George Washington, w formie spolszczonej Jerzy Waszyngton (1732-1799) był amerykańskim przywódcą politycznym, generałem wojskowym, mężem stanu i ojcem założycielem USA, który był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych.


Krótki życiorys George’a Washingtona

George Washington przyszedł na świat 22 lutego 1732 r. w rodzinie plantatora, w stanie Wirginia. Od wczesnej młodości był zainteresowany kulisami sztuki wojennej. W wieku dwudziestu dwóch lat Washington uzyskał stopień podpułkownika. Brał udział w pierwszych potyczkach wojny francusko-indiańskiej. Później osiadł w okolicy Mount Vernon, gdzie do roku 1759 zarządzał swoją posiadłością. W 1775 r. jako delegat Virginii, Washington brał udział w Drugim Kongresie Kontynentalnym, mającym miejsce w Filadelfii. 3 lipca 1775 r. objął dowództwo nad wojskiem Armii Kontynentalnej. Podczas amerykańskiej wojny o niepodległość (1775-1783) Washington odniósł wiele błyskotliwych zwycięstw, aby ostatecznie doprowadzić z pomocą Francuzów do kapitulacji armii brytyjskiej pod Yorktown. 16 kwietnia 1789 roku George Washington obrany został prezydentem Ameryki. Doprowadził później do stabilizacji finansowej USA. Celem prezydenta George’a Washingtona było wzmocnienie organizmu młodego państwa. Niezadowolony z obrotu spraw na amerykańskiej scenie politycznej, w efekcie złożył urząd przed końcem drugiej kadencji.

Zmarł 14 grudnia 1799 r. w swej posiadłości. Był i pozostał ojcem narodu amerykańskiego.

Rozszerzona biografia George’a Washingtona

Czas kształcenia. Pochodzenie i lata wczesne

Rodzina Washington’ów była zamożną rodziną z Wirginii, która zdobyła fortunę dzięki handlowi ziemią. Pradziadek George’a Washingtona, John Washington, wyemigrował w 1656 roku z Sulgrave w Anglii do kolonii brytyjskiej Wirginii, gdzie zgromadził 5000 akrów ziemi (2000 ha).

George Washington urodził się 22 lutego 1732 r. w Popes Creek, w hrabstwie Westmoreland, w stanie Wirginia, i był pierwszym z sześciorga dzieci Augustyna i Mary Ball Washington. Zgodnie z angielskim prawem powszechnym Washington był poddanym króla angielskiego, podobnie jak wszyscy inni urodzeni w angielskich koloniach. Jego ojciec był sędzią pokoju i wybitną postacią publiczną, człowiekiem, który miał jeszcze troje dzieci z pierwszego małżeństwa – z Jane Butler. Rodzina przeprowadziła się do Little Hunting Creek w 1735 r., a następnie w 1738 roku do Ferry Farm w pobliżu Fredericksburga, w stanie Wirginia. Kiedy Augustyn zmarł w 1743 r., młody George Washington odziedziczył Ferry Farm i dziesięciu niewolników; jego starszy przyrodni brat Lawrence odziedziczył wówczas Little Hunting Creek i przemianował miejscowość na Mount Vernon.

Washington nie miał formalnego wykształcenia, które jego starsi bracia otrzymali w Appleby Grammar School w Anglii, ale zdołał nauczyć się matematyki, trygonometrii i geodezji. Był utalentowanym rysownikiem i twórcą map. W swej wczesnej dorosłości próbował się także w pisaniu, jednak jego twórczość nie należała do wybitnych. W pogoni za podziwem, statusem i władzą młody George Washington przypisywał swoje wady i niepowodzenia nieefektywności innych.

Washington często odwiedzał Mount Vernon i Belvoir, plantację należącą do teścia jego przyrodniego brata Lawrence’a, Williama Fairfaxa. Fairfax w efekcie został ojcem zastępczym Washingtona. Ta bliska znajomość zaowocowała otrzymaniem przez George’a licencji geodety z College of William & Mary, a wówczas Fairfax mianował go inspektorem hrabstwa Culpeper w stanie Wirginia, dzięki czemu zapoznał się z regionem przygranicznym, rezygnując z innych prac w 1750 r. W 1752 r. natomiast posiadając już wolne środki, kupił prawie 1500 akrów (600 ha), posiadając w sumie aż 2315 akrów (937 ha).

W 1751 roku Washington odbył swoją jedyną podróż za granicę, gdy towarzyszył Lawrence’owi na Barbadosie, mając nadzieję, że klimat wyleczy gruźlicę jego brata. Podczas tej podróży Washington zachorował na ospę, po czym zostały mu na twarzy blizny. Lawrence zmarł w 1752 roku, za sprawą czego Washington wydzierżawił Mount Vernon od wdowy po zmarłym; odziedziczył go natomiast po jej śmierci w roku 1761.

Biografia polityczna. Dojrzałość

George Washington w efekcie swych późniejszych zabiegów został amerykańskim przywódcą politycznym, generałem wojskowym, mężem stanu i ojcem założycielem USA, który był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych (od 1789 do 1797 roku).

Wcześniej umiejętnie pokierował oddziałami składającymi się z oddanych mu patriotów, zmuszając Anglików do wycofania się, a tym samym do zwycięstwa Stanów w narodowej wojnie o niepodległość. Washington przewodniczył Konwencji Konstytucyjnej w 1787 r., która ustanowiła Konstytucję USA i wprowadziła rząd federalny. Washington został nazwany „Ojcem narodu” ze względu na jego przywództwo w czasach, gdy formował się naród amerykański.

Washington otrzymał wstępne przeszkolenie wojskowe i dowództwo nad pułkiem Wirginii podczas wojny francusko-indyjskiej. Później został też mianowany delegatem Kongresu Kontynentalnego, jako Generalny Dowódca Armii Kontynentalnej. Dowodził siłami amerykańskimi, sprzymierzonymi z Francją, która spowodowała klęskę i kapitulację Brytyjczyków podczas oblężenia Yorktown. Zrezygnował z funkcji po traktacie paryskim w 1783 r.

Washington odegrał kluczową rolę w przyjęciu i ratyfikacji Konstytucji, a następnie został dwukrotnie wybrany przez Electoral College. Za sprawą tego wdrożył silny, dobrze ukonstytuowany rząd narodowy, pozostając bezstronnym w zaciętej rywalizacji między członkami gabinetu – Thomasem Jeffersonem i Alexandrem Hamiltonem. Podczas rewolucji francuskiej głosił politykę neutralności, sankcjonując Traktat Jaya. Ustanowił równie trwałe precedensy odnośnie funkcjonowania urzędu prezydenta USA, tworząc już to sam tytuł „Prezydenta Stanów Zjednoczonych”, a przemówienie pożegnalne jakie wygłosił, jest do dziś powszechnie uważane za najważniejsze oświadczenie w sprawie republikanizmu jako takiego.

Washington był właścicielem niewolników, dla zachowania jedności narodowej poparł środki podjęte przez Kongres w celu ochrony niewolnictwa. Później zaczął się zastanawiać nad instytucją niewolnictwa, by w końcu uwolnić swoich niewolników w testamencie z 1799 r. Starał się również zasymilować rdzennych Amerykanów z kulturą anglo-amerykańską, ale zwalczał miejscowy opór niewolnych w sytuacjach gwałtownego konfliktu. Był członkiem Kościoła anglikańskiego i masonem, zachęcając współobywateli do szerokiej wolności religijnej. Po jego śmierci został wychwalony jako „pierwszy na wojnie, pierwszy w pokoju i pierwszy w sercach swoich rodaków”. George Washington został upamiętniony zabytkami, sztuką, lokalizacjami geograficznymi, znaczkami i walutą, a wiele uczonych i sondaży zalicza go do największych w historii prezydentów USA.

Śmierć

Zimny grudniowy dzień w 1799 r. George Washington spędził na inspekcji farmy na koniu w burzy śnieżnej. Kiedy wrócił do domu, pospiesznie zjadł kolację w mokrych ubraniach, a potem poszedł spać.

Następnego ranka, 13 grudnia, obudził się z silnym bólem gardła około 3 nad ranem i powiedział najbliższym, że jest bardzo chory. Choroba postępowała błyskawicznie, aż do jego śmierci – późnym wieczorem 14 grudnia 1799 r.

Wiadomość o śmierci Washingtona w wieku 67 lat rozeszła się po całym kraju, pogrążając naród w głębokiej żałobie. W wielu miastach odbywały się pozorne pogrzeby i prezentowano setki pochwał na cześć zmarłego bohatera. Kiedy wiadomość o jego śmierci dotarła do Europy, flota brytyjska oddała hołd jego pamięci, a Napoleon zarządził dziesięć dni żałoby.

Ciekawostki o George’u Washingtonie

  • Washington stracił swój pierwszy ząb w wieku dwudziestu lat, a gdy miał pięćdziesiąt lat, stracił wszystkie zęby. Jego protezy nie były wykonane z drewna. W rzeczywistości zostały wykonane z wielu innych materiałów, w tym kości słoniowej, cyny, miedzi, srebra, a nawet zębów ludzkich, krów i koni!
  • Washington nie miał drugiego imienia. To nie było powszechną praktyką aż do XIX wieku, a tak naprawdę tylko pięciu z pierwszych dwudziestu prezydentów posiadało drugie imię.
  • W przeciwieństwie do wielu swoich czasów nie nosił peruki, ale obficie sproszkował włosy, aby stały się białe. Perfekcyjnie stylizowana fryzura? W rzeczywistości był to styl preferowany przez oficerów wojskowych i wymagał całkiem sporo pracy: musiał zapiąć włosy w idealny kucyk i puścić loki z boku.
  • W 1792 roku, gdy rozpoczęła się rewolucja francuska, George Washington został honorowym obywatelem Francji. Nie mówił po francusku i nigdy nie odwiedzi kraju, który go w ten sposób adoptował. Później on i kilku innych Amerykanów, którym przyznano ten status, zdystansuje się do działań francuskich rewolucjonistów, którzy stali się coraz bardziej nietolerancyjni i brutalni.
  • Był marnym pisarzem. Próbował swych sił literackich w swych wczesnych latach, a o porażkę na tym polu Washington oskarżał brak odpowiedniej przychylności ze strony innych.

Cytaty George’a Washingtona

„Naszą najważniejszą troską powinno być wspieranie nauki i literatury. Wiedza jest w każdym kraju najpewniejszą podstawą powszechnego szczęścia.”

„Być gotowym do wojny to najlepszy sposób utrzymania pokoju.”

„Najlepszą odpowiedzią na krzywdzące oskarżenia jest wykonywanie swoich obowiązków oraz zachowanie milczenia.”

„Pracuj wciąż nad tym, aby w twej piersi był żywy ten płomyk Boskiego ognia, który nazywa się sumienie.”

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/George_Washington
https://www.biography.com/us-president/george-washington
https://www.factinate.com/people/43-facts-george-washington/
https://pl.wikipedia.org/wiki/George_Washington

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły