Beata Maria Szydło przyszła na świat 15 kwietnia 1963 w Oświęcimiu. Jest polskim politykiem i samorządowcem. Jako posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od 2010 była wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2015–2017 była natomiast Prezesem Rady Ministrów, od 2017 ponownie wiceprezesem Rady Ministrów.


Krótki życiorys Beaty Szydło

Beata Szydło urodziła się 15 kwietnia 1963 roku w Oświęcimiu. Jest absolwentką miejscowego liceum ogólnokształcącego oraz studiów  etnograficznych na UJ (Uniwersytecie Jagiellońskim). Doktoryzowała się natomiast na Wydziale Filozoficzno – Historycznym, w latach 1989 – 1995. Później udało jej się zdobyć kwalifikacje Akademii Ekonomicznej w Krakowie – dotyczyły zarządzania samorządem terytorialnym w ramach Unii Europejskiej. Następnie podejmowała pracę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W latach 1997–1998 z kolei była dyrektorem ośrodka kultury mieszczącego się w Brzeszczach. Wreszcie w roku 1998 Beata Szydło została burmistrzem Brzeszcz, zajmując to stanowisko do roku 2005. Równocześnie w latach 1998–2002 zajmowała Szydło stanowisko radnej w powiecie oświęcimskim, a to z ramienia listy Akcji Wyborczej Solidarność. Rok 2002 przyniósł Beacie Szydło zaszczytną nominacje do sejmiku w Małopolsce. Do Prawa i Sprawiedliwości zdecydowała się wstąpić w roku 2005 – została wybrana następnie na posła V kadencji – osiągnęła wówczas najlepszy wynik na obszarze okręgu chrzanowskiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 Beata Szydło uzyskała mandat poselski po raz drugi . Prawdziwy przełom odbył się 24 lipca 2010 roku, kiedy to Beata Szydło została wybrana na fotel wiceprezesa partii Prawo i Sprawiedliwość. We wrześniu 2014 zastąpiła natomiast Stanisława Kostrzewskiego zostając osoba odpowiedzialną za sprawy skarbowe PiS. Podczas VI i VII kadencji Sejmu Szydło zasiadała natomiast w Komisji Finansów Publicznych, pełniąc z dobrymi efektami funkcję osoby zastępującej przewodniczącego. W trakcie kampanii prezydenckiej w 2015 Beata Szydło podejmowała kierownictwo sztabem wyborczym Andrzeja Dudy, który tamte wybory jak wiadomo zwyciężył. Miały miejsce później ponowne wybory parlamentarne w roku 2015, po których to została posłanką.13 listopada 2015 Beata Szydło mogła zatem również odebrać od prezydenta Dudy desygnat na sam urząd prezesa Rady Ministrów RP. Natomiast nazajutrz – 16 listopada 2015, prezydent RP powołał Beatę Szydło na to stanowisko, w związku z czym mogło odbyć się zaprzysiężenie członków nowego rządu. Istotą rządów Beaty Szydło było z perspektywy czasu wprowadzenie programu 500+ oraz pewnych istotnych zmian w przepisach regulujących funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. Beata Szydło ustąpiła z funkcji premiera w roku 2017 cedując urząd na rzecz Mateusza Morawieckiego, sama przejmując tekę wicepremier.

Rozszerzona biografia Beaty Szydło

Beata Maria Szydło, z domu Kusińska (ur. 15 kwietnia 1963 r.) jest polską polityk, która jest obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.) a która wcześniej pełniła funkcję premiera Rzeczpospolitej Polskiej (w latach 2015–2017), będąc członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość. Była trzecią kobietą sprawującą ten urząd w historii III RP, a to po Hannie Suchockiej i Ewie Kopacz.

Edukacja

Szydło urodziła się w Oświęcimiu i wychowała pod Brzeszczami, gdzie jej ojciec był górnikiem. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w 1989 r., gdzie ukończyła studia na Wydziale Etnografii. W latach 1989 – 1995 była doktorantką na Wydziale Filozofii i Historii tego uniwersytetu. W 1997 r. Beata Szydło ukończyła studia podyplomowe dla menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, zaś w 2001 r. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – zarządzanie samorządem terytorialnym w Unii Europejskiej.

Kariera w PiS

Szydło została wybrana na burmistrza gminy Brzeszcze w wieku 35 lat, zajmując to stanowisko przez siedem lat. Podczas kampanii wraz z mieszkańcami pomagała w renowacji szkoły w małym miasteczku Pcim, które straciło dach podczas burzy. We wrześniu 2005 r. została wybrana do Sejmu, uzyskując 14 499 głosów w powiecie chrzanowskim, jako kandydat partii Prawo i Sprawiedliwość. Została wybrana na członka 5, 6, 7 i 8 Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. Została mianowana wiceprzewodniczącą Partii Prawa i Sprawiedliwości 24 lipca 2010 r., a później, we wrześniu 2014 r., zastąpiła Stanisława Kostrzewskiego na stanowisku skarbnika partii Prawo i Sprawiedliwość.

Premier Beata Szydło

W marcu 2015 r. Szydło zdobyła wewnętrzne poparcie w partii PiS dla swej kandydatury na premiera w nadchodzących wówczas wyborach parlamentarnych. Niedługo potem Beata Szydło z sukcesem uczestniczyła w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta RP, prowadząc go do zwycięstwa. 25 października tamtego roku Prawo i Sprawiedliwość zdobyło parlamentarną większość, a Szydło została mianowana premierem (przez prezydenta Dudę, 16 listopada). Jedną z jej pierwszych decyzji było usunięcie flagi Unii Europejskiej z sali konferencji prasowych w Kancelarii Premiera i zastąpienie zegara w sali posiedzeń Rady Ministrów krzyżem. Podczas spotkań z wyborcami obiecywała obniżenie wieku emerytalnego i podwyższenie płacy minimalnej. Zadeklarowała, że ​​wprowadzenie programu 500+ będzie jej priorytetem jako premier. Program został wprowadzony 1 kwietnia 2016 r., zapewniając rodzinom 500 PLN na każde dziecko, począwszy od drugiego dziecka. Projekt ten ma służyć jako bodziec demograficzny i zwiększać wzrost populacji.

Postać z notowań Forbesa

Beata Szydło była głośno krytykowana przez wielu polityków Unii Europejskiej, szczególnie w zakresie polityki imigracyjnej – zdecydowanie broniła wówczas swój rząd przed krytyką ze strony innych przywódców UE. Podczas swojej kadencji zajęła 31. miejsce w rankingu magazynu Forbes 100 najsilniejszych kobiet na świecie, natomiast 10 miejsce wśród najbardziej wpływowych żeńskich przywódczyń politycznych.

Wicepremier

W grudniu 2017 r. Beata Szydło została dość nagle zmuszona do rezygnacji z funkcji premiera po tym, jak Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, wycofał się z poparcia dla niej, przy czym nadal była w gronie głównych kandydatów partii w Sejmie. Jej rezygnację przyjął prezydent Duda, który jednocześnie wyznaczył jej zastępcę, Mateusza Morawieckiego – na nowego premiera. Morawiecki objął urząd trzy dni później i natychmiast mianował Szydło wicepremierem swojego rządu. Nowy premier powierzył Beacie Szydło funkcję przewodniczącej Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Eurodeputowana

W 2019 r. Beata Szydło została z powodzeniem wybrana na reprezentanta okręgu wyborczego Małopolski i województwa świętokrzyskiego w Parlamencie Europarlamencie; otrzymała największą liczbę głosów indywidualnych spośród wszystkich kandydatów w Polsce. W związku z tym, następnie zrezygnowała z funkcji wicepremiera. W Parlamencie Europejskim zasiliła szeregi grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz zasiada w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych.

Ciekawostki o Beacie Szydło

  • Beata Szydło kierowała sztabem wyborczym kandydata Andrzeja Dudy w 2015 roku na tyle efektywnie, by ten mógł wygrać wybory prezydenckie.
  • Na Forum Ekonomicznym w Krynicy w 2017 roku Beata Szydło została wyróżniona tytułem „Człowieka Roku”.
  • Ojciec Beaty Szydło wykonywał pracę górnika.

Cytaty Beaty Szydło

„Dialog i współpraca to warunek zrealizowania zadań, które postawili przed nami Polacy. Będziemy rozmawiać, będziemy słuchać i co najważniejsze, będziemy słyszeć co do nas mówią Polacy.”

„Jakoś prokuratura nie wykazywała takiej gorliwości ws. afery hazardowej, Amber Gold, afery stoczniowej. Dlaczego te afery nie zostały wyjaśnione? Osiem lat rządów PO-PSL, to ich symbol. PO i PSL robią wszystko, by Polacy o tych aferach nie pamiętali.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem zdjęcia jest Photo Claude TRUONG-NGOC. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Beata_Szyd%C5%82o
  • http://www.wnp.pl/parlamentarny/ludzie/dziewczyna-z-wegla-kim-naprawde-jest-beata-szydlo-nowa-premier,2122.html
  • https://biografia24.pl/beata-szydlo/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 2 / 5. Oddanych głosów: 8

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły