Grzegorz Hyży przyszedł na świat w Gnieźnie 27 maja 1987 roku. Jest polskim piosenkarzem i autorem tekstów, finalistą edycji trzeciej programu zatytułowanego „X Factor”. Jest oprócz tego założycielem i liderem grupy Grzegorz Hyży & Band.


Krótki życiorys Grzegorza Hyżego

Grzegorz Hyży (ur. w Gnieźnie 27 maja 1987 roku) – jest polskim wokalistą, finalistą trzeciej edycji programu zatytułowanego „X Factor”, oprócz tego założycielem i liderem zespołu Grzegorz Hyży & Band. Pochodzi z rodziny muzykalnej. Jego dziadek był muzykiem grającym na akordeonie, wujek z kolei uczył go gry na gitarze; ciotka – na instrumencie dudy. Ukończył liceum ogólnokształcące w Gnieźnie. Przez 10 lat oddawał się swej pasji, którą były treningi capoeiry (dzięki zaangażowaniu i postępom otrzymał w tej dziedzinie stopień instruktorski). Karierę muzyczną Hyży rozpoczął pod koniec sierpnia 2010 roku, kiedy to po jednym z koncertów typu jam session założył w Poznaniu zespół BrytFunky. Grupa rozpadła się szybko, bo po roku współpracy, lecz Hyży nie rezygnując z muzyki założył formacje Grzegorz Hyży & Band. W 2013 roku Hyży zdecydował się wziąć udział w przesłuchaniach do edycji trzeciej programu pt. „X Factor”, na które udała się także jego żona, Maja. Małżeństwo wystąpiło wkrótce indywidualnie przed gronem jurorskim (czyli Tatianą Okupnik, Kubą Wojewódzkim i Czesławem Mozilem). Obojgu udało się wówczas przejść do kolejnego etapu tego programu. Para dotarła daleko, bo do półfinału konkursu – a do finału zakwalifikował się tylko Grzegorz. Ostatecznie Hyży zajął drugie miejsce. W finale mógł wystąpić w duecie z osobistoscia taką jak Rea Garveyem, czyli ten z zespołu Reamonn. W kwietniu 2014 roku wyszedł debiutancki singel Hyżego, pt. „Na chwilę”, któremu udało się dotrzeć do pierwszego miejsca polskiego zestawienia – airplay. Utwór zapowiadał wówczas pierwszy studyjny album wokalisty, a pt. „Z całych sił”, którego premiera odbyła się 27 maja roku 2014. Współautorem i współproducentem płyty został nie kto inny, a Bartosz „Tabb” Zielony. Warto dodać, że w w 2017 wyszła kolejna płyta Grzegorza Hyżego, pod tytułem „Momenty”.

Biografia rozszerzona Grzegorza Hyżego

W jego rodzinie obecne były muzyczne tradycje; jego dziadek opanował grę na akordeonie, z kolei wujek nauczył Grzegorza gry gitarowej, natomiast ciotka – na dudach. Ukończył wpierw szkołę podstawową, by następnie udać się i zdobyć maturę w gnieźnieńskim I Liceum Ogólnokształcącym.

Przez okrągłe dziesięć lat Grzegorz Hyży trenował oprócz tego capoeirę, otrzymując stopień instruktorski w ramach tej dziedziny.

Swoją profesjonalną karierę muzyczną Grzegorz Hyży rozpoczął z końcem sierpnia 2010, kiedy to wraz z grupą znajomych założył zespół o nazwie BrytFunky, utworzony dzięki jednemu z koncertów typu jam session, jaki odbył się wówczas w Poznaniu. Grupa rozpadła się jednak już po roku współpracy, a Grzegorz Hyży został to wówczas założycielem i liderem Grzegorz Hyży & Band, czyli formacji, której zaczął liderować. W skład zespołu weszli: Maciej Jałowski (gitara), Kuba Wilczek (klawisze), Damian Krawczyk (perkusja) oraz Grzegorz Nowak (gitara basowa).

W 2013 Grzegorz Hyży wraz ze swą ówczesną żoną Mają zdecydował się wziąć udział w przesłuchaniach do kolejnej, bo trzeciej edycji popularnego programu emitowanego przez stacje TVN, mianowicie „X Factor”.

Małżeństwo wystąpiło wtedy indywidualnie przed gronem jurorskim ( w którym znaleźli się tacy znani jak Tatiana Okupnik, Czesław Mozil i Kuba Wojewódzki). Oboje przeszli wtedy do kolejnego etapu. Dotarli szczęśliwie do półfinału konkursu, z którego do finału został zakwalifikowany tylko Grzegorz. Ostatecznie zajął świetne miejsce drugie, przegrywając jedynie z Klaudią Gawor. W finale mógł wystąpić w duecie z samym Rea Garveyem z grupy Reamonn.

W kwietniu 2014, Grzegorz Hyży wydał swój singiel debiutancki, a pod tytułem „Na chwilę”, któremu udało się dotrzeć do pierwszego miejsca krajowego zestawienia airplay. Utwór zapowiadał wówczas jego pierwszy longplay studyjny, zatytułowany „Z całych sił”, którego premiera miała miejsce 27 maja roku 2014. Współproducentem i współautorem albumu został Bartosz „Tabb” Zielony.

18 czerwca 2015 Grzegorz Hyży otrzymał zaszczytny tytuł „Ambasadora Miasta Gniezna”, który przyznał Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz.

12 maja 2017 Grzegorz Hyży wydał swój studyjny drugi album, któremu dał tytuł „Momenty”. Płyta promowały aż cztery single: kolejno – „Pod wiatr”, „O Pani!”, „Noc i dzień” oraz „Niech pomyślą, że to ja”. Tamtego samego roku nagrał w duecie ze słynna wokalistką Kayah singiel pod tytułem „Podatek od miłości”, który udało się wykorzystać w ramach ścieżki dźwiękowej do filmu zatytułowanego identycznie – „Podatek od miłości”.

Od lata roku 2018 Grzegorz Hyży był jednym z trenerów w trakcie dziewiątej edycji programu emitowanego przez TVP2 – zatytułowanego „The Voice of Poland”.

Ciekawostki o Grzegorzu Hyżym

  • Był w związku małżeńskim z wokalistką Mają Hyży, z którego urodziło się dwóch synów – bliźniaków. W 2013 małżeństwo wystąpiło oddzielnie w programie pt. „X Factor”, w którym obojgu udało się dotrzeć do odcinka półfinałowego. Wkrótce jednak, bo kilka miesięcy po finale tego talent-show, małżeństwo rozeszło się.
  • 17 lipca 2015 roku Grzegorz Hyży zawarł związek małżeński z telewizyjną prezenterką Agnieszką Popielewicz. Do ciekawostek należy tu fakt, iż ślub tej pary odbył się w Rzymie, w Pałacu Senatorskim na Kapitolu.
  • Grzegorz Hyży uprawiał przez okrągłe 10 lat sztuki walki w postaci capoeiry, na co ma papiery – w dodatku trenerskie.
  • Pochodzi z rodziny umuzykalnionej – całkiem wcześnie opanował akordeon, gitarę oraz dudy, gry na których to uczyli go członkowie jego rodziny.

Cytaty Grzegorza Hyżego

„Nie ma ludzi, których spotykają wyłącznie miłe momenty, ale nie ma też takich, którzy całe życie mają pod wiatr. Ale to od nas zależy, które z tych momentów sobie przytulimy i co zostanie z nami na dłużej. Kiedy biegniemy za tłumem zapominamy o tym, że warto się czasami zatrzymać i chociaż na chwilę poczuć szczęście płynące niekoniecznie z rzeczy dużych, ale z tych, które zdarzają nam się co dzień i… no właśnie… na chwilę.”

„Przez lata swojej pracy spotykałem i nadal spotykam tutaj wielu niesamowicie zdolnych ludzi. Przyciągamy się chyba wzajemnie i wzajemnie potrzebujemy. Ja na przykład produkuję i komponuję wiec przyciągam wokalistów, wokaliści przyciągają mnie, bo potrzebuję kogoś, kto zaśpiewa moje piosenki. Potrzebuję muzyków do zagrania pewnych partii, a ktoś potrzebuje miejsca gdzie może je zarejestrować. Nakręcamy się nawzajem i rośniemy wspólnie.
Nie mówiąc już o jam session, o których wspomniał Grzegorz. To naprawdę w dużym stopniu tworzy kulturę muzyczną tego miasta.”

„Trzeba naprawdę pamiętać, co jest istotne. Nie mówiąc już o tym, że sukces powinniśmy mierzyć miarą włożonej w niego pracy, a nie ilością rozdanych dzieciakom autografów. To nas powinno zastanowić: skoro wybieramy się na szczyt, to droga powinna prowadzić pod górę.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Hy%C5%BCy
https://www.last.fm/pl/music/Grzegorz+Hy%C5%BCy/+wiki
https://polki.pl/po-godzinach/muzyka,grzegorz-hyzy-wywiad,10038632,artykul.html

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Cezary Piwowarski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.6 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły