Artur Żmijewski przyszedł na świat w Radzyminie, 10 kwietnia 1966 roku. Jest polskim aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i dubbingowym.


Biografia i życiorys Artura Żmijewskiego

Artur Żmijewski przyszedł na świat 10 kwietnia 1966 w Radzyminie. Uczył się w legionowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej. Studiował później na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1991 roku zadebiutował na teatralnych deskach.

Na przestrzeni lat 1989-1991 Artur Żmijewski był związany pracą w Teatrze Współczesnym, następnie przez rok występował na deskach Teatru Ateneum oraz warszawskiego Teatru Scena Prezentacje. Od roku 1998 Żmijewski jest związany natomiast z warszawskim Teatrem Narodowym.

Artur Żmijewski zdobył zawrotną bo liczbę aż pięciu nagród Telekamera – nie tylko dla najlepszego aktora, bowiem także dla filmów serialowych w których oddawał swe kreacje. Wreszcie, w roku 2004 przyznano Żmijewskiemu prestiżową Złotą Telekamerę.

Zagrał w zawrotnej ilości ponad 50 filmów i seriali, w tym chociażby w kultowych już „Psach” (z roku 1992), również w „Psach II: Ostatniej krwi” (z roku 1994), „Ekstradycji” (z roku 1995), „Demonach wojny wg Goi” (z roku 1998) oraz takich produkcjach jak „Złoto dezerterów” (z roku 1998), w filmie „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (z roku 2006), później w „Katyniu” (z roku 2007), i wreszcie w „Świadku koronnym” (z roku 2007).

Od 1999 roku Artur Żmijewski gra postać w serialu Telewizji Polskiej „Na dobre i na złe” a od roku 2008 jest zaangażowany w kreowanie tytułowej postaci w serialu „Ojciec Mateusz”.

W 1992 przyznano Arturowi Żmijewskiemu w uznaniu zasług na polu aktorskim nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego. W 2010 roku zdobył również nagrodę Wiktora – dla Najlepszego Aktora Teatralnego.

Ciekawostki o Arturze Żmijewskim

  • W 2004 roku, Artur Żmijewski był jednym z reprezentantów Polski w sztafecie, która niosła ogień olimpijski. Biegł wówczas z ogniem 250 metrów. Polacy mieli za zadanie przebiec łącznie 2,5 km.
  • W 2005 roku Artur Żmijewski został odznaczony prestiżowym Złotym Krzyżem Zasługi.
  • Od 2007 roku aktor jest Ambasadorem Dobrej Woli w ramach UNICEF.
  • Wystąpił w wielu rozmaitych kampaniach reklamowych, w takich jak na przykład piwa EB, wody Kazimierska spółki Aquarius; wody Kazimierska spółki Vision Film Distribution, czy też funduszy inwestycyjnych PKO TFI. Zdecydował się później reklamować także kawę Woseba, czy wreszcie ubezpieczenia indywidualne i usługi finansowe Kas Stefczyka SKOK.
  • Prowadził w sumie cztery gale rozdania nagród „Tele Tygodnia”, czyli Telekamer.
  • Od 2009 roku Artur Żmijewski jest Honorowym Obywatelem polskiego miasta Legionowo.

Cytaty Artura Żmijewskiego

„Dla aktora przede wszystkim ma znaczenie to, żeby grać. Żeby nieustannie się gimnastykować. Dotyczy to zresztą każdej dziedziny. Nauczyciel, lekarz czy kierowca bez praktyki wypada z obiegu, bo świat idzie do przodu i wszystko się zmienia. Tak samo jest w przypadku naszego zawodu. Jeżeli się nie gra, to po prostu zatraca się gotowość, która jest potrzebna, żeby grać rzeczy najprzeróżniejsze.”

„Film nigdy nie jest odzwierciedleniem rzeczywistości. To jest zawsze wariacja na temat.”

„Jest wielu aktorów, którzy pomimo że nie są bardzo popularni, należą do wybitnych artystów. Ten brak popularności nie przeszkadza im w tworzeniu, a wręcz w niektórych momentach może nawet pomaga. Brak bagażu w postaci popularności sprawia czasami, że praca jest nieco bardziej komfortowa.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Artur_%C5%BBmijewski_(aktor)
https://muzyka.interia.pl/news-artur-zmijewski-biografia,nId,1632423
https://www.filmweb.pl/person/Artur.Zmijewski/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Artur_%C5%BBmijewski_(aktor)

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły