Bill Gates

William Henry Gates III urodził się 28 października 1955 w Seattle. Jest amerykańskim informatykiem, wybitnym przedsiębiorcą i filantropem. Jest prezesem zarządu korporacji Microsoft oraz głównym architektem oprogramowania Microsoft.


Krótki życiorys Billa Gatesa

Urodził się w Seattle w 1955 roku, zamożnej rodzinie o korzeniach europejskich. Jako uczeń wyróżniał się szczególnie w dziedzinach ścisłych. Już w wieku 13 lat współpracował z firmą CCC (Computer Center Corporation), dla której był osobą sprawdzającą błędy w firmowym oprogramowaniu, opartym na języku BASIC.

W 1973 roku podjął studia na Harvardzie. Tam poznał Stevena Ballmera, który został później jego przyszłym wspólnikiem. Gates jednak ze studiów zrezygnował, poświęcając się pracy w dziedzinach programistycznych. Microsoft stworzył dwa lata później, czyli firmę, dzięki której stał się potentatem na skalę światową.

Dzięki swym inicjatywom został jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Swoim majątkiem próbuje się jednak dzielić, jest zaangażowany filantropijnie – na przykład dotuje różnego rodzaju inwestycje publiczne, a także organizacje naukowe i dobroczynne.

Jest geniuszem biznesu. Stworzył jedną z największych korporacji w historii o nazwie Microsoft, powstałą 4 kwietnia 1975 roku. Piastował stanowiska prezesa zarządu, dyrektora generalnego i głównego architekta oprogramowania. Obecnie należy do największych jednoosobowych udziałowców tego informatycznego kolosa.

Biografia rozszerzona Billa Gatesa

Młodość ukierunkowana

William Henry Gates III przyszedł na świat w Seattle. Po ojcu odziedziczył korzenie angielsko – niemieckie, po matce natomiast szkockie. Ma dwie siostry – jedną młodszą i jedną od niego starszą. Przez wzgląd na status materialny i karierę zawodową rodziców, rodzine Gatesa należy zaliczyć do zamożnych. Już w szkole podstawowej Gates wyróżniał się, zwłaszcza w dziedzinach ścisłych takich jak matematyka. Później uczęszczał do ekskluzywnego prywatnego liceum. Wówczas to zainteresował się komputerami i ich oprogramowaniem. Swą wiedzę na ten temat szybko zgłębiał, szczególnie jeśli chodzi o język komputerowy BASIC – współpracował wówczas z firmą CCC, co trwało do 1970 roku. Mając 14 lat, Bill Gates podjął się wyzwania dotyczącego stworzenia urządzenia do pomiaru ruchu ulicznego. Udało mu się zarobić na tym 20 000 dolarów. Oprócz tego Gates udzielał się w tym czasie w Związku Skautów Amerykańskich, osiągając drugi najwyższy stopień. W 1973 roku przebywał na Uniwersytecie Harwarda, gdzie poznał Stevena Ballmera, jak się później okazało – wspólnika i dyrektora generalnego Microsoftu.

Microsoft

W 1975 roku Gates skontaktował się z firmą MITS, producentem mikrokomputera, zawiadamiając, że należy do grupy pracującej nad interpreterem języka BASIC. W rzeczywistości Gates blefował, ponieważ nie miał dostępu mikrokomputera Altair i nie programował na nim. W rzeczywistości była to próba wyczucia zainteresowania fimy tematem. Tymczasem prezes firmy, w odpowiedzi na to zaprosił ich na próbną prezentację. W tej sytuacji w ciągu kilku tygodni Gates z kolegą najpierw stworzyli emulator Altaira, który uruchomili na minikomputerze, a potem zdołali napisać interpreter BASICa. W efekcie podpisali kontrakt z firmą na rozprowadzanie interpretera razem z mikrokomputerem o nazwie Altar BASIC. Tym kolegą Gatesa w tej dziedzinie był Paul Allen, którego MITS następnie zatrudniło, Gates natomiast wziął urlop z Harvardu aby móc z nim współpracować. Powstała w ten sposón spółka o nazwie „Micro-soft” ( od słów „microcomputer” – mikrokomputer i „software” – oprogramowanie). Występujący w nazwie łącznik zniknął z nazwy w roku następnym i nazwa „Microsoft” została zarejestrowana w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych USA. Wkrótce potem oprogramowanie Microsoftu stało się popularne wśród hobbystów, lecz tkwił w tym problem, bowiem kopia produktu rozeszła się szerzej z pominięciem odpłatności za oprogramowanie. Wówczas na newsletterze MITS Gates oświadczył, że brak płatności za oprogramowanie uniemożliwia dalszą efektywną działalność firmy. Zbiegłos się to w czasie z uniezależnieniem się firmy Microsoft od MITS, zajmując się w dalszym ciągu produkcją narzędzi programistycznych na różne systemy operacyjne.

MS – DOS

Rok 1980 był dla Microsoftu datą ważną – do fimy zwrócił się IBM proponując napisanie interpretatora BASIC w związku ze swym nowym komputerem osobistym IBM PC. W efekcie różnych zabiegów organizujących odpowiedź na zapotrzebowanie IBM, Gates otrzymał zamówienie na kompletny system operacyjny. Wówczas to Microsoft zdołał wykupić za 50.000 dolarów prawa do 86-DOS-a, następnie adaptując program do użycia na komputerach osobistych. Gotowym produktem był zatem MS – DOS, który Microsoft dostarczyła do IBM. Została na poczet tego zawarta umowa licencyjna dająca IBMowi prawo do sprzedaży i rozwijania systemu pod nazwą PC – DOS. Dzięki zabiegom Gatesa Microsoft otrzymała prawa licencyjne do MS – DOS, dzięki czemu Microsoft stał się jednym z głównych graczy w tym sektorze rynku.

Monopolista znaczy gigant

W latach 1975 – 2006, Gates miał w Microsofcie głos decydujący, który w dziedzinie strategii biznesowej firmy nadawał dyskurs strategiczny. Gates w sposób agresywny dążył do poszerzenia zestawów produkowanych przez Microsoft, a gdy Microsoft zyskiwał dominującą pozycję strategia Gatesa polegała na zaciekłej obronie wypracowanej pozycji. Dobrym tego przykładem jest sprawa sądowa z 1998 roku, ponieważ wtedy to Bill Gates złożył zeznanie, które zostało potraktowane przez dziennikarzy jako zabieg wymijający. Kontrowersje narosły w dziedzinie definicyjnej słów takich jak: „konkurować”, „zainteresowany”, „pytać” i „my”, które to słowa były przedmiotem dyskusji wytoczonej Microsoftowi sprawy sądowej. Linia obrony Gatesa polegała wówczas dość często na odpowiedzi „nie pamiętam”. Pomimo zabiegów Gatesa, sędzia orzekł, że Microsoft jednak dopuścił się monopolizacji i konkurencji niesprawiedliwej, łamiąc tym samym ustawę Shemana. Z czasem rola Gatesa w Microsofcie stała się ściśle kierowniczo-wykonawcza. Jednakże na początku aktywnie współtworzył oprogramowanie, co utrzymało się aż do 1989. 15 czerwca 2006 Bill Gates wydał oświadczenie w charakterze ogłoszenia, iż nadszedł czas jego stopniowego wycofywania się z pełnionej dotąd przez siebie funkcji, a to na rzecz poświęcania czasu na działalności dobroczynne. Swoje dotychczasowe obowiązki podzielił w ten sposób, by codzienne zarządzanie firmą objął Raya Ozzie, natomiast długofalową strategię Craig Mundie.

Rodzina

W 1987 roku miała miejsce konferencja prasowa Microsoftu na Manhattanie. Dla Gatesa było to spotkanie wyjątkowe, bowiem wówczas poznał osobę zawiadującą organizacyjną odsłoną imprezy. Była nią Melinda French, z którą pobrał się 1 stycznia 1994. Mają trójkę dzieci. Posiadłość Billa Gatesa stanowi dom w Medinie w stanie Waszyngton. Wartość domu i ziemi wynosiła według niedawnych szacunków 125 milionów USD.

Ciekawostki o Billu Gatesie

  • Niegdyś posiadając 58 miliardów dolarów amerykańskich, mógł znaleźć się na pierwszym miejscu listy 400 najbogatszych Amerykanów Forbesa. Natomiast w 1999 majątek Gatesa przekroczył pułap 100 miliardów dolarów, dzięki czemu osiągnął status kogoś ponad milionera, nazywany przez media „centymiliarderem”.
  • W wywiadzie stwierdził, że życie najbogatszego człowieka na świecie nie jest lekkie za sprawą ciągłego zainteresowania mediów.
  • Nie od razu Microsoft był bezosobowym molochem, ponieważ był czas, gdy wszyscy pracownicy mieli znaczny wpływ na działalność firmy. Przez pierwsze 5 lat na przykład, Gates osobiście sprawdzał każdą linijkę kodu w konstruowanym oprogramowaniu.
  • Relacje z pierwszej ręki przedstawiają go jako człowieka krytyki, który beszta podwładnych za błędy dostrzeżone w ich strategiach biznesowych czy w decyzjach ryzykownych.
  • Jedna z najnowszych inicjatyw Gatesa dotyczyła stworzenia w Microsofcie grupy zajmującej się oprogramowaniem dla robotów.
  • Gates jest właścicielem „Kodeksu Leicester”, autorstwa Leonarda da Vinci, który to zakupił za 30,8 milionów dolarów w roku 1994.
  • W roku 2004 na adres email Gatesa przyszło na niego ok. 4 000 000 e-maili.
  • W dziedzinie filantropii odbył wiele spotkań z Davidem Rockefellerem.

Cytaty Billa Gatesa

„Na świecie panuje tendencja, by zwracać na mnie zbyt dużo uwagi.”

„Nie brakuje na świecie ludzi, którzy mogą kupić tyle hamburgerów, ile zdołają zjeść, kupić tyle butów, ile zdołają znosić. W tym względzie nie jestem inny. Różni mnie tylko to, że nie gromadzę majątku, żeby zostawić go moim dzieciom. Jeżeli zechcą, niech przeżyją przygodę z budowaniem wszystkiego od początku. Warto, to ogromna frajda!”

„Niewiele mam czasu na oglądanie stron internetowych skierowanych przeciwko mnie. Nie mam jednak problemu z tym, jak jestem postrzegany.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • DFID
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Bill_Gates
    • https://www.forbes.pl/technologie/bill-gates-konczy-dzis-60-lat-co-robil-zanim-zalozyl-microsoft/813n8tq
    • https://biografia24.pl/bill-gates/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły