Haruki Murakami, przyszedł na świat w Kioto 12 stycznia 1949 roku. jest japońskim pisarzem, eseistą i tłumaczem literatury amerykańskiej.


Biografia i życiorys Haruki Mirakami’ego

Podejmował studia teatrologiczne i dotyczące pisania scenariuszy na tokijskim Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda. W roku 1971 ożenił się, i wraz z żoną kilka lat podejmował działalność w zakresie prowadzenia klubu jazzowego „Peter Cat”. Tymczasem rok 1979 oznacza w biografii Huraki Murakami wydanie przez niego swej pierwszej książki, zatytułowanej „Hear the Wind Sing”. Powieść okazała się łakomym kąskiem na rynku wydawniczym i zdobyła dzięki temu nagrodę Gunzo w rozpisywanym konkursie literackim. Pozycja „Hear the Wind Sing” wraz z wydanymi następnie pozycjami takimi jak „Pinball” i „Przygoda z owcą” współtworzy tzw. Trylogię „Szczura”. Do jego kolejnych książek należą takie chociażby jak „Tańcz, tańcz, tańcz” oraz „Na południe od granicy, na zachód od słońca”. DOkonania te sprawiły wkrótce, że wieść o Haruki Murakamim obiegła cały świat. Drugą połowę lat 80. Murakami spędził we Włoszech. Czas ten spędził również pracując literacko, co zaowocowało jego pozycją pt. „Norwegian Wood”. Stał się tam jednak ulubieńcem lokalnych tabloidów, co będąc dla niego zjawiskiem przeszkadzającym zadecydowało w efekcie, że postanowił przeprowadzić się z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Pracował w USA na kilku amerykańskich wyższych uczelniach, między innymi na Uniwersytecie Princeton oraz Uniwersytecie Williamia Howarda Tafta. Wrócił do Japonii w roku 1996. Wtedy też powstała wreszcie jego „Kronika ptaka nakręcacza”, uznana przez krytyków za dzieło literackie genialne. Nie był i nie jest to jednak jego koniec, bowiem w 1997 roku napisał jeszcze swój „Underground”, w 1999 r. „Sputnik Sweetheart”, natomiast w 2002 pozycje jakże ciekawą, a zatytułowaną „Kafka nad morzem”. Oprócz tego Murakami jest autorem kilku dobrych zbiorów opowiadań. Całośc dokonań została doceniona, ponieważ w 2006 roku pisarz został uhonorowany prestiżową Nagrodą Franza Kafki.

Murakami jest również sprawnym tłumaczem, przełożył z angielskiego utwory Francis Scott’a Fitzgerald, Raymond’a Carver’a, John’a Irving’a, czy też Truman’a Capote.

Ciekawostki o Haruki Murakamim

  • Przyznał się niegdyś, iż poczuł chęć pisania książek na pewnym meczu baseballowym w 1978 r., przy czym nazywał ta intuicję swoistym „objawieniem”.
  • Pisarz regularnie bierze udział w maratonach.
  • Dziadek Haruki Murakami był oddającym się praktykom buddyjskim duchownym.
  • Haruki Murakami oddał literaturze japońskij wielką przysługę, bowiem przetłumaczył z angielskiego na japoński pozycje literackie takich wielkich jak chociażby F. S. Fitzgeralda, J. Irvinga, czy też T. Capote’a.

Cytaty Haruki Murakami’ego

„Człowiek, który ma serce, niczego nie może stracić, gdziekolwiek by się znalazł.”

„Nawet pozbawiony pamięci, możesz iść za głosem serca. Serce kieruje się własnymi prawami. To właśnie twoja osobowość.”

„Nikomu nie uda się przeczytać ludzkiego serca do końca.”

„Poza tym jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada cicho na dnie serca jak śnieg podczas bezwietrznej nocy.”

„Tylko z rozpaczy, utraty złudzeń i smutku może narodzić się radość. Nie istnieje prawdziwe szczęście bez rozpaczy.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Haruki_Murakami
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Haruki_Murakami

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Galoren.com. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły