Bertrand Arthur William Russell, będący 3. hrabią z rodu Russell, przyszedł na świat w Ravenscroft, 18 maja 1872 roku. Zmarł w Penrhyndeudraeth, 2 lutego 1970 roku. Był brytyjskim filozofem, logikiem, matematykiem, działaczem społecznym i eseistą.


Biografia i życiorys Bertranda Russella

Bertrand Russel był twórcą filozofii analitycznej – jego poprzednikiem w tej dziedzinie był Gottlob Frege, natomiast współpracownikiem był G.E. Moor oraz jego uczeń Ludwig Wittgenstein. Uznaje się Russella jednym z najlepszych uczonych w zakresie logiki wieku dwudziestego. Jego prace odcisnęły znaczące piętno w matematyce, również logice, teorii mnogości, czy też lingwistyce, by później okazać się wiążącymi w zakresie sztucznej inteligencji, kognitywistyki, informatyki oraz filozofii, w szczególności zaś filozofii języka, a nie pozostając bez wpływu na epistemologie oraz metafizykę.

Rok 1950 jest w biografii Bertranda Russella wiążący, ponieważ wtedy to otrzymał prestiżową nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, jak się oficjalnie wyrażono – „w uznaniu jego różnorakich i znaczących pism, w których bronił ideałów humanitarnych i wolności myśli”, chociaż sam Russell utrzymywał, że tęże nagrodę otrzymał głównie za swą książkę pod tytułem „Małżeństwo i moralność”, w której wolną miłość i swobodę seksualną uczynił tematem pierwszorzędnym.

Był zadeklarowanym socjalistą, ale i ateistą otwarcie krytykującym chrześcijaństwo, co da się przeczytać np. w sławnym jego eseju pt. „Dlaczego nie jestem chrześcijaninem”. Za swój pacyfizm, a raczej głoszenie swych zapatrywań, Russell trafił podczas I wojny światowej do więzienia. Aferą zakończyło się natomiast jego relegowanie z Trinity College (Cambridge), w efekcie sprawa miała obrót taki, że został przywrócony, lecz później sam podjął decyzję o rezygnacji. Jego przyjęciu i umieszczeniu na etacie wykładowcy filozofii na City College of New York towarzyszyło dość powszechne medialne oburzenie, a nawet nowojorski biskup Kościoła Episkopalnego zdecydował się wytoczyć przeciwko Russellowi postępowanie sądowe, co zakończyło się w Sądzie Najwyższym stanu Nowy Jork (wyrok był dla Russela niekorzystny). Sędzia podjął się zaznajomienia z wszystkimi dziełami filozofa i naukowca, i na tej podstawie orzekł, iż Russell jest „moralnie niezdatny do nauczania filozofii”. Zareagował na to wówczas sam Albert Einstein, który napisał w obronie Russella: „wspaniałe osobowości zawsze napotykały na brutalną opozycję miernych umysłów”. Pomimo takich skandali w imieniu prawa, Russell w 1949 roku zdołał otrzymać brytyjski Order Zasługi, a w 1950 wspomnianą nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Ciekawostki o Bertrandzie Russelu

  • Zainicjował w 1954 roku kampanię pokojową Pugwash, czyli Konferencje Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych, która została ruchem uczonych na rzecz rozbrojenia i pokoju, inicjowana przez uczonych amerykańskich i rosyjskich.
  • W swoich teoriach matematycznych był zdolny wymyślić istnienie bytów logicznych opisanych językiem matematyki, na których dekady po nim zabazowały języki programów komputerowych.
  • W związku z medialną oraz sądową nagonką jaka towarzyszyła przyjęciu Russella na stanowisko wykładowcy City College of New York, w obronę myśliciela postanowił wziąć sam Albert Einstein.
  • Bertrand Russel był twórcą filozofii analitycznej, u której podstaw dawał pierwszeństwo doktrynalnej wolności od wszelkich przyjętych światopoglądów.

Cytaty Bertranda Russella

„Najsilniejszym pragnieniem człowieka jest dążenie do władzy i sławy.”

„Czy sądzicie, że gdybyście byli wszechpotężni i wszechwiedzący, a nadto mieli miliony lat do udoskonalenia waszego świata, to nie moglibyście wytworzyć nic lepszego od Ku-Klux-Klanu, faszystów i pana Churchilla?”

„Strach przed miłością to strach przed życiem, a kto boi się życia, tego już w trzech czwartych uważać można za umarłego.”

„Trudno zresztą nazwać „instynktem” coś tak dalekiego od niezmienności jak ludzkie postępowanie w sprawach płci.”

„Ateista, podobnie jak chrześcijanin, utrzymuje, że wiemy, czy Bóg jest czy go nie ma: chrześcijanin twierdzi, że wiemy, iż Bóg jest, ateista – że wiemy, iż go nie ma. Tymczasem agnostyk zawiesza sąd, utrzymując, że nie ma dostatecznych podstaw, by przyjąć lub zaprzeczyć istnieniu Boga.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Bertrand_Russell
  • https://www.brainyquote.com/authors/bertrand_russell
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Bertrand_Russell

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły