Che Guevara, a właściwie Ernesto Rafael Guevara de la Serna, o pseudonimie Fernando Sacamuelas, przyszedł na świat w Rosario 14 czerwca 1928 roku. Zmarł w La Higuera 9 października 1967 roku. Był latynoamerykańskim rewolucjonistą, pisarzem, był z zawodu również lekarzem.


Biografia i życiorys Che Guevary

Przyszedł na świat w Argentynie. Był jedną z głównych postaci kubańskiej rewolucji, także czynnym literacko. Posiadał wyższe wykształcenie w zakresie medycyny. Od najmłodszych swych lat był Che Guevara entuzjastą ideologii marksistowskiej. Odbywał swe słynne podróże po krajach Ameryki Południowej gdzie dostrzegał wielką skalę ubóstwa, przez co zdecydował się wystąpić zbrojnie przeciwko ciężkim warunkom bytowania ludności tam zamieszkającej. W 1954 roku Che Guevara poznał się z braćmi Castro i postanowił wspomóc tychże w działalności mającej na celu obalenie rządów Batisty na Kubie. W ślad natomiast za obaleniem rządów Batisty, Ernesto Rafael Guevara de la Serna piastował na Kubie wiele ważnych funkcji rządowych na Kubie. W momencie początków drugiej połowy lat 60-tych, Che Guevara, za porozumieniem z Fidelem Castro, opuścił granice Kuby udając się do Boliwii, gdzie zasilił szeregi rebelii zbuntowanej przeciwko władzom wojskowym, jakie wówczas panowały w tym kraju. Zginął również w Boliwii, wpierw pojmany przez wojsko, następnie rozstrzelany w roku 1967 w La Higuera.

Będąc ideologiem i pisarzem, Che Guevara stworzył własną i oryginalną wersję prowadzenia wojny partyzanckiej (tak zwane „foco guerrillero”), którą prowadzili specjalnie do tego zorganizowani chłopi. Jego podejście do ideologii marksistowsko-leninowskiej określa się mianem guevaryzmu. Przeszedł do historii jako swoisty idol zrewoltowanej młodzieży, zwłaszcza w miejscach nie dotkniętych tego typu rewolucją.

Ciekawostki o Che Guevara

  • W 2000 roku firma Smirnoff zachciała wykorzystać wizerunek Guevary w reklamie swojego trunku, ale Alberto Korda, czyli fotograf i autor zrobionego najsłynniejszego zdjęcia Che nie wyraził zgody na wykorzystanie w ten sposób wizerunku wodza rewolucji kubańskiej.
  • Był u zarania komunistycznej Kuby ministrem przemysłu i prezesem Banku Narodowego tego kraju.
  • Posiadał wyższe wykształcenie medyczne, jako absolwent uniwersytetu.
  • Śladami mauzoleum Lenina w Moskwie wybudowano mauzoleum Che Guevary w Santa Clara na Kubie. Szacuje się, że dziennie liczba odwiedzających to miejsce turystów wynosi około 800.

Cytaty Che Guevary

„Kraje socjalistyczne maja moralny obowiązek zakończyć milczącą współpracę z wyzyskującymi krajami Zachodu.”

„Lepiej umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach.”

„My marksiści, uważamy, że współistnienie narodów nie jest równoznaczne z pokojowym współistnieniem między wyzyskiwanymi a wyzyskiwaczami, między ciemiężcą i ciemiężonym.”

„Inne narody czekają na pomoc mojej skromnej osoby. Ja mogę robić to, na co tobie nie pozwala odpowiedzialność przywódcy kubańskiego.”

„Urodziłem się w Argentynie, walczyłem na Kubie, a rewolucjonistą zostałem w Gwatemali.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Che_Guevara
  • https://www.filmweb.pl/person/Ernesto+%27Che%27+Guevara-293258/trivia#
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Ernesto_Guevara

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły