James Franco (ur. 1978) jest amerykańskim aktorem filmowym i telewizyjnym, także reżyserem, scenarzystą i producentem. Hobbystycznie zajmuje się sztuką malowania obrazów.


Krótki życiorys Jamesa Franco

Po skończeniu szkoły w 1996 r. Franco rozpoczął studia na UCLA, które jednak porzucił po roku. Niewiele dłużej (bo 15 miesięcy) studiował w ramach Robert Carnegie’s Playhouse West. Zadebiutował natomiast w roku 1997 epizodyczną rolą w filmie „Pacific Blue”. W 1999 r. z kolei zagrał Matta w miniserialu „Policyjna odznaka” oraz postać Daniela w telewizyjnym serialu „Freaks and Geeks” (po roku serial ten został zawieszony z powodu dość niskiej oglądalności). Jego następne role to m.in. Jasona w produkcji „Never Been Kissed”, Chrisa w filmie „Whatever it takes” (na planie tego filmu James Franco poznał swoją obecną dziewczynę, czyli aktorkę Marlę Sokoloff). Jego talent został jednakże doceniony w ślad za główną jego rolą w filmie telewizyjnym „James Dean”. To właśnie dzięki temu Robert De Niro zdecydował, że to James zagra jego syna w obrazie pt. „City by the Sea”. Wprawdzie w castingu do „Spider-Mana” Franco ubiegał się o główną rolę, jednak przypadła ona Tobey’owi Maguire, a James mógł wcielić się w postać Harry’ego Osborne’a.

Do jego nagród i nominacji należy Złoty Glob dla Najlepszego Aktora oraz nominacja do nagrody Emmy za rolę w obrazie „James Dean„.

Rozszerzona biografia Jamesa Franco

Młodość wczesna

James Edward Franco urodził się w Palo Alto w Kalifornii 19 kwietnia 1978 r. Jego matka, Betsy Lou (z domu Verne), jest pisarką i okazjonalną aktorką, a jego ojciec Douglas Eugene „Doug” Franco prowadził firmę w Dolinie Krzemowej. Jego ojciec pochodził z Portugalii (z Madery) i miał też korzenie szweckie, podczas gdy jego matka jest Żydówką, pochodząc z rodziny rosyjsko-żydowskiej. Jego dziadek ze strony matki, Daniel, po 1940 r. zmienił nazwisko z „Verovitz” na „Verne”. Z kolei jego babka ze strony ojca, Marjorie (z domu Peterson), jest publikowanym autorem książek dla dorosłych. Z kolei jego babcia ze strony matki, Mitzie (z domu Levine), była właścicielem znanej galerii sztuki Verne w Cleveland w stanie Ohio, będąc jednocześnie aktywnym członkiem Narodowej Rady Żydowskich Kobiet.

Wychowanie rodzinie było dla Franco „akademickie, liberalne i w dużej mierze świeckie”. Dorastał w Kalifornii ze swoimi dwoma braćmi, aktorami Tomem i Dave’em. Ojciec często zachęcał go do zdobywania w szkole dobrych ocen. Franco ukończył szkołę średnią w Palo Alto w 1996 roku, gdzie już wówczas grał w sztukach. Później, w szkole licealnej Franco został aresztowany za spożywanie napojów alkoholowych jako wciąż nieletni, ale i za nielegalne wykonywanie graffiti. Aresztowania te spowodowały, że Franco na krótko został podopiecznym państwa. W obliczu grożącej mu odsiadki dla nieletnich sędzia dał mu jednak drugą szansę Przypomniał to w wywiadzie po latach, mówiąc o swoich problemach z prawem: „To był gniew nastolatków. Czułem się nieswojo na własnej skórze. Byłem nieśmiały. Zmieniłem swoje metody w samą porę, aby uzyskać dobre oceny”.

Chociaż interesował go pomysł zostania zoologiem morskim, Franco zawsze w tajemnicy chciał zostać aktorem, ale bał się, że nie podoła własnym oczekiwaniom. Zapisał się zatem na University of California w Los Angeles (UCLA), ale po pierwszym roku nauki (wbrew oczekiwaniom rodziców) porzucił naukę, aby kontynuować karierę aktorską. Postanowił wziąć lekcje aktorstwa z Robertem Carnegie w Playhouse West. Mniej więcej w tym czasie podjął pracę w McDonald’s w godzinach nocnych, aby utrzymać się, ponieważ jego rodzice odmówili mu wsparcia finansowego. Podczas pracy ćwiczył akcenty na klientach, co wspominał nostalgicznie w artykule w Washington Post w 2015 r. zatytułowanym „McDonald’s był dla mnie, gdy nikogo innego nie było”.

Kariera

W 1997 Franco po raz pierwszy trafił na mały ekran jako odtwórca postaci w jednym z odcinków serialu pt. „Niebieski Pacyfik” (Pacific Blue). Dwa lata później Franco wystąpił w dwóch produkcjach sieci telewizyjnej NBC, w serialu „Portret zabójcy” (Profiler, 1999) oraz na planie telewizyjnego filmu kryminalnego zatytułowanego „Policyjna odznaka” (To Serve and Protect, 1999) u boku takich jak Joanny Cassidy i John Corbett. Natomiast debiutował na kinowym ekranie w melodramacie „Ten pierwszy raz” (Never Been Kissed, 1999), wystąpił tam z aktorami takimi jak Drew Barrymore i David Arquette.

Popularność swą Franco zdobył rolą nihilistycznej postaci nazwiskiem Daniel Desario, w serialu NBC pod tytułem „Luzaki i kujony” (Freaks and Geeks, 1999–2000). Z kolei w telewizyjnym dramacie VH1 pt. „Sukces za wszelką cenę” (At any Cost, 2000) James Franco zagrał postać uzależnionego od substancji odurzających muzyka.

Sukcesem została wkrótce jego telewizyjna kreacja Jamesa Deana, jakże legendarnej postaci światowego kina oraz ikony nonkonformistów – Franco zagrał Deana w biograficznym dramacie telewizyjnym wypuszczonym przez TNT, pod tytułem „James Dean – buntownik?” (James Dean, 2001), za którą to właśnie został uhonorowany Złotym Globem i Critics Choice Award oraz dostał nominację do prestiżowej nagrody Emmy i Screen Actors Guild.

James Franco zwrócił na siebie szczególną uwagę rolą głównego podejrzanego w sprawie dotyczącej morderstwa, którego śledztwo prowadzi ojciec bohatera (Robert De Niro) w thrillerze kryminalnym „Dochodzenie” (The City by the Sea, 2002). Sławę przyniosła mu natomiast postać Harry’ego Osborna, czyli najlepszego przyjaciela głównego bohatera filmu, Petera Parkera (Tobey Maguire) w obrazie sci-fi w reż. Sama Raimi pt. „Spider-Man” (2002) i dwóch sequelach, mianowicie w „Spider-Man 2” (2004) i „Spider-Man 3” (2007).

W 2005 roku Franco zadebiutował będąc reżyserem i scenarzystą komedii pt. „Gorączka złota” (Fool’s Gold). Zagrał także Tristana w melodramacie Kevina Reynoldsa zatytułowanym „Tristan i Izolda” (Tristan + Isolde, 2006).

Wystąpił później w głównej roli w filmie „127 godzin” z roku 2010, który wyreżyserował Danny Boyle. Z kolei w dramacie, który został oparty na faktach, zatytułowanym „Kim jest Michael” (I Am Michael, 2015) zagrał postać Michaela Glatze’a, homoseksualisty oraz aktywisty LGBT, który przechodząc duchową przemianę staje się w efekcie chrześcijańskim pastorem, wiążąc się również z kobietą.

W 2015 roku, James Franco wygrał casting poprowadzony na główną rolę w miniserialu „22.11.63”, który zabazował na motywach powieści Stephena Kinga o tytule „Dallas ’63”. Premiera produkcji miała miejsce 15 lutego 2016.

7 stycznia 2018 roku po raz drugi w karierze odebrał Złotego Globa za rolę Tommy’ego Wiseau w swoim własnym filmie biograficznym pt. „The Disaster Artist” (2017).

Ciekawostki o Jamesie Franco

  • James przez 10 lat uczył się w prywatnej szkole malarskiej. Jego prace były później wystawiane w galeriach w Los Angeles.
  • W 2012 roku wyreżyserował dwa teledyski popularnego zespołu R.E.M., mianowicie do numeru „Blue” i „That Someone Is You”.
  • Podczas kręcenia filmu „Flyboys- bohaterska eskadra” James zrobił przy okazji licencję pilota.
  • Przygotowując się do odegrania postaci Jake’a Huarda w filmie „Annapolis” przez 8 intensywnych miesięcy Franco trenował boks.
  • W 2010 roku James Franco wydał zbiór swych opowiadań pt. „Palo Alto”.
  • Wystąpił w reklamach perfum dla mężczyzn marki Gucci oraz samochodu marki Scion.

Cytaty Jamesa Franco

„Tak się już jakoś porobiło, że kiedy płaczę przed kamerą, bo tak mi każe scenariusz, to wychodzi z tego taki ni to śmiech, ni to płacz. Wygląda to tak, jakbym w smutnej scenie nagle dostał głupawki i zaczął chichotać. Trochę mi wstyd oglądać siebie potem na ekranie. Natomiast jeśli pytasz, czy zdarza mi się płakać, oglądając filmy, to raczej nie. Jeśli już, to rzadko. Nie pamiętam, kiedy mi się to przydarzyło ostatnim razem.”

„Dla mnie Oscary to przede wszystkim niezwykły zaszczyt. No i zaskoczenie, bo przecież galę wręczenia nagród Akademii na ogół prowadzą aktorzy komediowi, a ja trochę nie pasuję do tego wizerunku. Gdy organizatorzy złożyli mi propozycję, przez moment się zawahałem, ale kiedy dowiedziałem się, że moją partnerką na scenie ma być Anne Hathaway, zgodziłem się od razu. Nabrałem pewności, że wszystko będzie w porządku.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Angela George. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/James_Franco
https://www.biography.com/actor/james-franco
https://www.imdb.com/name/nm0290556/bio
https://www.filmweb.pl/person/James.Franco/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/James_Franco

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły