Daniel Jacob Radcliffe przyszedł na świat w Londynie 23 lipca 1989 roku. Jest angielskim aktorem pochodzenia żydowskiego po matce, natomiast po ojcu ma korzenie irlandzkie. Zyskał sławę grając postać tytułową w serii filmów o przygodach Harry’ego Potter’a. Pierwszy raz zagrał tą rolę jako jedenastolatek. Na przestrzeni lat 2001–2011 zagrał we wszystkich filmach z tej serii.


Biografia i życiorys Daniela Radcliffe

Pierwszy raz wystartował w castingu mając zaledwie osiem lat, starał się wówczas o rolę w filmie „Oliver Twist” (1997). Debiutował w wieku dziesięciu lat, czyli dwa lata później, odgrywając postać małego Davida w telewizyjnej adaptacji powieści Karola Dickensa pt. „David Copperfield”, wyemitowanej w BBC One.

Rok później został Radcliffe wybrany do odegrania postaci tytułowej – mianowicie do najbardziej rozchwytywanej z ról dziecięcych w historii zarówno literatury, jak i filmu. Radcliffe pokonał tym samym przeszło dwa tysiące innych dzieci starających się o tą rolę, Harry’ego (między innymi pokonał wówczas 13-letniego Toma Feltona, który w efekcie trafił do obsady będąc Draco Malfoy). Radcliffe zdobył również uznanie samej autorki książek, J.K. Rowling, jednak część pośród krytyków zabierających głos w temacie negatywnie oceniała jego umiejętności aktorskie umiejętności.

Można go również zobaczyć w dość znanym dreszczowcu Johna Boormana pt. „Krawiec z Panamy” (2001) u boku aławy – Pierce’a Brosnana, ale i Geoffreya Rusha oraz Jamie Lee Curtis. Zagrał też w filmie zatytułowany „Grudniowi chłopcy” („December Boys”, 2007), który opowiada o grupce osieroconych nastolatków.

W 2002 przyszedł dla niego czas i w sztuce „The Play What I Wrote”, której reżyserem był Kenneth Branagh. W 2008 natomiast, w wieku 17 lat, Radcliffe debiutował na scenie słynnego Broadwayu, a to jako Alan Strang, w popularnym spektaklu Petera Shaffera pt. „Equus”.

Zagrał później też autentyczną postać poszukiwacza przygód nazwiskiem Yossi Ghinsberg w filmie „Dżungla”, czyli postać człowieka, który bez zaopatrzenia i wyposażenia na niezbadanym terytorium zdołał przetrwać trzy tygodnie..

Ciekawostki o Danielu Radcliffe

  • Aktor Daniel Radcliffe zasłynął z niespotykanej tolerancji oraz szacunku dla środowisk LGBT. Jest również zadeklarowanym feministą i ateistą.
  • Jest osobą aktywnie wspierającą hospicjum dziecięce Damelza House[7].
  • Ujawnił, że cierpi na typ łagodnej odmiany neurologicznego schorzenia o nazwie dyspraksją.
  • Startował w castingach już w wieku swych ośmiu lat.
  • Na roli słynnego Harry’ego Potter’a zdążył dorobić się sporego majątku, którego część trafiła na cele charytatywne. Ponadto Radcliffe założył firmę Almada Productions, która zajmuje się sprzedażą scenariuszy filmowych. Firma już w pierwszym roku działalności zdołała wygenerować 67 tys. GBP zysku.

Cytaty Daniela Radcliffe

„”Kobieta w czerni” jest przede wszystkim o tym, czy i jak ludzie radzą sobie z utratą kogoś bliskiego, jak przeżywają żałobę. Jest to też film o niezaspokojonej ludzkiej ciekawości, o chęci zrozumienia czegoś niemożliwego do wytłumaczenie.”

„Może to nietypowe dla dwudziestolatka, ale (…) często zdarza mi się myśleć o śmierci.(…) W sumie to naprawdę fascynujący temat do rozmyślań.”

„Po prostu nie cierpię homofobii. To odrażające, prostackie i głupie. Tylko tępi ludzie nie potrafią tego pojąć i boją się tego. Dorastałem wśród homoseksualistów. Byłem jedynym uczniem w mojej klasie, który wiedział cokolwiek na ten temat.”

„Wydaje mi się jednak, że dla niektórych zawszę pozostanę Harrym i nawet jeśli zagram w zupełnie innym filmie, na przykład romantycznej komedii, tego nie zmienię. Ale przestałem się martwić, zaakceptowałem taki stan rzeczy. Było to dla mnie pewnego rodzaju wyzwoleniem.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Daniel_Radcliffe
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Daniel_Radcliffe
  • https://www.brainyquote.com/authors/daniel_radcliffe

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Gage Skidmore. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły