Jan Machulski przyszedł na świat w Łodzi, 3 lipca 1928 roku. Zmarł w Warszawie 20 listopada 2008 roku. Był wybitnym polskim aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, a także reżyserem teatralnym i uznanym pedagogiem.


Biografia i życiorys Jana Machulskiego

Rok 1947 oznacza w biografii Jana Machulskiego swoisty przełom, ponieważ uczęszczając do szkoły w Aleksandrowie Łódzkim to wtedy właśnie ukończył mieszczące się tam Państwowe Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne Pierwszego Stopnia. Następnie został w 1950 roku absolwentem łódzkiego Państwowego Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki (w szkole tej obecnie mieści się łódzkie III LO). Ukończywszy liceum dostał się następnie do Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Łodzi, którą ukończył w roku 1954. Nie był to jeszcze koniec jego edukacji, ponieważ w 1971 ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Świetne predyspozycje sprawiły, że już trzy lata później wykładał w łódzkiej szkole filmowej – na wydziale aktorskim. Wstąpił też wkrótce do PZPR (1963).

W 1970, razem z żoną, Jan Machulski otworzył w stolicy własną scenę, mianowicie Teatr Ochoty – Ośrodek Kultury Teatralnej, a wkrótce potem stworzył ognisko teatralne dedykowane dzieciom i młodzieży. Machulski szefował Teatrowi Ochoty aż do roku 1996. Scena ta miała mieć za zadanie pełnić funkcje edukacji młodych ludzi sztuki oraz aspirować do roli miejsca spotkań twórców z publicznością. Od 1975 Teatr Ochoty występował w sezonie letnim w Zamościu wystawiając sztuki Szekspira. Występy te stały się początkiem corocznego Zamojskiego Lata Teatralnego.

To działalność pedagogiczna Machulskiego stała się wkrótce ważnym jego zajęciem. W 1974 aktor rozpoczął pracę w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W latach 1981–1983 oraz 1991–1996 był zajmował stanowisko dziekana wydziału aktorskiego tejże uczelni. Natomiast w roku 1999, wraz z żoną, Machulski otworzył prywatną Szkołę Aktorską im. Haliny i Jana Machulskich, czyli tą działającą przy ASSITEJ (– Międzynarodowym Stowarzyszeniu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży). Szkoła ta proponuje w zasadzie alternatywny program kształcenia zawodowych aktorów.

Jan Machulski występował na deskach wielu teatrów: w latach 1954–1955 w olsztyńskim Teatrze Jaracza, również w Teatrze Ziemi Opolskiej, czy też w Teatrze Osterwy w Lublinie, później również w łódzkim Teatrze Nowym oraz Polskim i Narodowym w Warszawie.

Był Machulski również założycielem m.in.: „agencji” w Teatrze Lubelskim (w roku 1961), czy też „Sceny studyjnej” w Łodzi (w roku 1964). Zagrał w sumie ok. 120 ról teatralnych oraz ok. 45 ról w filmach.

Zmarł w wieku 80 lat na zawał serca. 28 listopada 2008 Jan Machulski został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.

Ciekawostki o Janie Machulskim

  • W młodości Jan Machulski aktywnie uprawiał sport, grając wówczas w III-ligowym klubie piłkarskim – Włókniarz Aleksandrów Łódzki.
  • Był ambasadorem miasta Łodzi w jego staraniach o status Europejskiej Stolicy Kultury.
  • 12 listopada 2008 Machulski otrzyma Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi.
  • Pośmiertnie prezydent Lech Kaczyński odznaczył Machulskiego niezwykle prestiżowym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • W roku 2009 doroczna impreza dotycząca rozdania Nagród Polskiego Kina Niezależnego otrzymała imię właśnie Jana Machulskiego, czyli kilkuletniego już członka OFFowej Akademii Filmowej oraz laureata pierwszej takiej Nagrody w uznaniu zasług w związku z całokształtem działań na rzecz polskiego kina.
  • W 1974 roku Jan Machulski założył warszawski Teatr Ochoty. Był dyrektorem tej placówki do 1996 roku.
  • Był mężem aktorki Haliny Machulskiej i ojcem reżysera filmowego Juliusza Machulskiego.

Cytaty Jana Machulskiego

„Mama moja mówiła: „Kochaj ludzi, to ta miłość do ciebie wróci”. Ludzie zasługują na uśmiech, na miłość. Ja ich lubię. Kocham. Wychowałem się w biednej rodzinie i skoro doszedłem do czegoś, to uważam, że powinienem wspierać tych, których spotykam. Może stąd się bierze ten mój olbrzymi optymizm?”

„(…) przyszli aktorzy już na pierwszym roku powinni grać duże role, by – nim przystąpią do dyplomu – mieli ich na koncie pięć czy siedem. Program przewidywał więcej rozmów pozwalających młodym ludziom uświadomić sobie różnice między teatrem a filmem. Na moich zajęciach zawsze filmujemy to, nad czym pracowaliśmy i wspólnie analizujemy materiał. Kładę nacisk na integrację przedmiotów. Chodzi o to, by studenci niekoniecznie osobno uczyli się szermierki czy tańca. Może lepiej przygotować spektakl wykorzystując te elementy.”

„Sztuki zacząłem pisać, gdy byłem dyrektorem Teatru Ochoty, ponieważ brakowało współczesnych dramatów. Graliśmy spektakle o wyborach moralnych, chcieliśmy edukować widownię. Potrzebowaliśmy bohaterów borykających się z trudnymi decyzjami. Pod tym właśnie kątem zacząłem pisać.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Machulski
https://www.filmweb.pl/person/Jan+Machulski-395/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Jan_Machulski
https://culture.pl/pl/tworca/jan-machulski

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły