Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska (ur. 1915 w Kosarzyskach – zm. 2017 w Warszawie), czyli polska aktorka mająca na swym koncie ponad 80 ról teatralnych, oprócz tego wiele ról filmowych. Jej udział w popularnych słuchowiskach, również serialach telewizyjnych, sprawił, że była osobą niezwykle charakterystyczna i rozpoznawalną.


Krótki życiorys Danuty Szaflarskiej

Danuta Szaflarska, czyli ta, która wystąpiła w ponad 80 rolach teatralnych, ale nie tylko, bowiem i w bardzo wielu filmowych. Widzom Teatru Telewizji zapadła w pamięć całkiem dobrze, podobnie słuchaczom Teatru Polskiego Radia. Poza tym Danuta Szaflarska występując w popularnych serialach telewizyjnych, mogła później udzielać się podkładając głos chociażby do filmowych produkcji zagranicznych. Karierę aktorską, którą Szaflarska rozpoczęła już we wrześniu 1939, zakończyła oficjalnie dopiero w listopadzie roku 2016, będąc wówczas w pięknym wieku swych 101 lat. Uważni widzowie kina, których nie brakuje wśród jej fanów, pamiętają Danutę Szaflarską świetnie, a to z uwagi na jej występ chociażby w takim filmie jak ten zatytułowany „Zakazane piosenki” z roku 1946, następnie chociażby z filmu „Skarb” z roku 1948, czy wreszcie z produkcji sławnej, bo zatytułowanej „Pożegnanie z Marią”, a z roku 1991 – z tego samego czasu pochodzi też film z Szaflarską pt. „Diabły, diabły”, czy też w końcu dzieło zatytułowane wymownie „Pora umierać”, z roku 2007.

Do istotnych za pewne należy fakt, iż Danuta Szaflarska zdobywając wykształcenie kierunkowe w 1939 roku na warszawskim Państwowym Instytut Sztuki Teatralnej, tego samego roku debiutowała w wileńskim Teatrze na Pohulance – czyli już po wybuchu II wojny światowej. Dwa lata później, w roku 1941, Danuta Szaflarska mogła wrócić do stolicy, gdzie podejmowała się gry w teatrach podziemnych. Później także Szaflarska brała swój zdecydowany udział jako łączniczka w szeregach powstania warszawskiego. Po wojnie natomiast występowała przez około rok na deskach Teatru Starego, by następnie zasilić skład łódzkiego Teatru Kameralnego Domu Żołnierza. Ponieważ już w latach 40. uważana była niezbicie za pomnikową amantkę kina polskiego, mogła w późniejszych dekadach zasłynąć na przykład z kreacji scenicznych komediowych – to w sztukach teatralnych, oraz w wystawianych wówczas przez teatry stołeczne. W filmie niejako ponownie została Szaflarska odkryta dopiero w latach 90. XX wieku. Osobowość Danuty Szaflarskiej oraz jej temperament uczyniły z niej postać ponadczasową polskiego kina i teatru.

Ciekawostki o Danucie Szaflarskiej

  • Danuta Szaflarska była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. Swoją karierę zakończyła oficjalnie w wieku lat 101.
  • Z pierwszym mężem rozstała się po powstaniu warszawskim. Powodem było to, że oczekiwał od niej zajmowania się sprawami domowymi, a nie aktorstwem. Z drugim mężem rozwiodła się, gdyż miał problem z tym, że według aktorki nie podobało mu się jej własne zdanie.
  • Działała w opozycji. Została wydelegowana w 1981 do obserwowania procesów aresztowanych robotników Huty Warszawa i Ursusa. Poznała wtedy księdza Jerzego Popiełuszkę z którym się zaprzyjaźniła – udzielił ślubu jej córce i ochrzcił wnuka.

Cytaty Danuty Szaflarskiej

„Miałam to szczęście, że nikt z moich najbliższych nie zginął ani nie został ranny, ale gdy przypominam sobie czas powstania warszawskiego, to trudno mi dziś zrozumieć, jak udało nam się przetrwać tę gehennę aż 63 dni. Okazuje się, że człowiek jest w stanie przywyknąć do wszystkiego. Nabiera z czasem jakiejś twardości, odporności.”

„Mnie bardzo interesują młodzi reżyserzy, bo dzięki nim dzieje się coś nowego, coś świeżego. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym, co proponują, bo to dowodzi, że jeszcze tak bardzo się nie zestarzałam. Oczywiście nie znaczy to wcale, że deprecjonuję pracę uznanych mistrzów. Lubię pracować z ludźmi, którzy bez względu na wiek odznaczają się talentem i pasją.”

„Myślę, że mają szansę głównie ci, którzy postanowili robić filmy komercyjne. Dystrybutorzy są zainteresowani takim filmem, bo przyniesie im szybki zysk. Twórcy bardziej ambitni, realizujący kino artystyczne, mają małe szanse.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Danuta_Szaflarska
http://www.filmweb.pl/person/Danuta+Szaflarska-3486/biography
http://www.gala.pl/artykul/danuta-szaflarska-na-czym-polegal-fenomen-jej-dlugowiecznosci-170219065208

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 2 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły