George W. Bush przyszedł na świat w New Haven, 6 lipca 1946 roku. Jest amerykańskim politykiem, który został 43. prezydentem Stanów Zjednoczonych, a także 46. gubernatorem Teksasu, a to jako syn George’a H.W. Busha, czyli 41. prezydenta USA.


Biografia i życiorys George’a W. Busha

Bush urodził się w New Haven w stanie Connecticut i dorastał w Teksasie. Po ukończeniu Yale University w 1968 r. oraz Harvard Business School w 1975 r. pracował w przemyśle naftowym. Bush ożenił się z Laurą Welch w 1977 r. i wkrótce bezskutecznie kandydował do amerykańskiej Izby Reprezentantów. Później został współwłaścicielem drużyny baseballowej Texas Rangers, a to jeszcze zanim pokonał Ann Richards w wyborach gubernatorskich w Teksasie w 1994 roku. Bush został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2000 roku, dzięki pokonaniu demokratycznego wiceprezydenta Al Gore’a, ale po wygranej kontrowersyjnej, która polegała na ponownym przeliczeniu głosów na Florydzie. Bush jest członkiem wybitnej rodziny politycznej i jest najstarszym synem Barbary i George’a H. W. Busha, 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest drugim w historii prezydentem, który objął najwyższe stanowisko narodu po swoim ojcu, idąc śladami Johna Adamsa i jego syna Johna Quincy’ego Adamsa. Jego brat Jeb Bush, były gubernator Florydy, był kandydatem do nominacji prezydenckiej w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Jego dziadek ze strony ojca natomiast, Prescott Bush, był amerykańskim senatorem z Connecticut.

Ataki terrorystyczne z 11 września miały miejsce za prezydentury właśnie Busha. Bush odpowiedział na zamachy, w formie znanej jako Doktryna Busha, mianowicie rozpoczęciem „Wojny z terroryzmem”, międzynarodowej kampanii wojskowej obejmującej wojnę w Afganistanie w 2001 r. oraz wojnę w Iraku w 2003 r. Podpisał on również plan szerokich cięć podatkowych, w tym również spopularyzowany Patriot Act, następnie ustawę o zakazie aborcji, oraz świadczeń leków na receptę Medicare dla seniorów oraz finansowanie programu pomocy AIDS – znanego jako PEPFAR. Jego kadencja obejmowała krajowe debaty na temat imigracji, ubezpieczeń społecznych, nadzoru elektronicznego i tortur. W wyścigu prezydenckim w 2004 r. Bush pokonał demokratycznego senatora Johna Kerry’ego w kolejnych wyborach. Po reelekcji Bush spotkał się z coraz ostrzejszą krytyką ze strony całego spektrum politycznego, za to, że nie poradził sobie właściwie z wojną w Iraku, huraganem Katrina, i innymi wyzwaniami w tym czasie. Wśród tej krytyki Partia Demokratyczna odzyskała kontrolę nad Kongresem w wyborach w 2006 roku. W grudniu 2007 r. Stany Zjednoczone weszły w najdłuższą recesję po II wojnie światowej, często nazywaną „Wielką Recesją”, co skłoniło administrację Busha do uzyskania kongresowego przejścia wielu programów gospodarczych mających na celu zachowanie systemu finansowego kraju.

W skali kraju Bush był zarówno jednym z najbardziej popularnych i niepopularnych prezydentów USA w historii, po otrzymaniu najwyższych notowań dla prezydenta po atakach z 11 września, a także jednym z najniższych ratingów w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku. W związku z tym Bush zakończył swoją kadencję w 2009 roku i wrócił do Teksasu, gdzie kupił dom w Dallas. W 2010 r. opublikował swoje wspomnienia, zatytułowane „Decision Points”. Natomiast jego prezydentura znalazła się wśród najgorszych w sondażach historyków opublikowanych pod koniec lat 2000 i 2010. Jednak jego oceny w opinii publicznej znacznie się poprawiły po odejściu z urzędu.

Ciekawostki o George W. Bushu

  • Młodsza siostra Busha, imieniem Robin, zmarła w 1953 w wieku trzech lat na białaczkę.
  • George Bush uczęszczał do Phillips Academy w Andover, w stanie Massachusetts, gdzie zajmował się m.in. grą w baseball. Zwykło się uważać, iż był lepszym sportsmenem niż uczniem (został później wprawdzie przyjęty do służby w lotnictwie Gwardii Narodowej Teksasu (Texas Air National Guard), ale mimo uzyskania w teście zdolności najniższego akceptowalnego wyniku 25%).
  • Zdaniem jego krytyków, niekiedy całkiem uzasadnionym, podczas swej służby wojskowej Bush Junior cieszył się przywilejami związanymi z pozycją jego ojca – Busa Seniora, w związku z czym nie został też wysłany na wojnę w Wietnamie, w przeciwieństwie do wielu młodych Amerykanów w tym okresie.
  • Podczas studiów Bush często nadużywał alkoholu i zdarzały mu się zachowania naruszające obowiązujący porządek – sam przyznał później, że pił zbyt dużo, określając swoje zachowanie jako „nomadyczny okres nieodpowiedzialnej młodości”. Twierdził też, że po roku 1974 nie używał narkotyków, uchylając się jednak od skomentowania wcześniejszego okresu. Jest jednak faktem, że w 1976 został ukarany za jazdę po użyciu alkoholu, więc zatrzymano mu prawo jazdy na okres dwóch lat. Od 1986 deklaruje natomiast całkowitą abstynencję.

Cytaty George’a W. Busha

„Kosmos ma ciągle wysoki priorytet dla NASA.”

„Boże błogosław naród polski.”

„Wiem, że istoty ludzkie i ryby mogą koegzystować w pokoju.”

„Mars jest mniej więcej w tej samej odległości od Słońca i jest to bardzo ważne. Widzieliśmy obrazy, na których są, jak nam się wydaje, kanały oraz woda. Jeśli jest tam woda, to znaczy, że jest i tlen. Jeżeli jest tlen, to znaczy, że możemy oddychać.”

„Amerykańskie szkoły przygotowują młodzież do sukcesu w naszym cudownie oportunistycznym społeczeństwie.”

„Ameryka jest uzależniona od ropy naftowej, którą importuje często z niestabilnych rejonów świata.”

„Uważam, że jesteśmy na nieodwracalnej drodze do większej wolności i demokracji – ale to może się zmienić.”

„Jestem decydującym, i to ja decyduje co jest najlepsze. A najlepsze jest to, by Don Rumsfeld pozostał sekretarzem obrony.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/George_W._Bush
https://en.wikipedia.org/wiki/George_W._Bush
https://www.filmweb.pl/person/George+W.+Bush-80127/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/George_W._Bush

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły