Beyoncé Giselle Knowles-Carter znana też jako Beyoncé, przyszła na świat 4 września 1981 roku w Houston, w Stanach Zjednoczonych. Jest amerykańską piosenkarką, aktorką, autorką tekstów, producentką muzyczną, reżyserką, modelką, tancerką, projektantką mody oraz biznesmenką.


Biografia i życiorys Beyoncé

Była współzałożycielką popularnej grupy muzycznej Destiny’s Child. Karierę solową rozpoczęła w 2002 roku. Prywatnie jest w związku małżeńskim z raperem Jaya-Z. Jej ojciec to Afroamerykanin, menedżer i producent, matka natomiast jest Kreolką – stylistką fryzur i projektantką.

Muzyczne i wokalne debiuty Beyoncé miały miejsce wieku jej 7 lat, wtedy to bowiem zaczęła udzielać się w kościelnym chórze. Później podejmowała próby w wielu konkursach muzycznych, jednak dopiero uczestnictwo w zespole Destiny’s Child dało jej rozgłos. Zespół ten nagrał w sumie 4 płyty. Przełomowy był album zatytułowany „The Writting’s on the Wall”, na którym Beyoncé wykonywała główne wokale, stając się rozpoznawalną na całym świecie. Zespół złożony z czterech kobiet nagrał wiele hitów emitowanych na falach rozgłośni radiowych i telewizyjnych, uzyskując multum nagród. Kolejny przełom miał miejsce w 2002 roku, czyli wraz z wydaniem płyty świątecznej, ponieważ wtedy to dziewczyny postanowiły realizować się w ramach karier solowych. Będąc już solistka, Beyoncé nagrała trzy longplay’e, z których każda opatrzona singlami odniosła sukces policzalny w milionach egzemplarzy. Zagrała ponadto w filmach takich jak „Różowa Pantera”, „Dreamgirls” z roku 2006, „Cadillac Records” z 2008 roku, czy też produkcja z 2009 zatytułowana „Obsessed”.

Ciekawostki o Beyoncé

  • Do roli w w produkcji filmowej „Dreamgirls” artystka schudła prawie 10 kilogramów, i to w dwa tygodnie. Na jej ówczesną dietę składał się wyłącznie sok pomarańczowy, papryczki kajeńskie oraz syrop klonowy.
  • Gdy była mała biegała podczas śpiewania dystans przynajmniej jednomilowy, by na scenie prezentować kondycję odpowiednią do długości repertuaru.
  • Beyoncé miała zaledwie 8 lat gdy powstało Destiny’s Child (w 1989 roku).
  • Apetyczne kształty nowoodkrytej muchy zdecydowały, że nazwano owad od jej imienia – Scaptia beyonceae.
  • W 2010 r. Beyoncé zdobyła aż 6 statuetek Grammy – pierwszy tak spektakularny sukces kobiety w historii Grammy.
  • Wszystkie cztery albumy wydane do tej pory przez artystkę miały swój debiut na miejscu pierwszym Billboard 200. Ponadto wszystkie cztery produkcje przekroczyły sprzedaż co najmniej miliona kopii w USA, wszystkie pokryły się platyną zarówno w Stanach, jak również Wielkiej Brytanii, Australii i  Europie.

Cytaty Beyoncé

„Chcę wyjść za mąż i założyć rodzinę. Marzę o tym, by mieć dwóch synów i córkę. Wiesz o tym, że ktoś cię kocha po tym, jak cię traktuje i czy cię szanuje. Ja i Jay bardzo się szanujemy.”

„Jestem perfekcjonistką, daję z siebie wszystko i lubię mieć kontrolę nad całością. Im więcej stawiam sobie zadań, tym lepiej mi to wychodzi.”

„Niektórzy ludzie myślą, że mogą wziąć kilka osób i zrobić z nich grupę, ale grupę reprezentuje jedno [przyjaźń], i oni tego nie rozumieją (…) możesz próbować być w zespole z kimś, z kim nie jesteś zaprzyjaźniony, i jest świetnie, ale to jest totalna pomyłka.”

„Zawsze chciałam być taka jak Diana Ross, Tina Turner i wszystkie te niezależne, czarnoskóre kobiety.”

„Żal mi, że nie jestem Latynoską. Chciałabym urodzić się nią, ponieważ uważam, że ich kultura jest niesamowita i piękna.”

„Idealnym dniem wolnym od pracy byłby taki, podczas którego jadłabym tylko to, na co miałabym ochotę. Byłyby to na pewno kurczak, wafle i kasza z serem. Spotkałabym się z moim siostrzeńcem, oglądałabym telewizję i relaksowałabym się. Miałabym na sobie zwykły dres i skarpety.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Beyonc%C3%A9_Knowles
  • https://www.biography.com/people/beyonce-knowles-39230
  • https://www.brainyquote.com/authors/beyonce_knowles
  • https://www.filmweb.pl/person/Beyonc%C3%A9+Knowles-56114

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły