George Harrison przyszedł na świat w Liverpoolu, 25 lutego 1943 roku. Zmarł w Los Aneles 29 listopada 2001 roku. Był popularnym angielskim muzykiem i kompozytorem muzyki rockowej. Członkiem kultowego The Beatles.


Krótki życiorys George’a Harrisona

George Harrison był angielskim muzykiem i kompozytorem urodzonym 25 lutego 1943 r. w Liverpoolu. Był przede wszystkim członkiem legendarnego zespołu The Beatles. mając 15 lat, Harrison dołączył do zespołu The Quarry Man, który to wkrótce przekształcił się w kultowy The Beatles. Wśród kompozycji, których autorem został, są takie jak te zatytułowane: „Something”, „Here Comes The Sun” czy też „While My Guitare Gently Whipes”. Pierwszą solową płytę artysta wydał w roku 1968. Była nią ta zatytułowana „Wonderwall Music”. Rok później natomiast powstał eksperymentalny longplay pt. „Electronic Sound”. Po rozpadzie Beatlesów w 1970 r. Harrison zdołał nagrać aż trzypłytową produkcję pt. „All Things Must Pass”. Później wielokrotnie organizował inicjatywy koncertowe o charakterze charytatywnym. W 1978 r. specjalnie na potrzeby produkcji filmowej zatytułowanej „Żywot Briana” Harrison współzałożył wytwórnię filmową HandMade Films. W 1987 r Harrisonn wydał album pt. „Cloud Nine”. Singiel „Got My Mind Set on You” znalazł się wówczas na pierwszych miejscach wielu list przebojów. Rok później, wraz z takimi jak Bob Dylan, Roy Orbison, Tommy Petty i Jeff Lynn stworzył formację Traveling Wilburys. W 1997 r. zdiagnozowano u muzyka raka krtani. George Harrison zmarł w Los Angeles 29 listopada 2001 r..

Biografia rozszerzona George’a Harrisona

Często określany jako „cichy Beatles”, Harrison był tym, który włączył do muzyki popularnej kulturę indyjską, a to ponieważ pomógł rozszerzyć zakres muzyki popularnej poprzez włączenie indyjskich instrumentów i duchowości hinduskiej w dzieło Beatlesów. Chociaż większość utworów zespołu została napisana przez Johna Lennona i Paula McCartneya, większość albumów Beatlesów z 1965 roku zawierała co najmniej dwie kompozycje Harrisona. Jego piosenki dla grupy to „Taxman”, „Within You Without You”, „While My Guitar Gently Weeps”, „Here Comes the Sun” i „Something”.

Najwcześniejsze wpływy muzyczne Harrisona to George Formby i Django Reinhardt; kolejnymi wpływami byli tacy jak Carl Perkins, Chet Atkins i Chuck Berry. W 1965 roku zaczął prowadzić zainteresowania Beatlesów w kierunku rocka ludowego, a to chociażby poprzez zainteresowanie Bobem Dylanem i Byrdsem, a także indyjską muzyką klasyczną dzięki użyciu sitar na np. w utworze „Norwegian Wood (This Bird Has Flown)”. Po zainicjowaniu w 1967 r. tak zwanej Medytacji Transcendentalnej, Harrison rozwinął swe sympatie z ruchem Hare Kryszna. Po rozpadzie zespołu w 1970 roku Harrison wydał trzyosobowy album „All Things Must Pass”, ceniony przez krytyków, który wypuścił jego najbardziej udany singiel „My Sweet Lord” i wprowadził jego charakterystyczne brzmienie jako artysty solowego. Zorganizował także koncert w Bangladeszu w 1971 roku z indyjskim muzykiem Ravi Shankarem, prekursorem późniejszych koncertów, takich jak Live Aid. Jako producent muzyczny i filmowy Harrison wyprodukował twórczość zakontraktowaną uprzednio z wytwórnią Apple Beatlesów, a następnie założył Dark Horse Records w 1974 roku i został współzałożycielem HandMade Films w 1978 roku.

Harrison wydał kilka najlepiej sprzedających się singli i albumów jako solista. W 1988 roku był współzałożycielem platynowej supergrupy Traveling Wilburys. Był bez wątpienia płodnym artystą, występował równie jako gitarzysta gościnny na utworach Badfingera, Ronniego Wooda i Billy’ego Prestona, współpracował między innymi z Dylanem, Ericiem Claptonem, Ringo Starrem i Tomem Pettym. Magazyn Rolling Stone umieścił Harrisona na 11 miejscu listy „100 największych gitarzystów wszechczasów”. Został dwukrotnie figurantem Rock and Roll Hall of Fame – jako członek The Beatles w 1988 r. oraz pośmiertnie – za swoją solową karierę, w 2004 r..

Pierwsze małżeństwo Harrisona z Pattie Boyd w 1966 roku zakończyło się rozwodem w 1977 roku. W następnym roku ożenił się z Olivią Arias, z którą miał syna, Dhani. Harrison zmarł na raka płuc w 2001 r.. Zmarł zatem w wieku 58 lat, dwa lata po tym, jak przeżył atak nożem przeprowadzony przez intruza w jego domu w Bracie. Szczątki artysty zostały skremowane, a prochy zostały rozrzucone zgodnie z hinduską tradycją podczas prywatnej ceremonii w rzekach Ganges i Jamuna w Indiach. Zostawił majątek w wysokości prawie 100 milionów funtów.

Ciekawostki o George’u Harrisonie

  • Mówiono o nim nieprzypadkowo „milczący Beatles”, a to ponieważ trzymał się niejako na uboczu wielkiej sławy The Beatles.
  • PO jego śmierci w 2001 roku w jego rodzinnym Liverpoolu flagi zostały opuszczone do połowy masztu, otwarto też specjalną na tą okazję księgę kondolencyjną – na znak żałoby.
  • brytyjski artysta trzy lata przed śmiercią spowodowaną choroba płuc został zaatakowany przez chorego psychicznie fana, który zranił go nożem właśnie płuco, co tylko przyspieszyło rozwój raka.
  • Muzyk został aresztowany pewnego razu za posiadanie narkotyków. Później okazało się, że to policjant, ten sam, który ich złapał, podłożył żonie artysty artysty haszysz. W 1972 roku stróż prawa poszedł w związku z tym za to do wiezienia – na 6 lat.
  • George interesował się szczególnie kulturą indyjską – nie tylko tamtejszą muzyką – ale głównie filozofią i religią hinduską, co miało zasadniczy wpływ na jego życie.
  • Paul McCartney był szkolnym kolegą George’a .
  • Harrison uważany był za tego najprzystojniejszego Beatlesa.

Cytaty George’a Harrisnona

„Przez całe moje dzieciństwo wszyscy chcieli, abym wyrósł na katolika, ale nigdy mnie to nie pociągało. Chrześcijańska postawa nie podobała mi się od samego początku. Wmawiano mi, że muszę wierzyć w to, w co inni mówią mi, że mam wierzyć. Mówili mi: „Nie możesz uwierzyć, dopóki nie zrozumiesz tego i nie będziesz patrzył na to z właściwej perspektywy”. Dla mnie wyprawa do Indii, czytanie i słuchanie były jak objawienie – w końcu ktoś powiedział coś, co ma sens.”

„To jest tak, że Bóg mnie lubi kiedy pracuję, ale kocha, gdy śpiewam.”

„Kiedy byłem dzieckiem nie miałem innego pragnienia, niż grać na gitarze i dostać się do rock’n’rollowego zespołu. Naprawdę nie lubię być facetem w białym garniturze na przodzie. Tak, jak w zespole The Beatles byłem tym, który siedział cicho z tyłu i pozwalał ego innych być na przodzie.”

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/George_Harrison
https://biografia24.pl/george-harrison/
https://www.antyradio.pl/Muzyka/Duperele/10-rzeczy-ktorych-nie-wiedzieliscie-o-George-u-Harrisonie-2110
https://pl.wikiquote.org/wiki/George_Harrison


Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły