Izaak był patriarchą biblijnym. Był obiecanym przez Boga synem Abrahama i Sary oraz ojcem Jakuba i Ezawa.


Izaak

Przeczytaj życiorys:

Życiorys Izaaka

Izaak był synem Abrahama i Sary, pochodzi zatem z XVIII wieku przed Chrystusem. Izaak był synem, którego obiecał Abrahamowi i Sarze sam Bóg. Urodził się, gdy jego ojciec Abraham miał 100 lat. Izaak jest synem obiecanym przez Boga, przez którego potomkowie Abrahama będą liczni „jak gwiazdy na niebie albo piasek na brzegu morskim”.

Dzieje Izaaka przedstawione są w Księdze Rodzaju. Najbardziej zapadającym pewnie w pamięć zdarzeniem związanym z Izaakiem był fakt złożenia go w ofierze na żądanie Boga Jahwe – przez własnego ojca, co miało miejsce na górze Moria. Izaak miał wtedy trzynaście lat. Dramatyczne opowiadanie pokazuje niezbitą gotowość jego ojca do spełnienia ofiary z niego, i wreszcie interwencję samego Boga, który cofnął nakaz poprzez anioła słowami: „Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego! Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet twego jedynego syna” (Rdz 22,12). Według tradycji na tym samym miejscu, gdzie odbyła się ta próba, stanęła później Świątynia Jerozolimska. Wydarzenie to zwane jest rzecz jasna ofiarowaniem Izaaka, a w tradycji żydowskiej określa to termin „Akeda”.

W późniejszym czasie Abraham wysłał swojego zaufanego sługę, aby znalazł żonę dla Izaaka. Gdy jego sługa przybył na miejsce modlił się do Boga, aby wskazał mu dziewczynę, która miała zostać żoną Izaaka. Zanim jeszcze przestał się modlić nadeszła Rebeka, którą poprosił o trochę wody. Dała mu się napić i zaofiarowała naczerpać wody dla jego wielbłądów. Sługa w ten właśnie sposób przekonał się, że to ją Bóg wybrał na żonę dla Izaaka. Rebeka, była córką Betuela i wnuczką Nachora – brata Abrahama. Rebeka zapytana przez brata i ojca czy chce iść ze sługą Abrahama, powiedziała, że tak. Izaak i Rebeka przez długi czas nie mogli mieć dzieci. Izaak został ojcem, gdy miał 60 lat, a Rebeka powiła mu bliźnięta – dwóch synów: Ezawa i Jakuba. To właśnie przez Jakuba nazwanego Izraelem wiedzie linia rodowodu Jezusa.

Gdy panowała klęska głodu Izaak z rodziną udał się w pobliże miasta Gerar, gdzie panował król Filistynów, Abimelek. Izaak polecił odkopanie studni, które wcześniej zostały wykopane przez jego ojca Abrahama, kiedy był w tej krainie. Chociaż Filistyni bardzo przeszkadzali Izaakowi i niszczyli studnie to Bóg mu pomagał, i opiekował się nim.

Izaak zamieszkał pośrodku pustyni, w dolinie, gdzie była oaza, którą nazwał Beer-Szewa. Nazwał ją w ten sposób, gdyż wykopał w tym miejscu 7 studni. W Beer-Szewa Bóg zawarł z nim przymierze, podobnie jak uczynił to z Abrahamem (stąd nazywane jest Beer-Szewa również „studnią przymierza”).

Według Biblii Jakub powrócił do ojca swego Izaaka, czyli do miejscowości Hebron, gdzie mieszkał wcześniej również Abraham. Gdy Jakub powrócił, Izaak, miał, co ciekawe – 180 lat. Izaak na starość stracił wzrok i w tym właśnie wieku zmarł. Pobłogosławił przed śmiercią swojego syna Jakuba i uczynił go swoim dziedzicem. Izaak został pochowany przez swoich synów. Pochowano go w jaskini, gdzie został pochowany Abraham, Sara oraz jego żona Rebeka, która zmarła przed nim.

Ciekawostki o Izaaku

  • Bóg obiecał Abrahamowi i Sarze potomka przez którego jego potomkowie będą liczni jak gwiazdy na niebie. Abraham usiłował „pomóc” Bogu w spełnieniu tej obietnicy i na świat przyszedł jego syn z niewolnicy o imieniu Hagar. Jednak to nie on był synem obiecanym, a Izaak, który narodził się z Sary, jego wolnej żony. Izaak przyszedł na świat, gdy Abraham miał 100 lat.
  • Ojciec Izaaka, Abraham został zobowiązany do złożenia ofiary ze swojego syna, jednak przed wykonaniem ofiary ostatecznie Bóg cofnął za pośrednictwem Anioła swoje żądanie.
  • Według źródeł żydowskiego historyka Józefa Flawiusza Izaak zmarł w wieku 185 lat.
  • Dzieci Izaaka, czyli Jakub i Ezaw, miały walczyć ze sobą już w łonie matki, co Jahwe objaśnił w słowach: „Dwa narody są w twym łonie, dwa odrębne ludy wyjdą z twych wnętrzności; jeden będzie silniejszy od drugiego, starszy będzie sługą młodszego” (Rdz 25,23).

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Izaak
  • https://biblia.wiara.pl/doc/1681258.Izaak
  • http://www.ksiadzartur.pl/uploads/posts/pdf/0c467d57a01739ef77fd4735a245faa2.pdf

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły