Edward Michael „Bear” Grylls przyszedł na świat w Donaghadee 7 czerwca 1974. Jest brytyjskim podróżnikiem, alpinistą, popularyzatorem sztuki przetrwania i Naczelnym Skautem Wielkiej Brytanii.


Krótki życiorys Beara Gryllsa

Edward Michael Grylls mieszkał na początku w Donaghadee, mieście w Irlandii Północnej, jednak później przeprowadził się, wraz z rodziną, na wyspie Wight. Grylls początkowo miał na imię Edward, ale urzędowo udało mu się zmienić je na „Bear”, czyli „Niedźwiedź”. Jego ojcem jest Michael Grylls, nieżyjący już, a dawniej polityk brytyjskiej Partii Konserwatywnej, z kolei jego matką jest Sally Ford. Ma starszą siostrę, Larę. Dorastając uczył się kolejno w Ludgrove School, później Birkbeck i Eton College.

W 1996 roku podczas skoku spadochronowego w Zambii Grylls doznał niezwykle ciężkiego urazu. Na wysokości 4900 metrów jego spadochron zaczął się szwankować i plątać się, więc Grylls musiał lądować jakoś na niesprawnym spadochronie. Jak później oświadczył, mógł odciąć wprawdzie główny spadochron i spróbować skorzystać z rezerwowego, ale nie miał już wtedy czasu na tak szybkie rozwiązanie problemu. W wyniku upadku jego kręgosłup złamał się w trzech miejscach! Według jego chirurga był wówczas o włos od bycia inwalidą do końca życia, nie wiadomo było też, kiedy właściwie znów będzie mógł chodzić. Następne dwanaście miesięcy musiał wobec tego spędzić w wojskowej klinice rehabilitacyjnej w Headley Court. Dzięki ogromnemu wysiłkowi medycznemu Bear w końcu doszedł jakimś cudem do formy i niespełna dwa lata później mógł już zdobyć najwyższy szczyt świata!

W 2000 roku Grylls pobrał się z Sharą Grylls (nazwisko rodowe Cannings Knight), z którą to Grylls ma 3 synów (Jesse’ego, Marmaduka i Huckleberry’ego).

W 2001 roku Grylls otrzymał zaszczytny tytuł ambasadora organizacji charytatywnej Prince’s Trust.

Biografia rozszerzona Beara Gryllsa

Bear Grylls wiedział od najmłodszych lat, że nie został powołany do zwykłego życia, robiąc regularne od dziewiątej do piątej. Był utalentowanym sportowcem w szkole, ale znacznie bardziej pociągały go zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak wspinaczka, żeglarstwo i wspinaczka górska. Na znak tego, co miało nadejść, Bear rozwinął we wczesnej młodości umiejętność skydivingu i sztuk walk, wkrótce zdobywając drugi czarny pas w karate shotokan, a później podróżując do Japonii, aby trenować karate.

W wieku zaledwie 23 lat stał się jednym z najmłodszych wspinaczy kiedykolwiek podbijających Mount Everest. Jest to tym bardziej godne uwagi, gdy weźmie się pod uwagę, że zaledwie osiemnaście miesięcy wcześniej uniknął on sparaliżowania na skutek ciężkiego wypadku spadochronowego podczas podróży do Zambii w Afryce. Wkrótce zwrócił też swą uwagę na świat mediów i w ciągu kilku lat znalazł się na szczytach popularności – będąc postacią publiczną, taką, jaką jest do dziś.

Kosmiczna kariera telewizyjna Bear’a jest dobrze udokumentowana. Jednak jego heroiczna osobowość w połączeniu z mistyką jego doświadczeń mogą czasami sprawić, że ten wybitny poszukiwacz przygód będzie bardziej przypominał postać fikcyjną niż prawdziwą istotę ludzką. Przyjrzyjmy się więc bliżej jego doświadczeniom, aby sprawdzić, czy możemy uzyskać jaśniejszy obraz tego, co kryje się za tą najjaśniejszą gwiazdą surwajwingu, na świecie.

Jako niemowlę, Bear przeprowadził się wraz z rodzicami i starszą siostrą na Isle of Wight z Donaghadee w Irlandii Północnej (gdzie urodził się 7 czerwca 1974 r.). Jego siostra, Lara, wymyśliła przydomek „Bear”, czyli „Niedźwiedź”, gdy odwiedzała swojego brata i matkę, Sarę, na krótko po jego urodzeniu. Natomiast jego ojcem był nieżyjący już konserwatywny poseł, były żołnierz piechoty morskiej i wieloletni członek Royal Yacht Squadron Sir Michael Grylls.

Bear uczęszczał do prestiżowej szkoły Ludgrove School, zanim przeniósł się do Eton College. Podczas pobytu w Eton odegrał kluczową rolę w założeniu pierwszego klubu wspinaczkowego. Bear był jednak daleki od starannego dorastania dziecka, a jako nastolatek wolał hałaśliwe imprezy na plaży ze swoimi przyjaciółmi, zamiast siedzenia w domu, aby poddać się egzaminom z sukcesami. Był właścicielem motoroweru o pojemności 50 cm3, którego używał do podróżowania po wyspie, a pod koniec swych lat nastoletnich finansował wycieczki po Europie i poza nią, pracując dla swojej matki – sprzedając filtry od drzwi do drzwi. W tym okresie udał się do Indii z mglistym zamiarem przyłączenia się do armii indyjskiej, ale zamiast tego wyruszył na wyprawę trekkingową po Himalajach.

Wracając do domu, Bear postanowił rozpocząć karierę w MI5. Dowiedziawszy się, że dyplom uniwersytecki jest obowiązkowym wymogiem dla służby, zapisał się na University of Western England, aby uczyć się hiszpańskiego i niemieckiego. Bear i jego przyjaciel, studiując na uniwersytecie, wpadli na pomysł ubiegania się o członkostwo w 21 SAS Regiment (jako artysta rezerwowy). Grylls pomyślnie przeszedł rygorystyczny proces selekcji i służył w pułku jako rezerwista do 1997 roku.

Tak w skrócie wszystko się zaczęło. Więc gdzie jest dziś Grylls? Cóż, jak wszyscy wiemy, jest szansa, że ​​nie ma go w jakimś odległym pustkowiu, kręcąc swój kolejny hitowy serial telewizyjny. Ale to nie jest cała historia, więc spójrzmy na to, co tak naprawdę czyni dziś Grylls.

Bear poślubił Share Cannings Knight w 2000 roku. Para ma trzech synów, Jesse’go, Marmaduke’a i Huckleberry’ego. Rodzina ma łódź mieszkalną zacumowaną przy londyńskim Battersea Bridge nad Tamizą, a także jest właścicielem zdalnej Saint Tudwals Island West przy Abersoch na półwyspie Llŷn w północnej Walii. Zarówno Bear, jak i Shara są oddanymi chrześcijanami, a Bear opisuje swoją wiarę jako „kręgosłup” swojego życia.

W ciągu ostatniej dekady Bear poprowadził z sukcesami karierę telewizyjną, która plasuje go na szczycie świata tak zwanego „przetrwania” i przygody. Wystąpił w programach dla kanałów brytyjskich i amerykańskich, a niedawno wszedł na chiński rynek z Survivor Games, wyprodukowanym we współpracy z Dragon TV. Jego wieloletnia współpraca z siecią Discovery Channel doprowadziła do tego, że jego programy były pokazywane na całym świecie, a teraz współpracuje z siecią NBC w Ameryce, jednocześnie kontynuując produkcję telewizji z Channel 4 w Wielkiej Brytanii.

Godne uwagi emisje jego hitów obejmują; „Born Survivor” (wydany również na różnych terytoriach jako Man vs. Wild and Ultimate Survival), „Bear’s Wild Weekend”, „The Island” i „Running Wild with Bear Grylls”.

Bear jest autorem wielu książek z różnych gatunków, w tym biografii, samopomocy, fitnessu i przygodowej powieści dla dzieci. On jest może najbardziej płodny w tych ostatnich kategoriach, a to jako autor swej „Mission Survive” . Najnowszym projektem wydawniczym Beara jest książka na temat zdrowego odżywiania „Fuel For Life”.

Działalność charytatywna Beara poprzedza tymczasem jego sławę. W 2000 roku zorganizował sponsorowane wyzwanie polegające na wiosłowaniu wzdłuż Tamizy, by w ten sposób zebrać pieniądze dla przyjaciela, który stracił nogę w wypadku wspinaczkowym, a w tym samym roku poprowadził jeszcze przejazd przez Wielką Brytanię na nartach wodnych przy pomocy Royal National Lifeboat Institution (RNLI).

W ostatnich latach Bear był głośnym i aktywnym zwolennikiem wielu organizacji charytatywnych, w tym The Prince’s Trust, Global Angels (organizacji charytatywnej z siedzibą w Wielkiej Brytanii, której zadaniem jest pomaganie dzieciom w trudnej sytuacji lub w niebezpieczeństwie) oraz SSAFA Forces Help ( grupa wsparcia dla byłych brytyjskich żołnierzy i ich rodzin).

Bear Grylls jest aktywny zarówno na Twitterze, jak i na Facebooku. Wykorzystuje swoje upowszechnienie w tych sieciach społecznościowych, aby promować swoje wspierane organizacje charytatywne, argumentować za przyczynami bliskimi jego sercu oraz nagłaśniać jego różne działania medialne i występy publiczne.

W wieku ośmiu lat dołączył do Cub Scouts, organizacji, z którą od tamtej pory jest mocno związany. W 2009 roku został odbiorcą ogromnego honoru bycia mianowanym głównym skautem. Od kwietnia 2016 r. Bear nadal zajmuje tą pozycję i pozostaje wyjątkowo proaktywny w ruchu zwiadowczym, twierdząc, że codziennie go „upokarza”.Ciekawostki o Bearze Gryllsie

  • W 2003 roku Bear i jego zespół, w tym przyjaciel z dzieciństwa, towarzysz SAS, i partner wspinaczkowy Mount Everest, Mick Crosthwaite, podjęli wyprawę przez Ocean Atlantycki. Podróżując w jedenastometrowej otwartej sztywnej nadmuchiwanej łodzi, zespół napotkał siłę 8 wichur podczas kursu przez góry lodowe, a to podczas podróży z Halifax w Nowej Szkocji do John O’Groats w Szkocji!
  • Zespół Beara, w skład którego wchodzili balonista i alpinista David Hempleman-Adams i komandor porucznik Alan Veal, lider Royal Navy Freefall Parachute Display Team, cieszył się uroczystym przyjęciem pod balonem na 7600 metrów (25 000 stóp), ustanawiając nowy rekord świata.
  • Bear i czteroosobowa ekipa udali się na Antarktydę, aby wspiąć się na jeden z najbardziej odległych, niezdobytych szczytów świata. Podczas korzystania ze skutera wodnego doznał złamanego ramienia i musiał zostać ewakuowany. Wycieczka została zorganizowana na rzecz Global Angels, a także wykorzystano alternatywne biopaliwa w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat ich potencjału.
  • W 2008 r. Bear ustanowił nowy rekord świata w najdłuższym w historii spadaniu, a to wspierając Global Angels.
  • Bear Grylls postanowił ponownie zebrać pieniądze dla Global Angels jeszcze w 2010 r., kiedy kierował pięcioosobową ekipą, próbując pilotować lodowaty sztywny ponton przez Przejście Północno-Zachodnie. Ta niebezpieczna droga wodna ma długość 4000 mil i była częściowo zamarznięta. Zespół miał również nadzieję na podniesienie świadomości społecznej na temat globalnego ocieplenia.
  • Poza telewizją i innymi pracami medialnymi Bear próbował swoich sił jako mówca motywacyjny, zarówno w celach zarobkowych, jak i charytatywnych. Jest również ściśle zaangażowany w rozwój swojej oferty akcesoriów do podpisu z firmą Craghoppers, a ostatnio rozpoczął projekt, który organizuje wakacje na świeżym powietrzu dla dorosłych i dzieci.
  • Bear Grylls współpracuje również z Gerber, amerykańską firmą specjalizującą się w nożach, w której ma serię przetrwania składającą się z podstawowych elementów przetrwania, takich jak noże, narzędzia, odzież, sprzęt i wiele innych.
  • Z pewnością wciąż zachowuje fascynację każdym rodzajem przygody, na myśl o których większość ludzi trzęsie się, po prostu. To świetna wiadomość dla reszty z nas, ponieważ oznacza to, że będzie on musiał serwować dużo więcej ekscytujących akcji przetrwania dla nas wszystkich.

Cytaty Beara Gryllsa

„Jak dziwnie mija czas, gdy człowiek zgubi się na odludziu. Nie widzi się piękna i majestatu gór skalistych. A przecież dla tych widoków przyjeżdża tu tak wielu turystów.”

„Kiedy walczy się o przetrwanie trzeba ciągle podejmować decyzje. Uważa się, że lepiej podjąć niewłaściwą decyzję niż nic nie robić. Tylko ciągły ruch i działanie wyciągną was z kłopotów.”

„Wielu uratowanych mówi o instynkcie przetrwania. Mamy go wszyscy, ale nie każdy potrafi go w sobie odnaleźć. Czasem życie, które prowadzimy jest zbyt wygodne, nie czujemy potrzeby walki o przetrwanie. Ale wola życia jest w każdym z nas, to coś co nie pozwala nam zrezygnować. Mnie w tej chwili utrzymuje w ruchu chęć ponownego ujrzenia rodziny.”

„Dżungla potrafi wyssać z człowieka siły jak wampir. To zupełnie inny, fascynujący świat.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Jamie Gray. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bear_Grylls
https://mpora.com/camping/bear-grylls-biography-everything-need-know#ZOKcreGf3zcrPFY0.97
https://en.wikipedia.org/wiki/Bear_Grylls
https://pl.wikiquote.org/wiki/Edward_Michael_Grylls

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły