Jackie Chan przyszedł na świat na Wzgórzu Wiktorii w Victorii (Hongkong), 7 kwietnia 1954 roku. Jest aktorem, reżyserem, scenarzystą, producentem, kaskaderem, muzykiem, przedsiębiorcą i komikiem, jak i ambasadorem dobrej woli UNICEF.


Biografia i życiorys Jackie’go Chana

Już mając swych at osiem, podczas swego pobytu w Chińskiej Akademii Dramatu, wraz z członkami tej formacji, Chan zadebiutował w filmie zatytułowanym „Big and Little Wong Tin Bar”, czyli dziele produkcji made of Hongkong. Następnie mógł idąc tymi ślady wystąpić w grupie o nazwie The Seven Little Fortunes.

Rok natomiast 1971 roku oznaczał dla niego kreowanie głównej roli w filmie „Guang dong xiao lao hu”. Nie zagrał tam jednak do końca zdjęć, a to z powodu konieczności niezbędnych dla producentów utworu cięć budżetowych. W 1972 nawiązał z kolei współpracę z samym Bruce’em Lee. Mógł wystąpić zatem w dwóch filmach, takich jak między innymi słynne „Wejście smoka”, będąc tak kaskaderem i statystą.

Jackie Chan zagrał oprócz tego w kilkunastu produkcjach m.in. w tej z 1975 roku pt. „Hua fei man cheng chun”, biorąc wówczas udział w scenie erotycznej. Tymczasem przełom miał nadejść już całkiem niedługo, ponieważ zagrał w dość popularnej produkcji pt. „Ręka śmierci”, będąc zauważonym przez Lo Weia, czyli uznanego dalekowschodniego reżysera. I wtedy to właśnie przeniósł się do Australii. Tam tez wpierw podjął pracę w restauracji, otrzymując przydomek „Jackie”. W tym też i czasie współpracownik Lo Weia zaproponował mu obiecującą pracę aktorską. Chan udał się do Hongkongu i zaczął być nagle rozpoznawany. W 1978 zagrał w dwóch filmach uznanego reżysera tamtej szerokości geograficznej, mianowicie u Yuena Woo-pinga

W 1979 nastąpił ten przełom, który zmienił wszystko. Wyreżyserował bowiem to wtedy swój film pt.: „Nieustraszona hiena”, w którym zademonstrował zarówno kunszt walk stylu kung-fu, ale i talent gry komediowej. Następnie wyjechał do USA, ale szybko wrócił do Hongkongu, gdzie zaczął mierzyć się jeszcze ze śpiewaniem. W 1984 roku ukazał się studyjny album Chana „Love Me”, który wbrew pozorom zdobył uznanie krytyki. W następnych latach nie rezygnował z tego i nagrywał kolejne niezłe albumy studyjne. W 1990 Chan wreszcie wystąpił w filmie pod tytułem „Więzień”. Zagrał również w takich filmach jak pt. „Draka w Bronksie” oraz „Jackie Chan: Pierwsze uderzenie”.

W roku 2008 miała miejsce premiera filmu pod tytułem „Zakazane królestwo”, w którym to mógł zagrać m.in. wraz z takimi jak choćby Jet Li. Ważny okazał się następnie rok 2010 – został wówczas wydany remake filmu pod tytułem „Karate Kid”, w którym z klei zagrał z Jadenem Smithem.

Ciekawostki o Jackie’m Chan

  • Miał trzykrotnie łamany nos, złamaną większość palców u rąk, złamane obie kości policzkowe, kostkę a nawet pękniętą czaszkę.
  • Jackie Chan otrzymał tytuł Ambasadora Dobrej Woli organizacji przy ONZ, czyli UNICEF.
  • Dzięki swej rozpoznawalności, wprowadził na rynek Hongkongu swoją własną linię kosmetyków o nazwie The Jackie Chan Organic Skin Care, co miało miejsce w 2006 roku.
  • Ma trwałą dziurę w głowie. Stało się to z powodu wypadku w czasie wyczynu kaskaderskiego podczas kręcenia jednej ze scen filmowych.
  • W 1989 r. Jackie Chan otrzymał tytuł Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego (Member of the Order of the British Empire).
  • W 2011 roku ukazał się setny film Jackiego Chana.
  • W 2012 roku podczas pobytu w Cannes Chan zapowiedział zakończenie kariery w filmach akcji.

Cytaty Jackiego Chana

„Chciałbym, aby uważano mnie za aktora, nie za akrobatę.”

„(…) Fred Astaire potrafił tańczyć ze wszystkim, nawet z przedmiotami!”

„Jestem kaskaderem. Jestem wyczynowcem. Jestem szalony! Jeżdżę naprawdę szybko – ponad 200 kilometrów na godzinę. W Hollywood nie pozwalają mi, niestety, siedzieć za kierownicą, mimo że nieraz poradziłbym sobie lepiej niż większość dublerów.”

„No cóż, na ogół nie zakładam smokingu. Dopiero dzięki temu filmowi oswoiłem się z takim ubraniem. Nie wiedziałem, że smokingi od Armaniego są tak potwornie drogie! Komplet kosztuje jakieś 3000 dolarów. A myśmy na planie mieli chyba z setkę takich smokingów. Oczywiście ludzie od Armaniego przez cały czas mieli na nie oko.”

„W Hollywood filmy realizuje się pod wielką presją.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Gage Skidmore. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0. https://www.filmweb.pl/person/Jackie.Chan/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Jackie_Chan
https://www.axn.pl/programy/gwiazdy/galerie/niesamowite-historie-i-ciekawostki-o-zyciu-i-karierze-jackiego-chana
https://www.brainyquote.com/authors/jackie_chan

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.8 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły