Dorian Yates przyszedł na świat w angielskim Sutton Coldfield, 19 kwietnia 1962 roku. Jest brytyjskim zawodowym kulturystą, sześciokrotnym zdobywcą tytułu Mr. Olympia (1992-97), piątym w rankingu z najwyższą liczbą nagród Mr. Olympia wszech czasów.


Biografia i życiorys Doriana Yatesa

Rekord zawodowy Yatesa składa się z 15 dużych zwycięstw w konkursach i dwóch finałów na drugim miejscu. Dd 1992 r. do przejścia na emeryturę w 1997 r. wygrał każdy konkurs, do którego przystąpił. Jego kariera zakończyła się w dużej mierze na skutek przewlekłych ostrych urazów, w tym rozdartych bicepsów i tricepsów. Ten ostatni zaledwie trzy tygodnie przed ostatnimi zawodami Olympia z 1997 roku, które wygrał mimo tej kontuzji, wywołując kontrowersje wśród innych sportowców, krytyków i amatorów.

Dorian Yates opowiedział się za stylem treningu znanym jako HIT (High Intensity Training), w którym stwierdza się, że maksymalną stymulację mięśni można osiągnąć poprzez krótkie sesje treningowe o wysokiej intensywności, a nie przez długie treningi. Styl treningowy został pierwotnie spopularyzowany przez Arthura Jonesa i Mike’a Mentzera.

Yates zyskał przydomek „The Shadow” za swoją tendencję do niespodziewanego pojawiania się w głównych konkursach kulturystycznych i kradzieży zwycięstwa, pozostając poza zasięgiem opinii publicznej przez długi czas. Zgłoszono, że odrzucił kilka dużych kontraktów uzupełniających i unikał wywiadów oraz innych reklam telewizyjnych, aby zachować prywatność i pełne zaangażowanie w jego kulturystycznym szkoleniu.

Dorian Yates jest uważany za pierwszego z „masowych potworów” w kulturystyce. Połączył tę ogromną masę mięśniową z niesamowitym kondycjonowaniem określanym jako „twardość granitu”. Był także krytykowany za to, że jest jednym z pierwszych wybitnych kulturystów, którzy wykazali się nadętym żołądkiem, najprawdopodobniej efektem ubocznym używania HGH, wskutek mianowicie tendencji, która stała się od tego czasu powszechna.

Z perspektywy czasu, biorąc pod uwagę jego obrażenia, uważa, że ​​jego głównym błędem było utrzymywanie ekstremalnego poziomu intensywności treningu przez cały rok, nawet podczas zbliżania się do zawodów, podczas gdy był na surowo ograniczonej diecie „tnącej”, która osłabia ciało w dłuższym okresie czasu. Jeśli chodzi o stosowanie leków poprawiających wydajność, odnoszących się do filmu dokumentalnego „Super Size Me”, stwierdził, że jedzenie trzech posiłków dziennie w McDonalds jest bardziej szkodliwe dla metabolizmu niż jego dwanaście lat regularnego stosowania sterydów.

Ciekawostki o Dorianie Yatesie

  • Uważa się dziś, że cykle treningowe Doriana Yatesa były by zabójcze dla przeciętnego maniaka kulturystyki, a jest tak dlatego, że Yates praktycznie nie odpuszczał – nie pozwalając sobie nawet na najkrótsze okresy regeneracyjne w okrągłym treningowym roku.
  • Posiada przydomek „Cień”, ponieważ pojawiał się niemal znikąd i nagle na konkursach kulturystycznych, na których to okazywało się, że jest najlepszy pomimo, iż opinia publiczna była dokarmiana wcześniej zupełnie innymi informacjami na temat faworytów, wśród których brakowało akurat jego osoby.
  • Dorian Yates posiada własna linię odżywek dla kulturystów, których fabryki znajdują się w Polsce.
  • Dorian Yates przyznał się do dwunastoletniego okresu używania przez niego sterydów, przy czym zdążył zaznaczać, iż nie jest to groźniejsze wcale od regularnej diety w stacjach McDonald’s.
  • Startował pomimo licznych kontuzji. Dziś, jako emerytowany kulturysta, odczuwa zwłaszcza urazy pleców, bicepsów i tricepsów.
  • Rower, jogging i medytacja – to obecnie główne zainteresowania Mistrza.

Cytaty Doriana Yatesa

„Gdyby ci faceci z lepszymi genami wyszkolili się tak mocno i intensywnie jak ja, nie miałbym szansy!”

„Gdybym słuchał moich instynktów, byłbym w pubie goniąc kobiety, a nie pod przysiadem 400 funtów.”

„Największym błędem popełnianym przez większość początkujących jest włożenie 100% wysiłku w pozytywną (koncentryczną) część powtórzenia, nie zwracając uwagi na negatywny (ekscentryczny) jego etap.”

„Jeden zestaw o ekstremalnej intensywności zajmuje się budowaniem mięśni. Należy podkreślić, że jedyny finalny zestaw, który robię, prowadzi mnie do granic moich możliwości. Jeśli uważasz, że możesz spróbować drugiego zestawu, nie mógłbyś wyciągnąć wszystkich etapów podczas pierwszego zestawu. To nie jest ładne, ale działa.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Beaverino. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorian_Yates
https://en.wikipedia.org/wiki/Dorian_Yates
https://www.azquotes.com/author/21532-Dorian_Yates

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły