Fidel Castro, przyszedł na świat w Biránie, 13 sierpnia 1926. Zmarł w Hawanie 25 listopada 2016 roku. Był kubańskim rewolucjonistą, politykiem i adwokatem. Przywódcą rewolucji kubańskiej oraz faktycznym przywódcą Kuby w latach 1959–2008.


Biografia i życiorys Fidela Castro

Jego ojciec był potentatem w zakresie upraw oraz posiadaczem ziemskim. Po ukończeniu w roku 1945 Colegio Belen, Fidel Castro podjął naukę na studiach prawniczych na Uniwersytecie w Hawanie. Pod koniec lat 50 objął dowództwo Armii Powstańczej, natomiast już w 1959 roku przejął władzę na Kubie, konwertując swoje poglądy na ściśle zgodne z ideałami komunistycznymi. Zacieśnił wówczas stosunki i współprace z Rosją, jak również z innymi państwami tak zwanego bloku socjalistycznego, tym samym znacznie pogorszył stosunki bilateralne z USA. Castro rozpoczął wówczas niemal niczym nieograniczoną władzę, jego rządy przez wielu nazywane były dyktatorskimi, pomimo faktu, iż brał pod uwagę warunki geopolityczne, stosując również pragmatyzm w zakresie zaangażowania Kuby w politykę w regionie Ameryki Łacińskiej. Tym nie mniej za jego panowania na Kubie poniosło śmierć tysiące ludzi, których egzystencja nie pasowała według niego do wzorców komunistycznego patriotyzmu. Tortury i przetrzymywania w więzieniach były normą dla opozycjonistów, nie będąc bynajmniej przypadkami odosobnionymi – jak utrzymywała propaganda Kuby. W 2008 roku nadszedł wreszcie przełom, a to podyktowany słabym już stanem zdrowia Fidela Castro – przykazał on wówczas władzę swemu bratu Raúl Castro, który został kolejnym przywódcą Kuby. Fidel pozostawił sobie jednak oficjalną funkcję pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby, czyli jedynej legalnej partii w tym kraju.

Ciekawostki o Fidelu Castro

  • Ojciec Fidela Castro był poważnym plantatorem, liczącym się na wyspie jako posiadacz wchodzący w skład swoistej oligarchii ziemskich posiadaczy. W tym kontekście, a zwłaszcza również w związku z tradycjonalistycznym wychowaniem Castro, jakie odebrał m.in. w szkołach jezuickich w Santiago de Cuba, zastanawia fakt, dlaczego właściwie buntował się on przeciwko porządkowi, w którym miał szanse co najmniej uprzywilejowane.
  • Po studiach, zdobywszy niezbędne uprawnienia dzięki wsparciu ojca plantatora ziemskiego, Castro podejmował w Hawanie pracę adwokata.
  • Po inwazji w Zatoce Świń z 1961 roku, czyli nieudanym sabotażu USA na władzach komunistycznych Kuby, Castro odpowiedział proklamowaniem socjalistycznego charakteru rewolucji, a to odwołując się do marksizmu-leninizmu.
  • Prowadził również politykę „eksportu rewolucji”, realizowaną między innymi poprzez zbrojne ekspedycje kubańskich jednostek wojskowych na tereny krajów Trzeciego Świata, takich jak Angola, Etiopia i Zair.
  • Chwilowa liberalizacja polityki gospodarczej w połowie lat 70. przyniosła trudną do przecenienia odwilż na Kubie, kraj ten stał się ponownie miejscem wycieczek i odwiedzin urlopowych jako turystyczna atrakcja. Władze jednak nie wykorzystały tej prosperity, w efekcie znowu zaostrzając kurs dyktatorski w roku 1981.

Cytaty Fidela Castro

„Kiedy byłem dzieckiem, co roku w Wielki Tydzień między czwartkiem i sobotą umierał Bóg. Mówiono: „Żydzi zabili Jezusa”. Obwiniali o to Żydów! (…) I tak to trwało przez 2 tys. lat. Nie sądzę, żeby ktokolwiek był bardziej spotwarzany od Żydów. O wiele bardziej niż muzułmanie. Żydów oczerniano i obwiniano o wszystko. A muzułmanów o nic się historycznie nie oskarża. Irański rząd musi zrozumieć, że Żydów wypędzono z ich ziemi, prześladowano, poniewierano i gromiono na całym świecie, bo oskarżano ich, że to oni zabili Boga. (…) Przetrwali jako naród dzięki kulturze i religii. Ich los był o wiele cięższy niż nasz. Niczego nie da się porównać do Holocaustu. Rząd Iranu lepiej przysłuży się pokojowi, jeśli uzna tę unikalną historię antysemityzmu i zrozumie, dlaczego Izraelczycy tak boją się o swoje przetrwanie.”

„Jeśli udowodnią mi że mam konta za granicą, zrezygnuję z mojego stanowiska i z moich obecnych obowiązków.”

„Czy to źle być dyktatorem? Widziałem, jak Stany Zjednoczone zaprzyjaźniały się z niektórymi dyktatorami.”

„Ani jedna kropla krwi nie została przelana w Stanach Zjednoczonych, ani jeden atom zdrowia nie został stracony przez 43 lata kubańskiej rewolucji z powodu zamachów terrorystycznych zorganizowanych przez Kubę.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Fidel_Castro
  • https://www.brainyquote.com/authors/fidel_castro
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Fidel_Castro

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły