Ayrton Senna da Silva (1960-1994) był słynnym brazylijskim kierowcą wyścigowym, trzykrotnym mistrzem świata Formuły 1. 


Krótki życiorys Ayrtona Senny

Ayrton Senna urodził się w 1960 roku w Sao Paulo (Brazylia), w zamożnej rodzinie. Kiedy miał cztery lata, jego ojciec Milton kupił mu gokart, a już w wieku ośmiu lat Ayrton regularnie startował w zawodach kartingowych. Jego kariera szybko się rozwijała. W 1982 r. przeprowadził się do Anglii, aby kontynuować swoje wyścigi. W 1984 roku zwrócił uwagę całego świata ścigając się w Formule 1. W ciągu następnych dziesięciu lat trzykrotnie wygrał Mistrzostwa Świata, podczas których prowadził kontrowersyjną rywalizację z francuskim Alainem Prostem i Anglikiem Nigelem Mansellem. Ayrton Senna zginął 1 maja 1994 r. w wyścigu na Grand Prix San Marino, kiedy jego samochód z niewyjaśnionych przyczyn opuścił tor i uderzył w betonową barierę.

Rozszerzona biografia Ayrtona Senny

Początki kariery

Ayrton Senna da Silva urodził się 21 marca 1960 roku w szpitalu położniczym Pro-Matre w Santana, w dzielnicy São Paulo. Był dzieckiem bogatego brazylijskiego właściciela ziemskiego i właściciela fabryki Miltona da Silvy oraz jego żony Neide Senna da Silva. Miał starszą siostrę Viviane i młodszego brata Leonarda.

Senna był od swych wczesnych lat bardzo wysportowany, doskonale radził sobie w gimnastyce i innych sportach, a zainteresowanie samochodami i wyścigami samochodowymi rozwjał już w wieku czterech lat.

Rodzice Senny nazywali go „Beco”. W wieku siedmiu lat Senna po raz pierwszy nauczył się jeździć jeepem poruszając się autem wokół gospodarstwa swojej rodziny, opanowując zmianę biegów bez użycia sprzęgła.

Senna uczęszczał do Colegio Rio Branco w dzielnicy São Paulo w Higienópolis, kończąc tę szkołę w 1977 roku. Później zapisał się na uczelnię specjalizującą się w administracji biznesowej, ale porzucił ją po trzech miesiącach.

Pierwszy gokart Senny został zbudowany przez jego ojca z użyciem małego silnika kosiarki o mocy 1 KM. Senna rozpoczął wyścigi na Interlagos i wziął udział w zawodach kartingowych już w wieku 13 lat. Jego ojciec wspierał go, ale nie tylko, bowiem wkrótce wypatrzył go również łowca talentów Lucio Pascal Gascon.

Senna wygrał South American Kart Championship w 1977 roku. Każdego roku rywalizował w Mistrzostwach Świata w kartingu – od 1978 do 1982 roku, kończąc zawody na drugim miejscu w 1979 i 1980 roku.

W 1981 r. Senna przeprowadził się do Anglii, wtedy to wygrywając między innymi Townsend-Thoreson Formula Ford 1600 Championship z zespołem Van Diemen.

Mimo to Senna początkowo nie wierzył, że będzie kontynuował karierę w sporcie motorowym. Pod presją rodziców, aby przejął rolę w rodzinnym biznesie, Senna ogłosił odejście z Formuły Ford i wrócił do Brazylii. Jednak przed opuszczeniem Anglii Sennie zaoferowano jazdę z zespołem Formuły Ford 2000 za 10 000 funtów. Po powrocie do Brazylii postanowił skorzystać z tej oferty i wkrótce wrócił do życia w Anglii. Ponieważ da Silva jest najczęstszym brazylijskim nazwiskiem, przyjął dla odmiany nazwisko panieńskie matki, czyli Senna. Wygrał mistrzostwa Wielkiej Brytanii i Europy Formuły Forda w 1982 r.

W 1983 r. Senna wziął udział w brytyjskich mistrzostwach Formuły 3 zespołu West Surrey Racing. Senna zdobył tytuł mistrza w rundzie finałowej po niezwykle zaciętej walce. W listopadzie tego samego roku Senna triumfował także na inauguracyjnym Grand Prix Formuły 3 w Makau z zespołem Theodore Racing The Torego Yipa.

Formuła 1

Zadebiutował w Formule Jeden z Toleman-Hartem w 1984 roku, po czym przeniósł się do Lotus-Renault w następnym roku, by w efekcie wygrać sześć Grand Prix w ciągu następnych trzech sezonów. W 1988 roku dołączył do Francuza Alaina Prosta w McLaren-Honda i zdobył pierwsze Mistrzostwo Świata. W sezonie 1990 oraz 1991 zdobył tytuły mistrzowskie. W 1992 roku kombinacja Williams-Renault zaczęła dominować w Formule 1. Sennie udało się jednak po uprzednich sukcesach ukończyć sezon 1993 będąc drugim, wygrywając w sumie pięć wyścigów i negocjując przeprowadzkę do Williamsa, co przypadło na rok 1994.

Senna często był wybierany jako najlepszy i najbardziej wpływowy kierowca Formuły 1 wszechczasów w różnych sondażach dotyczących sportów motorowych. Od 1989 do 2006 roku był rekordzistą większości pól startowych. Został również doceniony za swoje występy, takie jak Grand Prix Monako w 1984 roku, Grand Prix Portugalii w 1985 roku i Grand Prix Europy w 1993 roku. Zdobył oprócz tego rekordowe sześć zwycięstw w Grand Prix Monako i został piątym najbardziej utytułowanym kierowcą wszech czasów pod względem zwycięstw w wyścigach.

Zmarł 1 maja 1994 roku, na skutek tragicznego wypadku w Grand Prix San Marino. Samochód Senny bowiem nagle, z nieznanych do dziś przyczyn, zamiast skręcić w lewo skierował się lekko na prawo, po czym z impetem uderzył w betonową ścianę.

Ciekawostki o Ayrtonie Senna

  • We wraku bolidu Senny znaleziono zakrwawioną flagę Austrii, którą Senna planował wznieść na podium na cześć Rolanda Ratzenberga, który zginął na tym samym torze dzień wcześniej, podczas kwalifikacji.
  • Podczas wyścigu na torze Imola awarii uległa najprawdopodobniej kolumna kierownicza bolidu Senny. Kierowca uderzył z impetem w betonową ścianę.
  • Senna został wybrany przez ponad dwieście innych kierowców Formuły 1 najlepszym kierowcą wszech-czasów w ankiecie z 2010 roku.
  • Senna był także działaczem humanitarnym, który dyskretnie ofiarował miliony, aby pomóc tym, którzy mieli mniej szczęścia w jego rodzinnym kraju.

Cytaty Ayrtona Senny

„Będąc kierowcą wyścigowym cały czas jesteś narażony na ryzyko. Bycie kierowcą wyścigowym oznacza, że ścigasz się z innymi ludźmi. A jeśli nie wybierzesz swojej szansy, nie będziesz już kierowcą wyścigowym, ponieważ my konkurujemy, konkurujemy o zwycięstwo. A główną motywacją dla nas wszystkich jest walka o zwycięstwo, i nie jest to 3., 4., 5. lub 6. miejsce. Ścigam się, by wygrać, dopóki czuję, że to możliwe.”

„Jeśli kiedykolwiek zdarzy mi się wypadek, który ostatecznie będzie kosztował mnie życie, to mam nadzieję, że nastąpi to za jednym zamachem. Nie chciałbym być na wózku inwalidzkim. Nie chciałbym być w szpitalu cierpiącym na jakiekolwiek obrażenia. Jeśli mam żyć, chcę żyć w pełni, bardzo intensywnie, ponieważ jestem intensywną osobą. Zrujnowałbym moje życie, gdybym musiał częściowo żyć. ”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Instituo Ayrton Senna. Zdjęcie zostało wykorzystane zgodnie z licencją CC BY 2.0.

https://www.imdb.com/name/nm0784389/bio
https://biografia24.pl/ayrton-senna/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ayrton_Senna
https://quotepark.com/pl/autorzy/ayrton-senna/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły