Eugeniusz Bodo

Eugeniusz Bodo przyszedł na świat w Genewie 28 grudnia 1899 roku, a zmarł 7 października 1943 w Kotłasie w Rosji. Był wybitnym polskim satyrykiem i aktorem, również uznanym reżyserem i scenarzystą, przez wielu jemu współczesnych uważany za prawdziwego króla życia.


Krótki życiorys Eugeniusza Bodo

Eugeniusz Bodo urodził się 28 grudnia 1899 w Genewie. Jego oryginalne imię i nazwisko brzmiało Bogdan Eugène Junod, bowiem Bodo jest pseudonimem artystycznym, który sam sobie nadał – Bodo wzięło się od pierwszych sylab jego imion oraz trzeciego imienia matki Doroty. Urodził się i z początku mieszkał z rodzicami w Łodzi, gdzie mógł od dzieciństwa chłonąć artystyczno-kulturalną atmosferę miasta. Ojciec Eugeniusza był założycielem teatru „Urania” w Łodzi, w którym to później, ale już w wieku 10 lat Bodo zadebiutował. Regularnie występował na deskach teatrów łódzkich i poznańskich, z czasem również w Warszawie, Poznaniu oraz Lublinie. Był na deskach nie tylko aktorem, ponieważ również tancerzem i kabareciarzem. Debiutował w filmie w 1925 roku, wtedy to zagrał w „Rywalach”. Rola otworzyła drzwi kariery do srebrnego ekranu. Później wystąpił jeszcze w przeszło 30 filmach. Był wszechstronnym artystą – w latach trzydziestych już nie tylko występował w filmach, bowiem pisał scenariusze i reżyserował. Był duszą towarzystwa i wielkim miłośnikiem kobiet. Ukoronowaniem życia towarzyskiego było otworzenie przez niego w Warszawie kawiarni Café-Bodo. Tam też organizowane były później kabarety i koncerty, w których niekiedy występował osobiście. Po wybuchu wojny, czyli wkroczeniu wojsk niemieckich, Bodo przeniósł się z Warszawy do Lwowa. Pracował tam jako konferansjer w Tea-Jazzie. Został aresztowany w 1941 roku i zmarł w łagrze 7 października 1943 roku, w miejscowości Kotłas, w Obwodzie Archangielskim, w Rosji.

Biografia rozszerzona Eugeniusza Bodo

Sukces

Związek małżeński rodziców Eugeniusza Bodo datowany jest na II połowe XIX wieku. Ojciec był pod wielkim wrażeniem powstającego kina – prowadził najpierw mobilny interes, by z czasem móc założyć spółkę kinową. Wraz z początkiem XX wieku powstał za sprawą ojca Eugeniusza Bodo Teatr Iluzji „Urania”, którego miejscem był lokal przy ulucy Piotrkowskiej w Łodzi, miejsce doceniane przez takich gigantów jak chociażby Julian Tuwim. Tam też Bodo mógł zadebiutować mając zaledwie 10 lat. Wkrótce rozwinął się jako tancerz i piosenkarz, zaczął wówczas występować w Warszawie (1919). Tam też zasilił skład ekip kabaretowych, a pośród nich na przykład „Cyrulika Warszawskiego”, „Cyganerii”, „Morskie Oko”, czy wreszcie „Qui Pro Quo”. Debiut filmowy datowany jest na rok 1925, wtedy to odegrał rolę w filmie „Rywale”. Potem przypadła mu w udziale ogromna popularność. Od tamtego czasu zagrał ogółem w ponad 30 filmach. Grał zarówno postaci tragiczne, jak i amantów, nie brakowało ról komediowych. Grał też w musicalach. Wykonywane przez niego w filmach piosenki, nucone były później przez całą Polskę.

Związki na krótką metę

Data 27 maja 1929 roku oznacza w biografii Eugeniusza Bodo wydarzenie tragiczne, bowiem to wówczas miał miejsce wypadek samochodowy. Na skutek tego zdarzenia zginął popularny aktor Witold Roland, za co Bodo, winny zaniedbań za kierownicą, otrzymał wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności. Na szczęście w zawieszeniu. Żył wtedy w Warszawie i cieszył się wzięciem wielu mniej i bardziej popularnych kobiet, wdał się m.in. w długi romans z Norą Ney czy później Anne Chevalier, której pomógł zdobyć rolę w filmie „Czarna Perła”. Jednak aktorka, co podkreślano, nadużywała alkoholu, a to nie podobało się samemu Bodo, był bowiem, co ciekawe, abstynentem, za to równoważył się towarzystwem kobiet i dobrego jedzenia. Brał też przed wojną udział w propozycjach reklamowych, marek cokolwiek słynnych, jak na przykład „Old England”, czy też kapelusze „Młodkowskiego” oraz krawaty „Chojnackiego”.

Udane próby reżyserskie

Tuż przed samym wybuchem II wojny Bodo był wziętym scenarzystą i reżyserem filmowym, ekranizacji, w których grał również często główne role. Był też producentem i współwłaścicielem słynnej w Polsce wytwórni filmowej B.W.B.. Nawiązywał nawet kontakty z producentami z USA. Był to też wreszcie czas występów ze słynną Mirą Ziemińską i okres szczytowy jego działalności, o czym świadczyła jego kawiarnia „Cafe – Bodo” oraz film w jego reżyserii pt. „Uwaga – szpieg!”.

Kierunek ZSRR

Po wybuchu wojny Bodo pośpiesznie udał się do Lwowa, tam niedługo później trudnił się konferansjerstwem, bowiem kluczowa okazała się jego znajomość języka rosyjskiego. Dawał również cykl występów w teatrze „Tea-Jazz”. Wykonywał swoje piosenki po rosyjsku, natomiast z gotowym już repertuarem udało mu się jeszcze odbyć trasę po ZSRR.

Szwajcar społecznie niebezpieczny

Podobno za sprawą jego obywatelstwa szwajcarskiego patrol milicji lub samo NKWD aresztowało Bodo 26 czerwca 1941 w domu. Następnie został wywieziony do Moskwy, a tam umieszczono go w więzieniu. Ze względu na posiadane szwajcarskie obywatelstwo nie objęła Bodo amnestia wywalczona politycznie przez polski rząd na uchodźctwie, a dotycząca obywateli polskich. Dostał wyrok jako element społecznie niebezpieczny, wyrok pięcioletniego obozu ”wychowawczego” (czyt. koncentracyjnego). Wyrok odsiadywał później w Burtykach, Ufie, wreszcie w Kołtasie. Wycieńczony spartańskimi warunkami zmarł 7 października 1943 roku, natomiast sama data nie jest do końca wiarygodna, bowiem pochodzi ze źródeł radzieckich. Pochowano go w zbiorowej mogile.

Ciekawostki o Eugeniuszu Bodo

  • Warto zaznaczyć, że propaganda PRLu utrzymywała do końca, iż Eugeniusz Bodo został rozstrzelany przez Niemców po ich wkroczeniu na tereny ZSRR.
  • Tajemnicę jego śmierci rozwiązano dopiero po 1989 roku, a prawdopodobnym powodem aresztowania było posiadanie szwajcarskiego paszportu. Nie ma natomiast jasności co do tego, czy aresztowało go NKWD czy też szeregowy patrol milicji.
  • Aktor przez kilka lat posiadał doga niemieckiego o imieniu Sambo, który również zginął w czasie wojny – został postrzelony w trakcie Powstania Warszawskiego.
  • Gustował w wielu potrawach, będąc pasjonatem dobrej kuchni. Smakowały mu na przykład tradycyjne dania kuchni polskiej, a wśród nich pierogi z grzybami i kapustą.
  • Eugeniusz Bodo był zapalonym filatelistą.
  • W 1929 roku otrzymał wyrok 6 miesięcy więzienia za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym dla pasażera, którym był słynny wówczas aktor Witold Roland.
  • Bodo był ewangelikiem reformowanym.
  • Jego ojciec miał pochodzić z arystokracji francuskiej, z rodziny osiadłej w okresie wojen napoleońskich w Szwajcarii.

Cytaty Eugeniusza Bodo

„Ach, śpij, kochanie,
Jeśli gwiazdki z nieba chcesz – dostaniesz.”

„Całuję twoją dłoń, madame, śniąc, że to usta twe.”

„Już taki jestem zimny drań,
I dobrze mi z tym bez dwóch zdań,
Bo w tym jest rzeczy sedno,
Że jest mi wszystko jedno,
Już taki jestem zimny drań!”

Źródła

  • https://biografia24.pl/eugeniusz-bodo/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Eugeniusz_Bodo
  • http://culture.pl/pl/tworca/eugeniusz-bodo

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.4 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły