Iwona Stanisława Węgrowska przyszła na świat w Żorach, 17 maja 1982 roku. Jest polską piosenkarką i autorką tekstów.


Krótki życiorys Iwony Węgrowskiej

Śpiewa od swych najmłodszych lat, grając też na gitarze. Była później wokalistką grupy Abra. Zespół rozpadł się a ona nie, raczej przeciwnie – została wokalistką solową, ale i popową, co zostało podbite chociażby jej występem w programie typu reality show pt. „Bar”. Wraz ze swym singlem zatytułowanym „Pokonaj siebie” Węgrowska wpłynęła na szerokie wody show biznesu. Podjęła współpracę chociażby z Piotrem Kupichą, a występując z takimi jak m.in. Feel oraz Kombi. Pojawiła się też w specjalnym odcinku programu TV pod tytułem „Taniec z gwiazdami”. 28 listopada 2008 roku, wyszedł debiutancki longplay Iwony Węgrowskiej pt. „Iwona Węgrowska”. Rok 2009 oznaczał dla niej singiel zatytułowany „Kiedyś zapomnę”. w ślad za tym, Węgrowska podjęła kroki muzyczne we współpracy z Piotrem Rubikiem, nagrywając z ni dwa udane numery. W 2010 ukazała się jej solowa płyta pod tytułem „Dzielna”. W 2018 wydała włoskojęzyczny utwór pt. „Con le ali del tempo” (w duecie ze śpiewaczką operową Dominiką Zawarą). Artystka udzielała się również charytatywnie, czy to koncertami na rzecz poszkodowanych przez trąbę powietrzną, czy też na rzecz rodzinnych domów dziecka.

Biografia rozszerzona Iwony Węgrowskiej

Iwona Węgrowska przyszła na świat 17 maja 1982 r. w Żorach. Jest wokalistką niezwykle uzdolnioną, która posiada głos 4-oktawowy. Od zawsze – jak wyznała – kocha śpiewać, dlatego też na przykład zwrócił się do niej jej znajomy – popularny artysta Piotr Kupicha, który złożył jej propozycje wykonania piosenki „Pokonaj siebie”. Od tamtej pory Iwona Węgrowska jest pewnie znana jeśli nie w całej Polsce, to w znacznej jej części.

Wcześniej przez Iwona Węgrowska pracowała w zespole Abra. Ich album opatrzony tytułem „Abra!” zawierał dwa całkiem niezłe single, które znalazły się wkrótce na krajowych playlistach radiowych (pod tytułem „Zwyczajna dziewczyna” i „Le Luxe”). Album ten przez dwa tygodnie zdołał utrzymać się na liście pięćdziesięciu najlepszych krążków w Polsce. Zespołowi jednak nie wytrzymał próby czasu, zostając rozwiązanym w 2007 roku. Iwonę Węgrowską niektórzy rodacy mogli jeszcze kojarzyć z jej występu w 5. edycji jakże popularnego reality show pt. „Bar”, gdzie przez tydzień próbowała sił, wówczas mając 22 lata.

Przełom w karierze jednak nastąpił wraz z singlem zatytułowanym „Pokonaj siebie”. Utwór powstał na poczet Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Stał się hitem hitów, przez wiele tygodni utrzymując się w czołówce krajowych list przebojów. Natomiast teledysk do utworu „Pokonaj siebie” (jaki to zrealizował Dariusz Szermanowicz) został nagrodzony przez kapitułę w ramach konkursu Yach Film 2008. Nie obyło się wówczas bez kontrowersji. Pojawiły się bowiem i takie głosy, że piosenka Węgrowskiej jest plagiatem numeru szkockiego zespołu Travis pod tytułem „Before You Were Young”. Płyta Travis ukazała się wprawdzie trzy miesiące po premierze kawałka „Pokonaj siebie”, ale sam utwór był już znany z wcześniejszych koncertów grupy, których fragmenty łatwo znaleźć chociażby w serwisie YouTube. Wobec tego trudno o werdykt, lecz Kupicha podkreślił iż jest przekonany, że nie doszło, bo nie mogło dojść do jakiegokolwiek oszustwa w jej wykonaniu.

Dzięki sukcesowi „Pokonaj siebie” akcje popularności Iwony Węgrowskiej poszybowały w górę. 15 listopada 2008 roku widzowie zobaczyli ją u boku zespołu Feel, a to w popularnym programie pt.”Jak Oni Śpiewają”. Razem z Magdą Femme artystka również pojawiła się też w specjalnym odcinku programu TV pod tytułem „Taniec z gwiazdami”. Piosenkarki wówczas to wspólnie wykonały piosenkę Iwony Węgrowskiej „Jak diament”. Dzień później piosenkarka zaprezentowała tenże utwór w programie pt. „Jaka to melodia”.

Powstała jej strona internetowa i wyrosło wielu fanów talentu artystki.
Została ona w związku z popularnością zaproszona na koncert zatytułowany „Przebojowa Akademia Przyszłości”, który zorganizowała Europejska Grupa Ubezpieczeniowa. Wystąpili tam także tacy jak Maria Peszek, Ania Dąbrowska, Feel i Bracia Cugowscy (emitowała wydarzenie stacja TVP2).

W końcu, 28 listopada 2008 roku, wyszedł jej debiutancki longplay pt. „Iwona Węgrowska”. Płyta natychmiast została płytą tygodnia w Radiu Zet. Wystąpiła następnie w trakcie wieczoru sylwestrowego 2008/2009 mającego miejsce na Placu Konstytucji w Warszawie – w ramach polsatowskiego show pt. „Sylwestrowa Moc Przebojów”. Pojawiła się tam obok takich jak gigantów polskiej sceny jak Edyta Górniak, czy Kayah, Blue Café oraz Kombii. Wykonała wówczas trzy kawałki, co na tle innych gwiazd tamtego wieczoru zostało nie lada wydarzeniem.

Nadszedł i rok 2009 a wraz z nim singiel zatytułowany „Kiedyś zapomnę”. Artystka spróbowała tenże utwór właśnie wypromować na konkursie Eurowizji, jednak nie dotarła do głównego etapu (doszło prawdopodobnie do zagubienia jej nagrania przez organizatorów przesłuchania lub zaniedbań menedżmentu artystki).

Węgrowska współpracowała również z Piotrem Rubikiem. Udzieliła się wokalnie w jego dwóch piosenkach, które wylądowały na wydanej w 2009 roku płycie artysty pt. „RubikOne”.

W 2010 ukazała się jej solowa płyta pod tytułem „Dzielna”. Z kolei w pierwszej połowie 2012 wyszedł singiel zatytułowany „Jestem” oraz udało jej się nagrać piosenkę pt. „Tango” z zespołem Chanel. Opublikowała też w 2012 roku świąteczny utwór pt „Ten magiczny czas”. 4 października 2013 roku wydała piosenkę „Las Vegas”, która została pierwszym singlem promującym nadejście jej trzeciego albumu. Później wydała utwór jak np. pod tytułem „Atak serca” z popularnym Liroyem. Natomiast jeśli mowa o czasach najnowszych, to w 2018 wydała włoskojęzyczny utwór pt. „Con le ali del tempo” (w duecie ze śpiewaczką operową Dominiką Zawarą).

Iwona podejmuje też działalność charytatywną. We wrześniu 2008 roku zagrała w ten sposób z zespołem Feel w miejscu niezwykłym, bo w katowickim Spodku. Zyski ze sprzedaży tamtych biletów na koncert „Budujemy nadzieję” przekazano ofiarom szalejącej wcześniej trąby powietrznej. Dwa miesiące później natomiast Iwona Węgrowska wzięła udział w ramach projektu „Pocztówka do Św. Mikołaja”. Jej przebój zatytułowany „4 lata” umieszczono na specjalnej płycie – obok takich popularnych wykonawców jak Feel czy też Formacja Nieżywych Schabuff. Dochód ze sprzedaży tej płyty został przekazany rodzinnym domom dziecka (już w dniu premiery status złotej płyty był pewny).

Ciekawostki o Iwonie Węgrowskiej

  • Przy okazji jej starań by wystąpić na konkursie Eurowizji, doszło do sporego jak na Polskę zamieszania – otóż według Iwony winę za to, że nie miała szansy powalczyć nawet z innymi polskimi wykonawcami w całości ponosi Telewizja Polska, która zgubiła gdzieś jej zgłoszenie. Według przedstawicieli TVP tymczasem utwór artystki pt. „Kiedyś zapomnę” w ogóle nie został dostarczony do redakcji – przez jej menedżera.
  • Została laureatką popularnego Eska Music Awards w ramach kategorii pt. „Najlepszy radiowy debiut”.
  • Iwona Węgrowska w 2004 r. była obsadzoną w reality-show „Bar”.
  • Artystka nie wstydzi się swojego całkiem atrakcyjnego ciała, co udowodniła odbywając sesje nago dla czasopism takich jak „Playboy” czy też „CKM”.
  • Jej ulubionym daniem jest – tu uwaga – rolada śląska.
  • Iwona Węgrowska w marcu 2013 r. wyszła za starszego o 22 lata, biznesmena oraz producenta branży muzycznej, mianowicie Krzysztofa Madeyskiego. Ceremonia miała miejsce w Las Vegas. Ze związku z innym partnerem, bo z Maciejem Marcjanikiem, ma córkę.

Cytaty Iwony Węgrowskiej

„Fani są dla mnie najcenniejsi. To co robię, robię dla nich. Kiedy widzę, że to co tworzę przypadło do gustu słuchaczom, to jestem najszczęśliwszą osobą na świecie. Bardzo cieszy mnie fakt, że moja praca podoba się ludziom, że przychodzą na moje koncerty i śpiewają ze mną piosenki z moich płyt.”

„Ja chcę po prostu zaśpiewać i zaprezentować moją piosenkę publiczności. Będę szczęśliwa, że zostanie ona poddana ocenie. Bez względu na wynik to już jest dla mnie sukcesem. Poza tym nie wiążę z tym konkursem żadnych nadziei na europejską karierę. Mam inne priorytety.”

„Każdego traktuję tak samo, każdy człowiek jest dla mnie ważny i z każdym zawsze chętnie wymieniam kilka zdań. Myślę, że ludzie czują tę moją naturalność i swojskość. Wiedzą, że jestem normalną dziewczyną, na którą mogą liczyć i która chętnie poświęca swój czas na spotkania, koncerty, aukcje charytatywne itp..”

„W każdej mojej piosence jest coś o mnie, o czymś z mojego życia. Tylko wtedy mogę być prawdziwa w tym, co tworzę.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Daniel Kruczynski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwona_W%C4%99growska
http://muzyka.wp.pl/aid,2995,page,2,title,Iwona-Wegrowska,artysta_biografia.html
http://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=iwona+w%EAgrowska
https://pl.wikiquote.org/wiki/Iwona_W%C4%99growska

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły