Ilona Łepkowska przyszła na świat w Warszawie, 11 lipca 1954 roku. Jest polską pisarką, scenarzystką filmową i serialową. Nazywana „królową polskich seriali”, jest obecnie jedną z najpopularniejszych polskich scenarzystek.


Biografia i życiorys Ilony Łepkowskiej

Przyszła na świat 11 lipca 1954 roku w Warszawie. Po ukończonej kolejno szkole podstawowej i średniej, w roku 1977 mogła również ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim – na Wydziale Zarządzania, by następnie zrobić zaoczne studium scenariuszowe przy słynnej łódzkiej PWSFTViT.

W roku 1976 Ilona Łepkowska zagrała role epizodyczne w takich produkcjach filmowych jak „Barwy ochronne” w reż. Krzysztofa Zanussiego oraz „Człowiek z marmuru” (reżyseria: Andrzej Wajda), na tym kończąc jednak swoją przygodę z profesją aktorską.

Po studiach podjęła pracę dla Przedsiębiorstwa Transportu i Spedycji Przemysłu Mięsnego, wówczas to również zaczęła pisać scenariusze. Ale nie tylko, bo i wówczas przez trzy kolejne lata Łepkowska zajmowała się organizowaniem widowni i reklamą w teatrze, który wtedy prowadził Jan Machulski z małżonką.

Swój debiut jako tworząca scenariusze miała w związku z filmem pt. „Wakacje z Madonną” z roku 1983. Następnie podjęła współpracę przy serialu dla najmłodszych Ryszarda Zatorskiego „Kacperek” (rok 1985), a do spółki z Magdaleną Łazarkiewicz napisała też scenariusz do debiutu reżyserki, czyli do produkcji zatytułowanej „Przez dotyk”, która to zdobyła nie tylko nagrodę dziennikarzy na FPFF w Gdyni, lecz także prestiżową nagrodę Grand Prix na Femmes Film Festival w Creteil.

Ilona Łepkowska jest autorką scenariuszy, które odnalazły swe realizacje w ramach następujących produkcji:

  • „Och, Karol” (1985)
  • „Kogel – mogel” (1988)
  • „Galimatias, czyli kogel – mogel II” (1989)
  • „Komedia małżeńska” Romana Załuskiego (1993)
  • „Kocham kino” Piotra Łazarkiewicza (1987)
  • „Jemioła” Wandy Różyckiej-Zborowskiej (1989)
  • „Śliczna dziewczyna” Ireneusza Englera (1993)
  • „Sabina” Kazimierza Tarnasa (1998)
  • „Nigdy w życiu” Ryszarda Zatorskiego (2004)
  • „Nie kłam kochanie” Piotra Wereśniaka (2008)
  • „Randka w ciemno” Wojciecha Wójcika (2009)
  • „Och, Karol 2” Piotra Wereśniaka (2011), (przy czym tą produkcję również wyprodukowała).

Polacy jednak oprócz wyżej wymienionych wielu poważnych produkcji kinowych pokochali Łepkowską za najpopularniejsze seriale w Polsce. Razem z Wojciechem Niżyńskim potrafiła stworzyć chociażby popularny „Klan”, później „Na dobre i na złe”, oraz „M jak miłość” i „Barwy szczęścia”. Przyniosło jej to w roku 2007 roku wręczenie nagrody Super Wiktora – za całokształt twórczych osiągnięć.

Od 2003 roku Łepkowska prezesuje Stowarzyszeniu Twórców Telewizyjnych Serial, pełniąc również funkcję szefa w ramach sekcji autorów dzieł filmowych ZAIKS-u. W latach 2008 do 2010 zapadła pewnie wielu w pamięć swym wystąpieniem w niektórych sobotnich wydaniach popularnego „Szkła kontaktowego” na falach TVN24.

Ze swego pierwszego związku jaki miała z Andrzejem Wojnachem, Łepkowska ma córkę Weronikę Wojnach, która zajmuje się pracami operatora filmowego. Prywatnie jest w związku Czesławem Bieleckim – architektem i politykiem.

Ciekawostki o Ilonie Łepkowskiej

  • W 1977 roku Ilona Łepkowska ukończyła studia Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, a w roku 1982 – zaoczne Studium Scenariuszowe które działa przy łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera.
  • „Barwy szczęścia”, „M jak miłość” czy też jakże popularny „Klan” – oto tytuły seriali, właśnie autorstwa Ilony Łepkowskiej.
  • W 2006 roku Ilona Łepkowska otrzymała Super Wiktora za całokształt twórczych osiągnięć.
  • W 2013 roku Ilona Łepkowska została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
  • Jest, oprócz wielu scenariuszy filmowych, również autorką książek takich jak „Ł jak Łepkowska” (wraz z Andrzejem Opalą); „Pani mnie z kimś pomyliła” oraz „Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską” (napisana z Teresą Lipowską).

Cytaty Ilony Łepkowskiej

„Nie dziwię się Marcinkiewiczowi. Gdy ktoś spotyka się z totalną idiotką, sam głupieje.”

„Pewnie mnie za to zabiją feministki, ale to powiem. Gdyby moj córka urodziła dziecko i nawet gdybym ja była mniej aktywna zawodowo i była dobrą babcią zakochaną we wnuku, a ona by musiała wstawać o piątej rano do pracy, to ja bym jej powiedziała: daruj sobie tę pracę! Może gdyby miała robić zdjęcia u Wajdy, to bym jej powiedziała, żeby ten jeden raz wzięła tę robotę. Ale jeżeli chodziłoby tylko o pieniądze, powiedziałabym jej: nie rób tego, bo to się będzie działo kosztem twojej rodziny.”

„Po wątek homoseksualny sięgam nie po to, by – broń Boże – kogokolwiek szokować. Po prostu wychodzę z prostego skądinąd założenia, że łamanie tabu uczy tolerancji. Takie właśnie mam ambicje, by oswoić widzów z tą tematyką.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Borys „Podkaster” Kozielski i Bartłomiej Werewka. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ilona_%C5%81epkowska
https://www.filmweb.pl/person/Ilona+%C5%81epkowska-12775/trivia
https://muzyka.interia.pl/news-ilona-lepkowska-biografia,nId,1654429
https://pl.wikiquote.org/wiki/Ilona_%C5%81epkowska

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.8 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły