Jan Aleksander Englert przyszedł na świat w Warszawie 11 maja 1943 roku. Jest polskim aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, profesorem sztuk teatralnych.


Biografia i życiorys Jana Englerta

Jan Englert jest absolwentem Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, która to ukończył w roku 1964. Na dużym ekranie debiutował w roku 1956, odegrał wówczas role łącznika Zefira w filmie „Kanał”, wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę.

Na przestrzeni wszystkich lat swej kariery był aktorem warszawskich teatrów, takich jak Polski, Współczesny, wreszcie Teatru Narodowego, bowiem od 2003 jest dyrektorem artystycznym tej sceny. Zagrał w przedstawieniach między innymi Erwina Axera, Jerzego Kreczmara, Kazimierza Dejmka, Andrzeja Łapickiego, Tadeusza Minca, Macieja Prusa, Pawła Passiniego, czy też Grzegorza Jarzyny.

Wyreżyserował m.in. „Onych” Witkacego, „Kordiana” Juliusza Słowackiego; „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, „Udrękę życia” Levina; natomiast w Teatrze Telewizji sztuki takie jak „Mewa”, „Miesiąc na wsi” Turgieniewa, „Dziady” Adama Mickiewicza czy tez „Beatryks Cenci” Juliusza Słowackiego.

Zagrał m.in. w filmach wyżyserowanych przez Andrzeja Wajde (w tym „Kanał”, „Katyń” oraz „Tatarak”), poza tym w filmach Kazimierza Kutza (takich jak „Sól ziemi czarnej”, czy też „Perła w koronie”), w dziełach Janusza Zaorskiego („Baryton”), Filipa Bajona (w filmie pt. „Magnat”), a także zagrała Englert w serialach Janusza Morgensterna (w kultowych, jak „Kolumbowie” i „Polskie drogi”). Pojawił sie również w filmie Jerzego Antczaka, pt. „Noce i dnie”, Ryszarda Bera (w „Lalce”).

Jako profesor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, pełnił w niej funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego i rektora. Za jego kadencji udało się odbudować Teatr Szkolny Collegium Nobilium i powołać Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych.

Ciekawostki o Janie Englercie

  • W 2001 Jan Englert otrzymał tytuł honorowego profesora Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej w Moskwie.
  • W latach 1992–1993 Englert był członkiem Rady ds. Kultury przy Prezydencie RP.
  • W roku 1989 otrzymał tytuł profesora.
  • Obecnie jest wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej.
  • Od roku 2003 piastuje stanowisko dyrektora artystycznego warszawskiego Teatru Narodowego.
  • D legend przeszły romanse Jana Englerta, uchodził bowiem i wciąż uchodzi za mężczyznę przystojnego.

Cytaty Jana Englerta

„Uważam nawet, że młody aktor powinien grać wszystko. Tylko powinien też umieć odróżnić to, co jest ważne od tego co jest głupawe. (…) Sam zagrałem w dwóch serialach i kwestie finansowe nie pozostawały bez znaczenia. Moja pensja dyrektorska to może 15 procent tego co byłbym w stanie zarobić, gdybym był wolnym aktorem. Ale to jest mój wybór i moja odpowiedzialność wobec etyki teatralnej.”

„Nie interesuje mnie teatr, który nazywam umownie „między zlewem a śmietnikiem”.”

„Aktor coraz częściej jest dziś błaznem niż prorokiem. Próbuję bronić tego, co w tym zawodzie jest najwspanialsze – możliwości wpływania chociaż przez chwilę na innych, ich dusze, myśli, uczucia. Wolałbym panować nad publicznością, niż żeby ona panowała nade mną.”

„Chciałbym przestać być traktowany jako aktor „konfekcyjny” to znaczy niezdolny do głębszych przeżyć ekranowych.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Englert
  • https://culture.pl/pl/tworca/jan-englert
  • https://gwiazdy.wp.pl/wszystkie-kobiety-jana-englerta-z-kim-przed-laty-romansowal-przystojny-aktor-5986394069222017g

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek Konieczny. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły