Jakub Żulczyk, przyszedł na świat w Szczytnie 12 sierpnia 1983 roku. Jest polskim pisarzem, scenarzystą i dziennikarzem.


Biografia i życiorys Jakuba Żulczyka

Jest absolwentem dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje z miesięcznikiem kulturalnym „Lampa” oraz „Machina”. Był również stałym felietonistą miesięcznika poświęconego pop kulturze i modzie pt. „Exklusiva”. Oprócz tego, Jakub Żulczyk pisał regularne felietony do „Dziennika”, co opatrzone było tytułem „15 minut sławy”. Jako publicysta utrzymywał współprace także z „Tygodnikiem Powszechnym”, oraz tytułami jak „Neo Plus”, „Metropolem”, czy też „Playboy”. Redagował autorską na łamach „Wprost” pt. „Tydzień Kultury Polskiej”.

W 2011 Jakub Żulczyk był współprowadzącym w programie emitowanym przez TVP2, pod tytułem „Redakcja Kultury”. Do lipca 2012 był piszącym felietony dla popularnego w świecie tytułu „Elle”. Natomiast od października 2012 roku Żulczyk współprowadził wraz z Wojciechem Sosnowskim autorską audycję w Radio Roxy pt. „Instytut Prosto”.

Wraz z Moniką Powalisz jest poza tym scenarzystą serialu „Belfer”.

Jakub Żulczyk jest ponadto Laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2018 w kategorii proza, otrzymał również Literacką Nagrodę Warmii i Mazur 2017 za jego „Wzgórze psów”. Nominowany został w 2014 roku do prestiżowego Paszportu „Polityki”.

Ciekawostki o Jakubie Żulczyku

  • Uważany jest za przedstawiciela „generacji nic”, czyli jednego z autorów, którego wczesne dorastanie miało miejsce w latach osiemdziesiątych, czyli w czasach pozbawionych ideałów, w czasach wschodzącego drapieżnie kapitalizmu, w czasach nieumiejętnie budowanych więzi międzyludzkich.
  • Działalność pisarska Jakuba Żulczyka związana jest z ikoną polskiego pisarstwa wschodzącego, mianowicie z Pawłem Duninem – Wąsowiczem, redaktorem miesięcznika „Lampa”.
  • Jest autorem siedmiu publikacji książkowych, co pokazuje na niego w kontekście nadziei polskiej literatury współczesnej.
  • W 2016 roku miał swoją premierę debiut Żulczyka w dziedzinie scenariuszy – serial kryminalny pod tytułem „Belfer”, napisany przez niego razem z Moniką Powalisz.

Cytaty Jakuba Żulczyka

„Ale zaraz, w którym punkcie teraz właściwie jesteśmy?”

„Jestem ukrytą klatką w napisach końcowych.”

„Wszystko już było, oprócz nas…”

„Zdarzenia, to rozsypane papierki.”

„Kokaina jest czymś namacalnym, czymś, czego można dotknąć, czymś, co coś rzeczywiście zmienia, przynajmniej na krótką chwilę.”

„Ktoś gdzieś jeszcze się bawi, jeszcze czeka: potrzebuje więcej, chce się czegoś pozbyć, uśmiercić coś w sobie. Ktoś chce być mądrzejszy, uważniejszy, chce wytrzeźwieć, chce lepiej pieprzyć, widzieć odrobinę wyraźniej.(…) Problem w tym, że nikt tutaj nie będzie widział wyraźniej.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_%C5%BBulczyk
  • https://culture.pl/pl/tworca/jakub-zulczyk
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Jakub_%C5%BBulczyk

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 4.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły