Grzegorz Miecugow przyszedł na świat w Krakowie 22 listopada 1955 roku. Zmarł w Warszawie 26 sierpnia 2017 roku. Był polskim dziennikarzem, redaktorem radiowej Trójki, wydawcą i prezenterem Wiadomości w TVP1, współtwórcą i prezenterem Faktów w TVN oraz prowadzącym program Szkło kontaktowe w TVN24.


Biografia i życiorys Grzegorza Miecugowa

Był synem Brunona Miecugowa, który był wziętym krakowskim dziennikarzem i publicystą. Miał po dziadkach korzenie ormiańsko-gruzińskie jak i szlacheckie. Bratem babki od strony ojca był natomiast malarz Stanisław Studencki. Grzegorz Miecugow ukończył krakowskie liceum, by następnie odbyć studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zaczynał w Teatrze na Rozdrożu. W latach 1980-1981 był redaktorem serwisu informacyjnego w lokalnym warszawskim radio. Później, po trzyletniej przerwie, Miecugow powrócił do pracy w radio, został wówczas redaktorem programów dla najmłodszych. W 1987 dołączył z kolei do zespołu Zapraszamy do Trójki, którego kierownictwo później przejął. W latach 1989–2001 prowadził dziewięć kolejnych wydań Listy przebojów Programu Trzeciego. W 1989 znalazł się w TVP. W TVP1 pracował jako prezenter i wydawca Wiadomości.

W 1997 Grzegorz Miecugow razem z Tomaszem Lisem tworzył popularne Fakty w TVN, będąc również prezenterem. Odszedł z redakcji zostając medialnym doradcą marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego. Do TVN powrócił w roku 2001. Prowadził, jak wielu pamięta, pierwszą polską edycję popularnego reality show Big Brother, równolegle współtworząc kanał informacyjny w TVN24. Został dzięki temu szefem wydawców TVN24. Od stycznia 2005 podejmował się współprowadzenia programu Szkło kontaktowe. Został również prowadzącym cyklu Inny punkt widzenia, jak również Gość poranny oraz Cały ten świat.

W 2007, na fali sukcesów Szkła kontaktowego, razem z Tomaszem Sianeckim napisał książkę pt. „Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu”. Był jednakowoż autorem cyklu felietonów z serii „Swoje wiem” na łamach „Dziennika Polskiego”. Został później również współpracownikiem „Przekroju”. Od 1992 poprowadził też zajęcia wśród studentów dziennikarstwa. Był Miecugow również pracownikiem Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas.

Ciekawostki o Grzegorzu Miecugowie

  • Zajmował stanowisko doradcy marszałka Sejmu do spraw medialnych.
  • Prowadził pierwszą polską edycję popularnego reality show Big Brother.
  • Grzegorz Miecugow wystąpił również w filmach, w takim jak np. „Pułapka” (1997), jako dziennikarz Wiadomości, i w filmie „Ryś” (2007) jako funkcjonariusz policji, obsadził też rolę w teledysku do utworu „Świr” Grupy Operacyjnej, odgrywając tam rolę dziennikarza.
  • Zmarł po kilkuletniej walce z nowotworem, którego wykrycie miało miejsce w 2011 roku – rak płuca.
  • Odszedł z Faktów w TVN na skutek kłótni z Tomaszem Lisem.
  • Był synem dziennikarza i publicysty Brunona Miecugowa.

Cytaty Grzegorza Miecugowa

„Jedyny konkret w naszym życiu to śmierć, przemijanie, proszę pani… Ale są filozofowie, którzy twierdzą, że niekoniecznie umrzemy.”

„Jestem farciarzem. O nic w życiu nie musiałem walczyć. Wszystko łatwo przyszło. Praca mnie znalazła, miłość mnie znalazła. Szczęście mnie znalazło.”

„Mnie interesują dziwne rzeczy. Jestem bardzo zainteresowany wszechświatem. Mam fioła na punkcie genetyki. Teorie dotyczące kosmosu wciąż nie dają mi spokoju!”

„Ostatnio śniło mi się, że jestem klepką w podłodze. Bardzo świadomą klepką. Miałem poczucie, że otaczają mnie klepki, z którymi nie mam kontaktu. I ja jeden, a właściwie: ja jedna widzę kawałek drzwi lekko uchylonych i wiem, że nigdy się nie dowiem, co za nimi jest. Bardzo cierpiałem. Koledzy, gdy opowiedziałem im ten sen, stwierdzili, że chyba jestem chory psychicznie.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Miecugow
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Grzegorz_Miecugow

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły