James Hugh Calum Laurie, przyszedł na świat w Oksfordzie 11 czerwca 1959 roku. Jest brytyjskim aktorem, scenarzystą filmowym, pisarzem i muzykiem.


Krótki życiorys Hugh Lauriego

James Hugh Calum Laurie jest artystą urodzonym w roku 1959 roku w Oxfordzie, w rodzinie dość zamożnej. Jego ojciec jako lekarz był też całkiem dobrze zapowiadającym się sportowcem, matka natomiast zajmowała się wychowaniem czwórki swych dzieci. Hugh zdołał ukończyć elitarny Eton College, aby następnie móc podjąć naukę na Uniwersytecie w Cambridge, a to w dziedzinie antropologii i archeologii. W trakcie swych studiów Laurie wstąpił do sławnej później, aktorskiej grupy o nazwie Footlights. Debiutował w produkcji krótkometrażowej w 1975 roku w filmie pt. „Kto cię sprzedał”, 10 lat później natomiast mógł już pokazać się szerzej w dramacie zatytułowanym „Obfitości”. Zagrał tam u boku m. in. sławnej Meryl Streep. Występował w wielu sitcomach np. w tym zatytułowanym „Jeeves i Wooster” oraz „A bit of Fry and Laurie”, gdzie odnalazł się jako scenarzysta. Lata 90-te przyniosły mu z kolei rolę w produkcjach takich jak „Rozważna i romantyczna”, „Człowiek w żelaznej masce”, czy też „101 Dalmatyńczyków”. Przełomowy okazał się być jednak rok 2004, w którym Laurie znakomicie wcielił się w rolę lekarza – ekscentryka, mianowicie w postać główną serialu Dr House. Serial ten osiągnął dzięki temu ogromną popularność, a samego aktora nagrodzono za to dwukrotnie Złotym Globem (w roku 2006 i w 2007) – kategorią w której został odznaczony została ta o nazwie Best Actor in Television Drama. Laurie został również autorem dwóch książek, jedna z nich, zatytułowana „The Gun Seller” okazała się być hitem sprzedaży. Jest też Laurie uzdolniony muzycznie, gra na gitarze i na fortepianie. Występował kolejno w kilku grupach muzycznych m. in. takich jak: „Band from TV”, czy też „Poor White Thrash” oraz „16:9”.

Biografia rozszerzona Hugh Lauriego

Edukacja

Hugh Laurie pierwotnie myślał by opanować zawód lekarza, lecz ukończywszy Dragon School w Oksfordzie swym celem nie uczynił już medycyny, bowiem wybrał kierunek łączony – archeologię i antropologię, czyli studia na uczelniach uchodzących za elitarne, takich jak Eton College i University of Cambridge. Podczas studiów Laurie trenował śladami swego ojca wioślarstwo, brał m.in. udział w słynnych na cały świat i tradycyjnych regatach uczelnianych ósemek (The Boat Race) Oxfordu i Cambridge. Natomiast w 1977 Laurie zajął czwarte miejsce w rozegranych mistrzostwach świata juniorów dwójek ze sternikiem. Jest też Laurie członkiem Leander Club, klubu wioślarskiego jednego z najstarszych na świecie. Warto zaznaczyć, że ojciec aktora był niegdyś prezesem tego właśnie klubu.

Podczas nauki na University of Cambridge Laurie zdołał odkryć swój potencjał aktorski. Spotkał wówczas swą pierwszą dziewczynę – Emmę Thompson, z którą to w roku 1978 występował w popularnej grupie Footlights, gdzie mógł poznać m.in. takich jak Stephen Fry.

Kariera aktorska

Po raz pierwszy Hugh Laurie zagrał przed kamerą filmu krótkometrażowego pt. „Więc kto ci to sprzedał?” („Who Sold You This, Then?”, 1975), tamże u boku takich jak choćby „Johna Cleese”. Dziesięć lat później Laurie zadebiutował już na dużym ekranie, a filmem tym był dramat pt. „Obfitość” („Plenty”, 1985), w roi głównej m.in. z Meryl Streep, ale i Charlesem Dance’em, czy też Stingiem oraz Johnem Gielgudem, Samem Neillem i Ianem McKellenem. Pierwszym przełomowym momentem w karierze Lauriego był jego występ w sitcomie BBC zatytułowanym „Czarna Żmija II” („Blackadder II”, 1986), wystąpił tam jako książę Ludwig a także Simon Partridge. W serii trzeciej natomiast, czyli „Czarna Żmija Trzy” („Blackadder the Third”, 1987), wcielał się Laurie w postać dość głupkowatego księcia regenta, którego lokajem z kolei był tytułowy bohater (grany przez Rowana Atkinsona), a następnie zagrał w czwartej i ostatniej odsłonie tej serii, mianowicie „Czarna Żmija 4” („Blackadder Goes Forth”, 1989), grając tamże rolę arystokraty, który dość przypadkowo i nagle znalazł się na froncie I wojny światowej.

Wspólnie ze Stephenem Fry’em Lauriemu udało się zrealizować dwa cieszące się całkiem sporym powodzeniem seriale komediowe – mianowicie film kostiumowy w stacji ITV1 pt. „Jeeves i Wooster” („Jeeves and Wooster”, 1990–1993), w którym wcielił sie w rolę Bertiego Woostera. Świetnie sprawdziła się również formuła będąca luźną wiązanką skeczy Fry’a i Lauriego („A Bit of Fry and Laurie”, 1987–1995), a emitowana w stacji BBC.

W latach 90. Laurie skoncentrował się na swym udziale w popularnych produkcjach filmowych, takich jak na przykład „Rozważna i romantyczna”, później „101 dalmatyńczyków”, czy wreszcie „Człowiek w żelaznej masce” oraz „Stuart Malutki”. W telewizji Laurie występował wówczas jedynie okazjonalnie, grał na przykład gościnnie w takich popularnych serialach, jak „Przyjaciele”, czy też w tym zatytułowanym „Tajniacy”.

Laurie jako Dr House, mąż i pisarz

Tymczasem w 2003 roku Laurie wygrał casting na posadę tytułowej roli w nowym, wyprodukowanym przez amerykańską sieć Fox serialu pod tytułem „Dr House”. Na potrzeby tejże produkcji Laurie opanował akcent typowy dla slangu w USA, choć na co dzień wciąż aktor posługuje się raczej brytyjskim. Rola ta jednak okazała się strzałem w dziesiątkę, przynosząc mu w roku 2006 i 2997 dwa Złote Globy, a to w kategorii: Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama.

Laurie jest także pisarzem, jest bowiem autorem bestsellerowej powieści, której nadał tytuł „Sprzedawca broni” („The Gun Seller”).

Z okazji 50. urodzin Lauriego zorganizowano specjalną akcję charytatywną, z której cały dochód przekazano fundacji o nazwie „Save the Children”.

Od 16 czerwca 1989 Hugh Laurie jest w związku małżeńskim, z którego ma dwóch synów i córkę.

Ciekawostki o Hugh Lauriem

  • Jego matka całkowicie poświęciła się rodzinie, rezygnując z marzeń o swej upragnionej karierze pisarskiej, ojciec natomaist – William George Ranald Mundell „Rana” Laurie, był wioślarzem i olimpijczykiem (w 1948 zdobył złoty medal olimpijski na igrzyskach olimpijskich w Londynie w dwójce bez sternika). Po zakończeniu kariery sportowej ojciec przez ponad trzydzieści lat pracował jako lekarz rodzinny. Wszystkie te fakty z biografii jego rodziców Laurie powielił, zostając po pierwsze pisarzem – tak jak chciała jego matka, wioślarzem – tak jak ojciec, czy wreszcie lekarzem, na srebrnym ekranie.
  • W 1997 Laurie przeżył załamanie nerwowe i kilka dni spędził w ramach leczenia zamkniętego. Przez kolejne dwa lata podejmował regularną psychoterapie i zażywał środki antydepresyjne.
  • Jego przyjacielem jest nie kto inny, a właśnie Robert Sean Leonard, czyli aktor wcielający się w rolę Jamesa Wilsona w popularnym serialu „Dr House”. Scenarzyści wykorzystali fakt bliskiej relacji aktorów. W wywiadzie aktor przyznał również, że więzi obu gentelmenów przypominają do złudzenia „pokręcone” serialowe relacje House’a z Wilsonem.
  • Laurie jest jest zadeklarowanym ateistą.
  • Laurie posiada oprócz warsztatu aktorskiego również muzyczny, gra bowiem m.in. na pianinie, perkusji, gitarze, saksofonie i harmonijce. W 1986 wystąpił w te sposób w teledysku Kate Bush do utworu zatytułowanego „Experiment IV”. Nie był to jednak przypadek odosobniony, ponieważ w 1992 roku Laurie wystąpił razem z samym Johnem Malkovichem w teledysku do numeru słynnej Annie Lennox a zatytułowanego „Walking on Broken Glass”. Jest oprócz tego piosenkarzem grającym na instrumentach klawiszowych, daje okazjonalnie występy w charytatywnej grupie rockowej o nazwie Band from TV.
  • 9 maja 2011 roku odbyła się premiera solowego albumu aktora „Let Them Talk”, który Laurie osdził w stylistyce bluesowej. Natomiast w ramach promocji swego drugiego albumu muzycznego Laurie przyjechał do Polski celem oddania koncertu w stołecznej Sali Kongresowej.

Cytaty Hugh Lauriego

„Ojciec wpoił mi przekonanie, że medycyna ratuje życie. Nie mam zaufania do tych wszystkich alternatywnych praktyk, o jakich coraz częściej słychać w ostatnich latach. Moja recepta jest prosta: jeśli źle się czujesz, to idź do lekarza, a nie licz na to, że pomogą ci jakieś zaklęcia.”

„Boks przypomina grę w szachy, tylko rozgrywaną tysiąc razy szybciej.”

„House jest jak facet stojący na gzymsie – jest określona ilość czasu, jaką można tam spędzić. Nie można stać przez 15 lat, bo widzowie zaczną wołać: „Och, skaczże!””

„Jestem Brytyjczykiem z krwi i kości. Raczej nie grozi mi przemiana w Amerykanina. Co więcej, przez cały czas przyłapuję się na tym, że odruchowo staram się jeździć lewą stroną ulicy.”

„Ciężką pracą, w pocie czoła ludzie wiedzę zdobywają, jednak w porównaniu z ropuchem mądrość mają bardzo małą.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Hugh_Laurie
  • https://www.filmweb.pl/person/Hugh.Laurie
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Hugh_Laurie

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Chris HE. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły