Don Vasyl, a właściwie Vasyl Szmidt, natomiast do roku 1989 legitymujący się nazwiskiem Kazimierz Doliński. Przyszedł na świat w Łodzi 10 kwietnia 1950 roku. Jest romskim piosenkarzem, kompozytorem, autorem tekstów piosenek, poetą i animatorem ruchu kulturalnego polskich Cyganów.


Biografia i życiorys Don Vasyla

Don Vasyl ma świetne korzenie, bowiem pochodzi on z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich, a ściślej z dynastii Baro Szero (co w tłumaczeniu oznacza: Wielka Głowa). Urodził się w Łodzi nieprzypadkowo, gdyż miasto to właśnie znalazło się akurat na drodze taboru cygańskiego, którym podróżowała jego rodzina. Był natomiast pewien czas, w którym mieszkał w Gorzowie Wielkopolskim – tam też mógł dorastać pod opieką poetki również pochodzenia romskiego, mianowicie Papuszy. Później Don Vasyl przeniósł się do Włocławka, by móc w efekcie swych przeprowadzek osiąść na stałe na Kujawach, w miejscowości Ciechocinek.

Swoje debiuty artystyczne na scenie miał już w wieku lat dwunastu. Rok 1984 to moment przełomowy w jego karierze, ponieważ zaczął wtedy to śpiewać z własnymi zespołami. Rok natomiast 1987 to już założony przez niego zespół Don Wasyl i Roma, ten sam, który później zmienił nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Został on dzięki temu później pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, jaki to odbywa się od roku 1997 nieprzerwanie.

Don Wasyl to również poeta – jego twórczość w tym zakresie ukazała się w zbiorach poezji zatytułowanych „Kujawy piórem malowane” z roku 1995, oraz zbiór z 1996 roku zatytułowany „Twórcy regionu 2”. Jest również autorem tomiku wierszy dostrzeżonego przez krytykę pt. „Pasażerowie niebieskiego taboru”.

Ciekawostki o Don Vasylu

  • Został laureatem Nagrody im. Ryszarda Ulickiego, w Ciechocinku, 15 lipca 2017 roku.
  • W 2005 Don Wasyla uhonorowano odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
  • Don Wasyl ma trójkę dzieci – córkę Agnieszkę oraz synów Wasyla Juniora i Dzianiego. Obaj synowie ze względu na działalność ojca związani są również z przemysłem muzycznym.
  • 21 października 2012 Don Wasyl wystąpił w dwójkowym show zatytułowanym „Kocham Cię, Polsko!”.
  • Prawie trzy tygodnie Don Wasyl spędził w szpitalu, ponieważ doznał wylewu. „Staram się nieco zwolnić, ale mi się nie udaje” – mówił później ze śmiechem 65-letni wokalista.
  • Do legend przeszły problemy Don Wasyla z polskim Urzędem Skarbowym.

Cytaty Don Wasyla

„Ja nie jestem wcale taki bogaty, jak to pokazują w telewizorze. Nie wszystko, co się świeci, jest złotem. Niektóre z tych rzeczy to tylko sceniczne dekoracje. Może gdybym się przebrał za biednego rumuńskiego Roma, który handluje po rynkach, to daliby mi spokój. Ale czy to byłby jeszcze Don Vasyl?”

„Najgorszą karą jest wykluczenie ze społeczności, najczęściej karą jest wykluczenie ze społeczności na pewien okres. To jest czas, w którym nikt z Romów nie poda takiemu człowiekowi ręki, nikt nie pozwoli przysiąść się do stołu, a nawet nie wpuści do domu. Nie dość, że nie wolno ci wejść do cygańskiego mieszkania, ale nie wolno ci nawet dotknąć klamki. Znaczysz mniej niż pies. To jest straszna kara. Są sprawy o których wolno mi mówić, ale są i takie, o których muszę milczeć.”

„(…) niech Francja stosuje najsurowsze prawa wobec tych, którzy ukradli, oszukali, zgwałcili. Tak samo jak wobec Francuzów czy Polaków. Ale niech karani są winni, a nie wszyscy. Nie mam zamiaru pana przekonywać, że u nas nie ma patologii. Jest, podobnie jak i u was. Ale nie dzielmy złodziei według narodowości. Złodziej to złodziej. Warto jednak pamiętać, że Polacy również przeżyli nawałnicę ubogich Romów z Południa i jakoś to przetrzymali, chociaż byli biedniejsi od Francuzów. Ja sobie nie wyobrażam, żeby Polacy powiedzieli – „wynoście się z Polski”.”

Źródła

  • http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/don-vasyl-nie-wyobrazam-zeby-polacy-powiedzieli-wynoscie,3211447,art,t,id,tm.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Don_Vasyl
  • https://pomorska.pl/don-vasyl-ja-nie-jestem-wcale-taki-bogaty-jak-pokazuja/ar/7399542

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły