Janusz Piechociński przyszedł na świat w Studziankach 15 marca roku 1960. Jest polskim politykiem, byłym prezesem partii PSL. Był posłem w latach 1991-1997; 2001-2005; 2007-2015, natomiast wiceprezesem rady ministrów i ministrem gospodarki w latach 2012-2015.


Biografia i życiorys Janusza Piechocińskiego

W 1987 Janusz Piechociński został absolwentem Szkoły Głównej Planowanie i Statystyki, tamże na Wydziale Handlu Wewnętrznego. Obronił wówczas prace magisterską zatytułowaną „Polityka inwestycyjna w Polsce”, którą to udało mu się napisać pod kierunkiem polskiego historyka i ekonomisty – Janusza Kalińskiego. W latach 1987–1999 Janusz Piechociński był nauczycielem akademickim Katedry Historii Gospodarczej SGPiS/SGH.

Piechociński był działaczem ZMW (związku Młodzieży Wiejskiej) od roku 1985, natomiast od 1991 roku zajął stanowisko przewodniczącego Krajowej Rady Akademickiej, czyli organu przy ZMW, przy czym zasiadał też w zarządzie ZMW. Rok 1987 oznaczał dla Piechocińskiego jego wstąpienie do ZSL (Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego). W 1989 był dzięki temu uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. W 1990 prze pół roku pełnił funkcję skarbnika w ramach PSL „Odrodzenie”, niejako płynnie wchodząc następnie w skład władz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Janusz Piechociński podejmował się pełnienia funkcji posła na Sejm I, II i IV kadencji, rzecz jasna z ramienia PSL. Natomiast w Sejmie kadencji IV był przewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury.

W 1998 roku natomiast Piechociński został wybrany na I kadencje sejmiku mazowieckiego, w ramach którego występował jako przewodniczący sejmikowej Komisji Budżetu i Finansów. Był również piastującym funkcje prezesa warszawskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W 2002 został m.in. kandydatem do fotela prezydenta stolicy, a to z ramienia komitetu o nazwie Centrum Samorządowe „Nasza Stolica”, zajmując wówczas 9. miejsce spośród startujących 14 kandydatów. W roku 2004 Piechociński był kandydatem na prezesa PSL, lecz przegrał ze swym kontrkandydatem – Januszem Wojciechowskim.

Kończąc prace w parlamencie otrzymał posadę doradcy gospodarczego w firmie o funkcji monitorującej rynek transportowy. W latach 2005–2008 był Janusz Piechociński był również wiceprezesem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. W 2006 udało mu się ponownie uzyskać mandat radnego w sejmiku mazowieckim, stając tam na czele Komisji Ochrony Środowiska.

Wreszcie za sprawą wyborów parlamentarnych roku 2007 Piechociński mógł powrócić do Sejmu kadencji VI, rzecz jasna z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Startował wtedy z okręgu podwarszawskiego, uzyskując niezłe 13 259 głosów. W Sejmie tym został następnie wiceprzewodniczącym Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii oraz Komisji Infrastruktury. W 2009 natomiast Piechociński bez powodzenia kandydował na stołek w Parlamencie Europejskim. Z kolei w 2011 roku były następne wybory do Sejmu, i Piechociński otrzymał szczęśliwie reelekcje, otrzymując 11 638 głosów[.

17 listopada 2012 podczas XI kongresu PSL, który miał miejsce w Pruszkowie, były wybierane nowe władze partii na kadencję czteroletnią, i wtedy to właśnie na stanowisko prezesa partii zgromadzenie wybrało Janusza Piechocińskiego, bowiem zdołał pokonać swego kontrkandydata – Waldemara Pawlaka. 6 grudnia tego samego roku Janusz Piechociński objął urząd wicepremiera a zarazem ministra gospodarki. Z kolei 11 grudnia 2012 został Piechociński powołany przez prezydenta RP w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

22 września 2014 w ramach gabinetu Ewy Kopacz, Piechociński ponownie objął urzędy wicepremiera i ministra gospodarki.

Jednak później Piechociński bezskutecznie kandydował do Sejmu – w wyborach 2015 roku. 7 listopada tego samego roku zdecydował o złożeniu rezygnacji z funkcji prezesa PSL (co zatwierdziła Rada Naczelna tej partii). 16 listopada 2015 natomiast Piechociński zakończył urzędowanie na stanowisku ministra i wicepremiera.

W 2017 Janusz Piechociński zasiadł na stanowisku wiceprezesa zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum.

Ciekawostki o Januszu Piechocińskim

  • Janusz Piechociński znany jest użytkownikom Twittera ze swego wyjątkowego upodobania do zamieszczania wpisów wypełnionych danymi statystycznymi, np. o rozmaitych parametrach produkcji pieczarek, czy też podając dane liczbowe odnośnie kapitału przeznaczanego przez obywateli RP w sumie i rocznie na konsumpcje pierogów i pizzy (około jeden miliard złotych).
  • Janusz Piechociński brał udział w obradach słynnego Okrągłego Stołu.
  • Na zjeździe PSL kiedy to został wybrany na prezesa tego ugrupowania, by obudzić w uczestnikach rzeczywistą wiarę w jego moc sprawczą, Piechociński ukląkł przed zgromadzonymi na znak swej wielkiej chęci dochowania wierności ideałom ludowców.

Cytaty Janusza Piechocińskiego

„Kiedyś to były czarne teczki, a dzisiaj to są zwykłe karteczki.”

„Niech mówią, co chcą. Ja nie wzniecam co tydzień nowych konfliktów. Nie biegam z wiaderkiem z szambem.”

„PSL zawsze wygrywa będąc w opozycji. Nam trudniej się bronić w rządzie, bo elektorat w wersji podstawowej zawsze chce więcej niż jest to możliwe. To zresztą naturalne. Wie pan, skąd się wziął nasz świetny wynik w wyborach samorządowych w 2014 roku?”

„Dlatego gdy ktoś mnie pyta, czy wracam do polityki, odpowiadam: zadzwońcie do mojej żony. Nigdy więcej. PiS musiałby rozgrzać sytuacje do czerwoności, bym mógł wracać.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Piechoci%C5%84ski

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/548604,janusz-piechocinski-na-twitterze-wpisy.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,143907,18904590,janusz-piechocinski-zyciorys-poglady-sylwetka.html

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Robert Orzechowski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.


Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły