. Przygotowywał i organizował przyszłe władze niepodległej Polski.

Czasy przełomów

W tym czasie – lat ’89/’90 kierował pracami „Tygodnika Solidarność” jako redaktor naczelny, następnie występował w roli ministra stanu i szefa kancelarii prezydenckiej. W roku 1990 został współtwórcą partii o wymownej nazwie Porozumienie Centrum. Pierwszą połowę lat ’90 spędził zawodowo jako senator, by następnie zasiadać w ławie poselskiej. W roku 1993 znalazł się na dobre w opozycji w stosunku do polityki prezydenta Lecha Wałęsy, otwarcie domagając się jego ustąpienia oraz rzeczywistej dekomunizacji. Tego samego roku rozstał się z pracami sejmowymi, aby powrócić do polityki poselskiej w roku 1997 – korzystał wtedy z poparcia Ruchu Odbudowy Polski. Rewolucyjny moment przyniósł rok 2001, przełomowy i absolutnie nowy, wtedy to razem z bratem Lechem Kaczyńskim założył partię Prawo i Sprawiedliwość. W roku 2003 prezesem tej partii został nie kto inny, a właśnie Jarosław Kaczyński. Było to o tyle nowe i ciekawe, że zbiegło się w czasie z wyborem jego brata Lecha Kaczyńskiego na prezydenta Warszawy. Nie był to jednak koniec swoistego novum w polityce nie tylko Polskiej, ponieważ w roku 2005 PiS wygrało wybory parlamentarne, a Lech Kaczyński został równocześnie prezydentem RP. Lecz to wciąż jeszcze mogło zaskoczyć – oto rok później prezes Jarosław Kaczyński został premierem, zastępując na tym stanowisku Antoniego Macierewicza. By osiągnąć większość parlamentarną, Jarosław Kaczyński zdecydował wówczas o koalicji z takimi partiami jak LPR i Samoobrona. W 2007 roku złożył dymisję z urzędu premiera (wtedy to nowym premierem po wyborach wygranych Platformy Obywatelskiej został Donald Tusk). Jednak w 2008 odbył się kongres partii PiS i Jarosław Kaczyński swą prezesurę utrzymał. Sejm VI kadencji oznaczał dla niego działania w Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Ponownie w roku 2010 został wybrany prezesem PiS.

Wierność obranej drodze

W kwietniu 2010 roku Lech Kaczyński poniósł śmierć w jakże tragicznych okolicznościach. Jarosław Kaczyński zdecydował się wówczas wystartować w wyborach do fotela prezydenckiego. Uzyskawszy w tym celu poparcie NSZZ „Solidarność” i ROP, oraz Polska Plus, mógł liczyć na głosy poparcia. Organem prasowym natomiast jego kandydatury były wówczas również media, a pośród nich na przykład „Gazeta Polska”. W wyborach przeszedł do drugiej tury, jednak w drugiej poległ w starciu z Bronisławem Komorowskim.

Posłem na sejm został ponownie w 2011 roku, zaś prezesem PiS w 2013 roku. W 2014 popierał kandydaturę prezydencką Andrzeja Dudy, który odniósł zwycięstwo nad Komorowskim w wyborach prezydenckich w 2015 roku. W 2015 odbyły się z kolei wybory parlamentarne oznaczające zwycięstwo PiS. Premierem nowego rządu została wówczas Beata Szydło, sam Jarosław Kaczyński jednak nie podjął żadnego stanowiska rządowego, tym nie mniej w 2016 roku odnowił swą prezesurę na kolejnym kongresie Prawa i Sprawiedliwości.

W roku 2018 premierem z ramienia PiS został Konrad Morawiecki.

Ciekawostki o Jarosławie Kaczyńskim

  • Z rzeczywistością komunistyczną nie był pogodzony od samego początku swego świadomego życia politycznego.
  • Jarosław jak i jego brat Lech wybrali drogę niejako „pod prąd” rzeczywistości PRL. Mimo że obecnie Jarosław Kaczyński forsuje program zabezpieczeń socjalnych i wyrównywania szans, jest to raczej odsłona socjalizmu coraz bliższa rozwiązaniom systemowym skandynawskim. Jest to zatem pozorny paradoks, ponieważ prawicowa partia jest na gruncie polskim partią lewicową. Pozorny z uwagi na to, że wyborcami PiS są w dużej części osoby poszkodowane lub nie zgadzające się na wolny rynek w odsłonie prywatyzacji i wyprzedaży majątku narodowego strategicznych sektorów gospodarki.
  • Jarosław Kaczyński brał udział w wydarzeniach marca 1968 roku, kiedy to wystąpił przeciwko kierownictwu partyjnemu, które przyjęło dyskurs dyskryminujący obywateli pochodzenia żydowskiego.
  • W czerwcu 1976 roku Jarosław Kaczyński odniósł się do całkowitej akceptacji żądań robotników z pełną aprobatą, i równie silną dezaprobatą w stosunku do stanowiska władz PRL.
  • Jarosław Kaczyński współtworzył KOR, następnie działał w Biurze Interwencyjnym Komitetu Obrony Społecznej KOR. Wówczas to nawiązał ścisłą współprace chociażby ze Zbigniewem i Zofią Romaszewskimi.
  • Sierpień roku 1980 przyniósł strajki we Wrocławiu, a wówczas Jarosław Kaczyński nawiązał ścisłą współpracę z komitetem strajkowym.
  • Wbrew grożącym mu reperkusjom, w 1982 roku został, jak wiadomo, jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce.
  • Na Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Madrycie w wyłożył przykłady łamania w Polsce PRLu praw człowieka.
  • Publikowały go pisma podziemne takie jak „Przegląd Polityczny” i „Głos Ursusa”.
  • Doradzał prawnie poszkodowanym w strajkach w Stoczni Gdańskiej.
  • W początkowej fazie rządów Lecha Kaczyńskiego Jarosław Kaczyński wspierał jego proeuropejskie starania.

Cytaty Jarosława Kaczyńskiego

„27 czerwca 1941 roku wojska niemieckie, które wkroczyły do Białegostoku, dopuściły się monstrualnej zbrodni. Zamordowano ok. 2,5 tys. Żydów, ok. tysiąca spalono żywcem w synagodze. To był początek Holokaustu jako zaplanowanej operacji – nie był jeszcze wówczas postanowiony, ale ten akt można traktować jako pierwszy krok tej monstrualnej, niebywałej, ludobójczej zbrodni.”

„BBC, które jest zwykle podawane jako przykład niezależności i obiektywizmu, jest w oczywisty sposób lewicową radiostacją i ten obiektywizm odnosi się co najwyżej do lewicy.”

„Będziemy czcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, póki żyjemy; nikt nie może nam tego zakazywać.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • AAR Gambit
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84ski
    • https://kultura.onet.pl/wiadomosci/jaroslaw-tajemnice-kaczynskiego-niepolityczna-biografia/82m5eh4
    • http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,143907,18908072,jaroslaw-kaczynski-poglady-zyciorys-sylwetka.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły