Jan Pietrzak, urodzony 26 kwietnia 1937 roku w Warszawie, jest polskim satyrykiem, aktorem, monologistą, autorem i wykonawcą licznych piosenek. Współtworzył „Kabaret Hybrydy” oraz „Kabaret Pod Egidą”. Pisze felietony w „Tygodniku Solidarność” i w „Gazecie Polskiej”.


Krótki życiorys Jana Pietrzaka

Jan Pietrzak przyszedł na świat w Warszawie 26 kwietnia 1937 roku. W wieku 11 lat był słuchaczem Korpusu Kadetów oraz Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej. Po opuszczeniu wojska w w wieku 20 lat zajmował się pracą na produkcji. Studiował w trybie zaocznym socjologię na Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR. Wstąpił do Związku Młodzieży Polskiej i PZPR. Działał w klubie studenckim „Hybrydy”. 10 lutego 1968 roku ruszył „Kabaret Pod Egidą”, w którym wziął udział. Powstały tam m.in. hymny opozycyjne, takie jak pt. „Żeby Polska była Polską”. Jan Pietrzak w związku z tym był inwigilowany przez SB, prace kabaretu natomiast objęte cenzurą. W latach 1972 – 1973 Jan Pietrzak pracował w TVP jako redagujący widowiska estradowe. Ponadto pracował w popularnym tygodniku „Szpilki”. Otrzymał kilka odznaczeń państwowych, Zasłużonego Działacza Kultury i Złoty Krzyż Zasługi oraz odznaczenie im. Jana Krasickiego. Trzeba podkreślić, iż działalność satyryczna Jana Pietrzaka borykała się z cenzurą, w tym jego recenzje i artykuły. Zwłaszcza publikacje dla „Szpilek” spotykały ingerencje cenzorskie, zwłaszcza prace dla „Kabaretu Pod Egidą”. Przełom roku 1989 oznaczał dla niego publikowanie w „Tygodniku Solidarność”, „Dzienniku Polskim”, czy też „Gazecie Polskiej”. Startował w wyborach prezydenckich roku 1995. Starał się też o miejsce w parlamencie. Popierał kandydaturę Andrzeja Dudy oraz wspomaga działalność Prawa i Sprawiedliwości. Można spotkać Jana Pietrzaka w TVP Historia oraz TVP. Działa ponadto w Telewizji Republika i tygodniku „W sieci”. W 2015 roku wyszła książka Jana Pietrzaka zatytułowana „Śmiech i złość”. Jan Pietrzak podejmuje działalność w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom.

Cytaty Jana Pietrzaka

  • „(…) jedyne w moim zawodzie, co mnie denerwuje, (…) to są polskie drogi.”
  • „Bankierów nie wybiera się w sposób demokratyczny, a to oni trzymają klucz do sejfu z naszymi pieniędzmi i znają hasło.”
  • „Każdy czajnik postawiony w Polsce na gazie pracuje dla imperium Gazpromu.”

Książka Jana Pietrzaka

„Śmiech i złość” to książka Jana Pietrzaka, gdzie autor oddaje i rozwija to, co umieścił w samym tytule, więc warto zajrzeć, by dowiedzieć się, o co tak naprawdę chodzi.

Źródła:

  • https://biografia24.pl/jan-pietrzak/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pietrzak
  • http://janpietrzak.pl/informacje/biografia
Autor zdjęcia Jana Pietrzaka: Fryta 73 (Flickr)

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły