Donald Trump

Donald John Trump przyszedł na świat w Nowym Jorku 14 czerwca 1946 roku. Donald Trump jest bardzo sprawnym przedsiębiorcą, amerykańskim miliarderem. Jest jednak przede wszystkim 45. prezydentem USA.


Krótki życiorys Donalda Trumpa

Donald Trump urodził się 14 czerwca 1946 r. w dzielnicy Nowego Jorku – Queens. Jest amerykańskim miliarderem. Odziedziczył firmę po ojcu, który był developerem. Ojciec był dla Donalda mentorem i wzorem. Donald Trump podjął studia na Wharton Business School, a po studiach pracował u ojca. Później zamieszkał na Manhattanie. Dzięki dobrym wzorcom pomnożył odziedziczony majątek ojca, tworząc sieć hoteli, biurowce, apartamentowce i kasyna sygnowane własnym nazwiskiem zawartym w logo firmowym z literą „T”. Obecnie Trump Organization jest firmą zarządzającą przeszło stu firmami. W jego posiadaniu znajduje się również uczelnia ekonomiczna. W roku 2004 Trump ruszył w telewizji, był to jego autorki reality show, w którym uczestnicy mogli konkurować ze sobą w dziedzinach ekonomicznych. Od wielu lat jest na szczytach listy najbogatszych magazynu „Forbes”. Szacuje się, że jest posiadaczem około 3 miliardów dolarów. W 2016 roku został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Donald Trump jest silną osobowością telewizyjną, co dało efekt doprowadzając go do fotela prezydenta USA, jako czterdziestego piątego z kolei. Program Trumpa jest ściśle republikański, bowiem na pierwszym miejscu postawił interes narodowy i sprawną ekonomię USA – w opozycji do demokratycznych rządów Baracka Obamy. Jest piewcą rządów twardej ręki, które to ma nadzieję przekuć w podobno utracony niegdyś blask Stanów Zjednoczonych.

Biografia rozszerzona Donalda Trumpa

The Trump Organization

Przyszedł na świat nowojorskiej dzielnicy Queens. Podjął edukację z konsekwencją syna efektywnego dewelopera, koronując swe wysiłki w tym zakresie dyplomem z ekonomii na Wharton School of Bussiness. W roku 1971 Trump mógł zatem przejąć rodzinną firmę Elizabeth Trump & Son, następnie zmienił nazwę w związku z restrukturyzacją na The Trump Organization. Targetem Trumpa, podobnie jak jego ojca, był i pozostaje rynek nieruchomości. Inwestycje budowlane oraz rentierskie zostały celem Trumpa, w szczególności liczne nieruchomości komercyjne i mieszkaniowe, w tym remonty oraz zarządzanie kasynami i hotelami, oraz, a jakże by inaczej – polami golfowymi.

Niebagatelny dobytek

W latach 1996–2015 do rangi wydarzeń spektakularnych Trump podniósł liczne konkursy takie jak Miss Teen USA, Miss USA oraz Miss Universe. Natomiast w latach 2004–2015 jako gospodarz programu telewizyjnego „The Apprentice”, który wyświetlany był w kanale NBC, mógł pokazać się szerszej publiczności. Ranking przeprowadzony w roku 2015 uplasował Trumpa na niezwykle wysokim, bo siedemdziesiątym drugim miejscu pośród najbardziej wpływowych osób na świecie. W podobnych szacunkach kluczowy okazał się być dwutygodnik „Forbes”, który umieścił go na 324. miejscu majątkiem wartym 4,5 miliarda dolarów.

Kierunek – polityka

Czerwiec 2015 roku przyniósł wieść, że Donald Trump będzie kandydatem w wyborach prezydenckich USA w roku 2016. Jako ten, który w prawyborach Partii Republikańskiej zdobył najwięcej głosów powszechnych i głosów delegatów, uzyskał oficjalną nominację tej partii, został więc kandydatem na prezydenta USA. Z pewnością jego kampania prezydencka należała do spektakularnych, zwłaszcza przez pryzmat głoszonych haseł na miarę supermocarstwa. Był śledzony krok w krok przez media, był w czołówkach serwisów informacyjnych. Wreszcie został ogłoszony również Człowiekiem Roku tygodnika Time – było to jedne z wielu zwycięstw w przedbiegach, bo oto dzięki wcześniejszym inicjatywom, w roku 2017 Donald Trump przyjął nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

Program na miarę USA

Światowa geopolityka niejako zdawała się czekać na Donalda Trumpa, bowiem jego program dotykał najbardziej jej czułych elementów, choćby rozprzestrzeniania broni nuklearnej i walki z międzynarodowym terroryzmem. Ale nie tylko, otóż nacisk położył też na stosunki amerykańsko – chińskie, czy wreszcie skoncentrował uwagę wyborców niezorientowanych w dziedzinie umów handlowych na instytucjach takich jak choćby NAFTA lub Partnerstwo Transpacyficzne, nie wspominając już o kwestii bezrobocia w USA, które zobowiązał się zlikwidować. Nie inaczej było z prawem imigracyjnym, a w świetle tego dużo kontrowersji obudził propozycją budowy muru granicznego między USA a Meksykiem. Chcąc natomiast pozyskać głosy przedsiębiorców, w kampani Trumpa istotnym punktem był postulat obniżenia podatków lub też ”budzenia gospodarki” na wiele innych sposobów – między innymi mowa była o zaporach celnych w związku z jego chęcią chronienia kluczowych sektorów gospodarki USA. Nie zabrakło i akcentów dotyczących Europy, bowiem Trump zdawał się podważać wiarygodność i efektywność NATO, a to z uwagi na postawioną tezę o braku realnych korzyści dla Stanów Zjednoczonych. W całym korowodzie obietnic wyborczych pojawiła się sprawa Rosji, z którą stosunki Trump obiecał zweryfikować z korzyścia dla obu stron, zwłaszcza, że faktycznie polityka Baracka Obamy nie była dość efektywna, a przynajmniej dla wielu w USA. Pod lupą Trumpa znalazło się zatem Państwo Islamskie, ponieważ tam też krzyżują się do dziś interesy Rosji i USA.

Zwycięstwo!

8 listopada 2016 wygrał wybory prezydenckie. Do pokonanych należała jego główna kontrkandydatka Hillary Clinton – kandydatka Partii Demokratycznej. Donald Trump urząd prezydenta USA objął 20 stycznia 2017. Jest dotąd najbogatszą, ale i wiekowo najstarszą osobą w historii, która sprawuje urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ciekawostki o Donaldzie Trumpie

 • Donald Trump jest pierwszą osobą na stanowisku prezydenta USA, która uprzednio nie trudniła się żadnym ze stanowisk ani wojskowych, ani administracyjnych.
  Donald Trump miał w rodzinie Niemieców, Szkotów oraz Szwedów.
 • W wieku 13 lat został relegowany ze szkoły prywatnej, do której uczęszczał. W związku z tym jego ojciec podjął decyzję o przeniesieniu go do szkoły wojskowej.
 • W zarządzie utworzonej w 1971 roku Trump Organization, zasiadają jego dzieci z pierwszego małżeństwa: Eric, Donald Jr. i Ivanka.
 • Donald Trump jest miliarderem posiadającym mnóstwo nieruchomości na całym globie.
 • Nie wszystkie jego biznesy ”wypaliły”. Bankrutował i to kilka razy. Na przykład Taj Mahal w Atlantic City, czyli kasyno, okazało się plajtą. Próbował również swych sił w branży monopolowej, lecz sprzedaż wódki okazała się klapą, podobnie było z batonami i przeglądarką internetową.
 • Swojej byłej żonie Ivanie Trump, zgodnie z zapisem intercyzy zostawił 20 mln dolarów. Rozwód okazał się być prawdziwą batalią. Z ust prezydenta USA padły wówczas słowa „Przecież nie można zgwałcić żony”, bowiem Ivana wniosła oskarżenie o gwałt.
 • Wiarygodne źródła doniosły, że Trump ma zawsze ze sobą gotówkę, ponieważ nie ufa maszynie na tyle, by korzystać z bankomatów.
 • Donald Trump nie pije alkoholu. Powodem abstynencji jest podobno fakt, iż w 1982  roku z powodu alkoholizmu właśnie stracił brata.
 • Nie lubi podawać ręki na powitanie. Uwielbia mieć bowiem czyste ręce, za czym stoi rzekomo strach przed zarazkami.

Cytaty Donalda Trumpa

„Amerykański sen jest trupem. USA stały się wysypiskiem śmieci, cały świat wywozi do nas swoje problemy. Meksyk wysyła tu kryminalistów i gwałcicieli.”

„Coś wam powiem. Jestem w tym dobry, w zagarnianiu pieniędzy. Lubię pieniądze. Jestem bardzo chciwy. Bardzo. Zawsze taki byłem. Kocham pieniądze. I wiecie co? Chcę być chciwy dla Ameryki. Bardzo chciwy. Zagarnę dla nas wszystko.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Michael Vadon
 • Treść
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Donald_Trump
  • https://biografia24.pl/donald-trump/
  • https://businessinsider.com.pl/polityka/donald-trump-cytaty-biografia-ciekawostki-pochodzenie/53th133

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły