Iwan IV Groźny, przyszedł na świat 25 sierpnia 1530 w Kołomienskoje. Zmarł w Moskwie 18 marca 1584 roku. Był carem Rosji (1547–1584) z dynastii Rurykowiczów, synem Wasyla III i Heleny Glińskiej.


Biografia i życiorys Iwana IV Groźnego

Objął tron rosyjski w wieku lat szesnastu. Niemal od razu zasłynął, a to na skutek niezwykle agresywnej postawy wobec sąsiadów. Czas jego rządów oznaczał poważne nabytki terytorialne, bowiem zdobyte zostały takie ziemie jak kazańska, astrachańska, czy też zachodnia część Syberii. Był zawziętym antysemitą, na dowód czego fakt, iż w czasie wojny litewsko-rosyjskiej, zdobywszy Połock, Iwan IV rozkazał zabić wszystkich żyjących tam Żydów. Iwan IV słynął ze swego temperamentu, zwłaszcza porywczego charakteru, na jego polecanie bowiem mordowano dziesiątki tysięcy ludzi, sam w porywie agresji, własnoręcznie zamordował swojego syna Iwana. Rosja zawdzięczała mu zorganizowanie carskiej policji, która była później odpowiedzialna za działalność stricte ludobójczą, w tym morderstwa tysiąca ludzi oraz rozmaite kradzieże. Car słynął jednak nie tylko ze swej agresywnej postawy, ponieważ posiadał także rozległe zainteresowania. Przyjęło się uważać, że to Iwan IV jest autorem wielu utworów o charakterze liturgicznym, był też propagatorem i mecenasem sztuki malarstwa i architektury. Za jego to rządów pojawił się i został upowszechniony w Rosji druk.

Iwan IV w 1555 roku podjął się przeprowadzenia gruntownej reformy systemu prawnego rosyjskiego państwa, usprawniając w ten sposób jego administrację. Ofiarami tej reformy byli głównie bojarzy, którzy zostali jako siła niejednokrotnie mu opozycyjna wysiedleni na odgórnie wyznaczone tereny zwane ziemszczyzną, będąc jednocześnie prześladowanymi.

Zmarł w 1584 roku.

Ciekawostki o Iwanie IV Groźnym

  • Był pierwszym władcą Rosji używającym tytułu cara Wszechrusi.
  • Do pozycji księcia Wszechrusi wyniesiony został na tron w wieku trzech lat.
  • Rozpoczął samodzielne rządy w wieku lat szesnastu.
  • Nie znosił sprzeciwu, czego dowodem zostało zamordowanie przez niego dwójki swoich dzieci.
  • w czasie wojny litewsko-rosyjskiej, zdobył Połock, a następnie rozkazał zabić wszystkich żyjących tam Żydów.

Cytaty Iwana IV Groźnego

„Bez grozy nie można utrzymać państwa.”

„Ciało zaniemogło, dusza choruje, pomnożyły się blizny na duszy i ciele, a nie ma lekarza, który mógłby mnie uleczyć. Szukałem współczucia, nie znalazłem. Pocieszenia nie chciałem. Zapłacono mi złem za dobro, nienawiścią za miłość (…).”

„Kiedy ja sam w pewnym czasie poważnie zaniemogłem, to ci, których nazywasz dobrze życzącymi, z popem Sylwestrem i waszym naczelnikiem Aleksym na czele (…) zdecydowali, że już przestaliśmy istnieć i nie troszcząc się ani o naszą duszę, a ni o dusze swoje, zapomniawszy o przysiędze uczynionej ojcu naszemu i nam samum, by nie szukać sobie innego monarchy prócz dzieci naszych, postanowili osadzić na tronie naszego dalekiego krewnego księcia Włodzimierza, a niemowlę nasze od Boga dane zgubić obyczajem Heroda (…)”

„Wszyscy rosyjscy władcy są autokratami i nikt nie może uważać ich za omylnych, monarcha może narzucać swą wolę niewolnikom, których dał mu Bóg (…) Jeśli nie jesteś posłuszny suwerenowi, który popełnia niesprawiedliwość, nie tylko stajesz się winny zbrodni, lecz także gubisz swą duszę, gdyż to sam Bóg nakazuje ci ślepe posłuszeństwo wobec twego księcia.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwan_IV_Gro%C5%BAny
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Iwan_IV_Gro%C5%BAny
  • https://biografia24.pl/iwan-iv-grozny/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły