Graham Masterton przyszedł na świat w Edynburgu, 16 stycznia 1946 roku. Jest brytyjskim pisarzem, dziennikarzem oraz słynnym twórcą horrorów.


Biografia i życiorys Grahama Mastertona

Po odbytym szkoleniu dziennikarskim Masterton wydawał magazyn dedykowany męskiemu odbiorcy pod tytułem „Mayfair”. Natomiast mając dwadzieścia cztery lata Graham Masterton został wybrany na stanowisko redaktora naczelnego magazynów takich jak „Penthouse” i „Penthouse Forum”. Natomiast Debiut Grahama Mastertona jako autora gatunku horror, z czego jest też najbardziej znany, jest związane z wydaniem „Manitou” w roku 1976 – mianowicie opowieści o indiańskim szamanie, który narodzony ponownie w obecnych czasach, pragnie zemsty na białym człowieku. Powieść ta bardzo szybko stała się bestsellerem światowego formatu. Książkę tą również zekranizowano (w roku 1978), film do dziś budzi uznanie wśród widzów. Od tego czasu Graham Masterton opublikował całe mnóstwo książek – horrorów, w tym takie jak choćby „Kostnica (Charnel House)”, która to pozycja dostała nagrodę Special Edgar od organizacji Mystery Writers of America. Natomiast jego „Zwierciadło piekieł (Mirror)”, nagrodzone zostało Srebrnym Medalem przez West Cost Review of Books, czy też zapisał się niezbicie w pamięci czytelników Mastertona „Wizerunek zła” („Family Portrait”), który to został jedynym niefrancuskim zdobywcą jakże prestiżowej nagrody Prix Julia Verlanger. Trzy spośród tych świetnych opowieści Grahama Mastertona udało się przenieść na ekran w horrorowym serialu w reż. Tony’ego Scotta, pt. „The Hunger, Sekretna księga Shih Tan”, w roli głównej tam właśnie wystąpił Jason Scott Lee. Film ten znalazł się na liście tych nominowanych do prestiżowej nagrody Bram Stoker Award, a typowany przez gremium Horror Writers Association. Inna jego krótka opowieść, mianowicie „Underbed”, o chłopcu, który odnajduje tajemniczy świat pod swoimi kocami, została najlepszą krótką opowieścią uznaną za taką przez Horror Critics Guild. Z kolei „Dziecko ciemności” („The Chosen Child”), którego akcja ma miejsce w kanałach ściekowych miasta Warszawy, została uznana najlepszą powieścią roku z gatunku horror przez Science Fiction Chronicle i oceniona całkiem wysoko przez „Publisher’s Weekly”. Oprócz wyżej wymienionych Graham Masterton otrzymał jeszcze za swoje opowiadania i powieści wiele mniej i bardziej prestiżowych nagród, a niektóre z jego świetnie przedstawionych dzieł przez dłuższy czas utrzymywały się na listach światowych bestsellerów.

Ciekawostki o Grahamie Mastertonie

  • Graham Masterton jest również autorem poczytnych w USA poradników z dziedziny erotyki. Jego poradniki te, a wśród nich słynna „Potęga seksu”, osiągnęły wysokie jak na formę wydawniczą nakłady, będąc zarazem nośnikiem, w którym umieszcozne zostały jego artykuły z czasu współpracy Mastertona z pismami „Penthouse” i „Penthouse Forum”.
  • Obecnie Masterton podejmuje ożywiona współpracę regularnie pisując do takich czasopism jak „Men’s Health”, czy też „Cosmopolitan” i „Woman”, a nawet do polskojęzycznej „Nowej Fantastyki”.
  • Jako dwudziestokilkulatek był już redaktorem naczelnym czasopisma i wyróżniał się wyglądem na tle ówczesnych literatów. Nie był bynajmniej sztywniakiem, a raczej przeciwnie – typem „luzaka”, do tego stopnia, że otwarcie mówiło się o nim, że wyprzedza swoją epokę.
  • Jest synem oficera armii, wnukiem przebojowego naukowca Thomasa Thorne’a Bakera, czyli wynalazcy day-glo (fluorescencyjnego barwnika) i podobno również pierwszego człowieka, który przesłał fotografię drogą, tu uwaga – bezprzewodową. W 1936 roku, w ramach serii Mathesis Polska, ukazała się w naszym kraju książka dziadka Mastertona zatytułowana „Królestwo aparatu fotograficznego”.

Cytaty Grahama Mastertona

„Kobieta ubrana była w kremowy kostium, a mężczyzna miał na sobie jasnoniebieską sportową marynarkę, ale ich ubrania pokrywała krew. Zresztą była nią zbryzgana cała kabina windy, od podłogi aż po sufit. Na lustrach widać było mnóstwo krwawych odcisków dłoni.”

„Na biurku leżał podręcznik dla ogrodników, otwarty na róży odmiany „Pan Lincoln”. Wciąż stało na nim także okrągłe lustro oraz pudełko z farbami. Jednak kartka papieru rysunkowego, na którym jeszcze przed chwilą malowała różę, była zupełnie pusta.”

„Widzenie z wyprzedzeniem tego, co wydarzy się najbliższego poranka, było dla niej równie naturalne jak pamięć o tym, co wydarzyło się poprzedniego dnia nad ranem.”

„Wysoko pod sufitem znajdowało się małe okienko i do środka zaglądał przez nie jakiś mężczyzna. Najprawdopodobniej stał na drabinie. Miał uważne spojrzenie i czerwoną twarz, niemal tak czerwoną jak krew w drewnianym kuble. Ramę okna oplatały czerwone róże.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Georges Seguin. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0. https://pl.wikipedia.org/wiki/Graham_Masterton
http://booklips.pl/zestawienia/11-zaskakujacych-faktow-z-zycia-grahama-mastertona/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Graham_Masterton
https://www.grahammasterton.co.uk/biog.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły