Greta Garbo, a właściwie Greta Lovisa Gustafsson, przyszła na świat w Sztokholmie 18 września 1905 roku. Zmarła w Nowym Jorku 15 kwietnia 1990 roku. Była szwedzką aktorką, gwiazdą filmową, artystką czterokrotnie nominowaną do Oscara.


Biografia i życiorys Grety Garbo

Kłopoty finansowe rodziny, w której dorastała, a zwłaszcza choroba jej ojca sprawiły, że 13-letnia Greta przerwała naukę i rozpoczęła pracę zarobkową. Dorabiała w charakterze pomocnika fryzjera, później zaś była ekspedientką. Została jednak fałszywie oskarżona o kradzież produktu w sklepie i w ślad za tym zwolniona. Był to jednak czas przełomowy w biografii Grety Garbo, ponieważ wystąpiła właśnie wtedy w filmie reklamowym, dzięki czemu zyskała kapitał umożliwiający jej opłacenie kursu aktorstwa. W filmie zadebiutowała zatem już w wieku 16 lat. Zagrała w produkcji zatytułowanej „Petter włóczęga”. Greta Gustafsson została wówczas szerzej zauważona, również przez reżysera, Mauritza Stillera, który zaangażował ją do filmu pt. „Gdy zmysły śpią”. To on był tym, który wymyślił dla niej wdzięczny pseudonim „Garbo” i nadał kierunek jej dalszej karierze. Rok 1925 oznaczał tymczasem dla Grety Garbo zagranie w filmie „Zatracona ulica”, po czym mogła już wtedy wyjechać do Hollywood, tam tez podejmując następne wyzwania aktorskie. Pojawiła się w na planie filmu „Słownik hiszpański” i „Kusicielka”. Do kolejnych filmów z jej udziałem należały takie jak „Anna Christie”, późnie „Romans”, „Mata Hari” oraz „Dama kameliowa”, co tylko podkreśliło jej klasę zdecydowanie ponadprzeciętnej aktorki. Jednak zdarzały się tez chwile słabsze, na dowód czego wystarczy wspomnieć jej rolę w „Dwulicowej kobiecie” – recenzje zebrała bardzo złe, a wtedy zareagowała wycofaniem się z przemysłu filmowego. Aktorka wiodła od tamtej pory życie zdecydowanego introwertyka, rzadko pokazując się publicznie.

Greta Garbo zmarła w Nowym Jorku 15 kwietnia 1990 roku.

Ciekawostki o Grecie Garbo

  • Była pewnie największą gwiazdą kina niemego, a przynajmniej tak podpowiadają nam dostępne rankingi.
  • Mając niespełna 40 lat Garbo wycofała się z życia zawodowego sławy, by już nigdy nie podjąć ścieżki aktorskiej. Powodem był film pt. „Dwulicowa kobieta”, który to według krytyki obnażył niedociągnięcia warsztatowe Garbo, ale i jej niewłaściwe podejście do interpretacji tamtej roli.
  • Dogłębne studium biograficzne nad Gretą Garbo pokazuje niezbicie, że aktorka miała skłonność do izolowania się już w wieku kilkunastu lat, co tylko dojrzewało później, przeradzając się w problem, któremu aktorka zaradziła właśnie wycofaniem się całkowitym z życia publicznego i zawodowego.
  • Wielu krytyków podkreśla dziś, iż to nadejście kina dźwiękowego zostało przyczynkiem do schyłku jej kariery jako diwy kina niemego.

Cytaty Grety Garbo

„Miłość jest grą… kto pierwszy powie „kocham” – przegrywa.”

„Rzadko kiedy kobieta wybacza mężczyźnie zazdrość; jeśli nie jest zazdrosny, nie wybacza mu nigdy.”

„Każdy, kto ma ciągły uśmiech na twarzy, kryje w sobie twardość, która jest prawie przerażająca.”

„Nigdy nie powiedziałam słów: „chce być sama”..”

„W twoim sercu jest wiele rzeczy, których nigdy nie możesz powiedzieć drugiej osobie.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Greta_Garbo
  • https://www.goodreads.com/author/quotes/546818.Greta_Garbo
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Greta_Garbo

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 2.3 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły