David Rockefeller urodził się w Nowym Jorku, 12 czerwca roku 1915 roku. Zmarł 20 marca 2017 roku w Pocantico Hills. Jako amerykański przemysłowiec, zwany też „królem nafty”, posiadał udziały większościowe firm, które sprawiły, iż był współwłaścicielem takich potentatów jak na przykład Chevron.


Biografia i życiorys Davida Rockefellera

Jego fortuna była efektem pracy wielopokoleniowej, ponieważ już jego dziadek i ojciec byli właścicielami potentatów wśród firm przemysłu paliwowego. Czas swego dzieciństwa David Rockefeller spędził w większej części w dużej posiadłości rodzinnej „Pocantico”. W roku 1936 ukończył studia na słynnym Harvardzie, następnie zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych Chicago University.

Czas II wojny światowej określiły jego działania w wywiadzie wojskowym na terytorium okupowanej przez Niemcy Francji oraz w Afryce Północnej. Natomiast później, bo na przestrzeni lat 1949–1985 David Rockefeller pełnił niezwykle prestiżową i wpływową funkcje dyrektora CFR (Council on Foreign Relations). Jednak przed tym podejmował już działania w ramach obrad wymienionej instytucji, które przypadły na lata 1946–1947 – był wtedy sekretarzem Grupy Studyjnej CFR zajmującej się planami odbudowy Europy Zachodniej. Miał zatem David Rockefeller wpływ na kształt Planu Marshalla.

W 1946 r. David Rockefeller wszedł w skład kapituły Chase National Bank, który w 1955 r. został przekształcony w słynny Chase Manhattan Bank. W latach z kolei 1969–1981 pełnił Rockefeller funkcje prezesa i dyrektora wykonawczego (do 1980 r.) wyżej wspomnianego banku, obecnie jednak noszącego nazwę JPMorgan Chase & Co. W 1981 r. podjął natomiast intratne stanowisko członka banku w łonie Międzynarodowego Komitetu Doradczego. W 1973 roku stanowił wraz z Zbigniewem Brzezińskim duet założycieli słynnej Komisji Trójstronnej. Później David Rockefeller piastował też honorową prezesure Council of Foreign Relations.

David Rockefeller zmarł 20 marca 2017 roku z powodu niewydolności serca w Pocantico Hills.

Ciekawostki o Davidzie Rockefellerze

  • W momencie śmierci majątek Davida Rockefellera szacowano na około 3 mld dolarów, ale ze względu na strukturę aktywów prawdziwa wartość nie jest znana.
  • Był jednym z pomysłodawców utworzenia nowojorskiego kompleksu World Trade Center.
  • Urodził się w willi swojego ojca w Nowym Jorku, przy 10 West 54th Street; w willi tej jego ojciec zgromadził duże ilości zabytków historycznych.

Cytaty Davida Rockefellera

„Znajdujemy się na pograniczu globalnej przemiany. Wszystko czego potrzebujemy, to odpowiedni kryzys, a narody zaakceptują Nowy Światowy Porządek.”

„Przez ponad 100 lat ideologiczni ekstremiści po obu stronach politycznego spektrum uczepili się dobrze nagłośnionych incydentów, by atakować rodzinę Rockefellerów za niezwykły wpływ, jak oni twierdzą, my mamy na polityczne i ekonomiczne instytucje. Niektórzy nawet wierzą, że należymy do tajnej kabały, działającej przeciwko interesom Stanów Zjednoczonych, charakteryzując moją rodzinę i mnie jako internacjonalistów, oraz spiskujących wraz z innymi na świecie, by zbudować bardziej zintegrowaną globalnie polityczną i ekonomiczną strukturę – jeden świat, jeśli chcecie to tak nazwać. Jeśli to jest oskarżeniem, to jestem winny i jestem z tego dumny.”

Źródła

  • https://pl.wikiquote.org/wiki/David_Rockefeller
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/David_Rockefeller
  • https://www.biography.com/people/david-rockefeller-9461325
  • https://www.cfr.org/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły