Aretha Franklin (1942-2018) była popularną amerykańską piosenkarką soulową i bluesową, nazywaną „Królową soulu”.


Aretha Franklin – biografia

Wczesne lata

Aretha Louise Franklin urodziła się marca 1942 r. w Memphis, w stanie Tennessee. Przyszła na świat jako czwarta z pięciorga dzieci, w rodzinie pastora baptystów – wielebnego Clarence’a La Vaughana i piosenkarki gospel Barbary Siggers Franklin.

Jej rodzice rozstali się, kiedy miała sześć lat. Cztery lata później jej matka zmarła na zawał serca. Kierując się chęcią głoszenia dobrej nowiny rodzina przeprowadziła się do Detroit w stanie Michigan. Jej ojciec ostatecznie wylądował w kościele baptystów w Nowym Betel, gdzie zyskał sporą sławę jako kaznodzieja.

Muzyczne dziedzictwo Franklin stało się widoczne już w jej młodym wieku. W dużej mierze była samoukiem, uważana przez wielu za cudowne dziecko. Ta utalentowana pianistka o mocnym głosie zaczęła śpiewać w zborze jej ojca. W wieku zaledwie 14 lat Franklin nagrała niektóre z jej najwcześniejszych utworów, co miało miejce w jej kościele – piosenki zostały wydane przez niewielką wytwórnię jako album „Songs of Faith” w 1956 roku. Podczas jednej z tras koncertowych, zaprzyjaźniła się z mistrzami gospel, takimi jak Mahalia Jackson, Sam Cooke i Clara Ward.

Dzieci i mężowie

Życie w trasie sprawiało, że bardzo szybko dojrzewała, również społecznie, co sprawiło, że w wieku 13 lat po raz pierwszy została matką, rodząc syna Clarence’a. Imienia ojca nie podała, nazywała go Romeo. Drugie dziecko, Edward, przyszło na świat dwa lata później – obaj synowie przyjęli nazwisko Franklin.

W wieku 19 lat wyszła za mąż za swojego menadżera Teda White’a. Trzy lata później na świat przyszedł ich syn, Ted White Junior. Para rozwiodła się po ośmiu latach małżeństwa, które było pełne alkoholu, narkotyków oraz domowej przemocy. Chociaż związek ten negatywnie na nią wpłynął, nie zaprzestała poszukiwać miłości.

Owocem jej kolejnego związku z Kecalfem Cunnighamem jest syn Kecalf Cunningham. Następnie w 1978 roku artystka została żoną aktora, Glynna Turmana. Aretha określała go w wywiadach jako delikatnego i kochającego, jednak po sześciu latach małżeństwa para rozstała się, a powody tego nie są znane do dzisiaj.

Kariera

W wieku 18 lat Aretha rozpoczęła karierę w zakresie muzyki świeckiej jako artystka nagrywająca dla Columbia Records. Chociaż kariera Franklin nie rozkwitła natychmiast, znalazła uznanie i sukces komercyjny po podpisaniu umowy z Atlantic Records w 1966 roku. Hitowe piosenki, takie jak „I Never Loved a Man (The Way I Love You)”, „Respect”, (You Make Me Feel Like) „A Natural Woman”, „Chain of Fools ”, „Think” i „I Say a Little Prayer” umieściły ją obok muzycznych rówieśników, którzy również cieszyli się sukcesami. Pod koniec lat 60. XX wieku Aretha Franklin stała się wreszcie znana jako „Królowa Soulu”.

Aretha Franklin kontynuowała tymczasem nagrywanie albumów, takich jak „I Never Loved a Man the Way I Love You” (1967), „Lady Soul” (1968), „Spirit in the Dark” (1970), „Young, Gifted and Black” (1972), „Amazing Grace” (1972) i „Sparkle” (1976) – zanim jeszcze napotkała problemy ze strony swojej wytwórni.

W 1979 roku podpisała w końcu umowę z Arista Records. Wystąpiła w filmie „The Blues Brothers” z 1980 roku, a to jeszcze przed wydaniem albumów takich jak „Jump to It” (1982), „Who’s Zoomin 'Who?” (1985) i „Aretha” (1986), będąc w absolutnej czołówce stajni Arista. W 1998 roku artystka powróciła na listy Top 40 wraz z wyprodukowaną przez Lauryn Hill piosenką „A Rose Is Still a Rose”; później wydała album o tej samej nazwie, który okazał się być albumem złotym.

Franklin nagrała 112 przebojów, które to znalazły się na liście Billboard, w tym 17 najlepszych singli pop i 20 singli R&B numer jeden. Oprócz powyższych, znane hity Franklin obejmują także „Ain’t No Way”, „Call Me”, „Don’t Play That Song (You Lied)”, „Spanish Harlem”, „Rock Steady”, „Day Dreaming”, „ Who’s Zoomin 'Who” oraz „ I Knew” You Were Waiting (For Me)” (w duecie z Georgem Michaelem). Zdobyła 18 nagród Grammy, w tym pierwsze osiem nagród przyznanych za najlepszą kobiecą wokalizę R&B (1968–1975). Aretha Franklin pozostaje dzięki temu jednym z najlepiej sprzedających się artystów muzycznych wszech czasów, sprzedała bowiem ponad 75 milionów płyt na całym świecie.

Otrzymała liczne wyróżnienia. Została odznaczona Narodowym Medalem Sztuki i Prezydenckim Medalem Wolności. W 1987 roku została pierwszą artystką, która została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Została również wprowadzona do brytyjskiej Music Hall of Fame w 2005 roku i do Gospel Music Hall of Fame w 2012 roku. W 2010 r. Magazyn Rolling Stone umieścił ją na pierwszym miejscu listy „100 największych piosenkarzy wszech czasów” i na dziewiątym miejscu na liście „100 największych artystów wszech czasów”. Z kolei jury Nagrody Pulitzera w 2019 r. przyznało Franklin pośmiertne specjalne wyróżnienie „za jej niezwykły wkład w amerykańską muzykę i kulturę przez ponad pięć dekad”.

Śmierć

12 sierpnia 2018 r. doniesiono, że poważnie chora Franklin została przykuta do łóżka w domu w Detroit, przebywając w otoczeniu rodziny i przyjaciół.

Cztery dni później, rano 16 sierpnia, Franklin przegrała walkę z rakiem trzustki.

Ciekawostki o Arethcie Franklin

  • „Seksualny cyrk” to określenie, które ukuło dwóch wielkich gwiazdorów soulu, w osobie Raya Charlesa i Billy’ego Prestona. Termin opisuje w zaledwie dwóch słowach to, jak swój wolny czas spędzali najwięksi muzycy gospel lat 50. XX wieku. Ich zdaniem Aretha Franklin, jak i inni artyści tego nurtu, najpierw śpiewem wychwalili Boga w kościele, by następnie oddawać się rozwiązłym uciechom cielesnym.
  • Wielebny C. L. Franklin, gwiazdor gospel i ojciec Arethy, znany był z tego, iż okazywał miłość w bezpośredni sposób wielu swoim parafiankom.
  • Aretha Franklin za szkołą nie przepadała, składając ją na ołtarzu występów muzycznych.

Cytaty Arethy Franklin

„Śpiewam realistom. …”

„Upadek miłości jest jak utrata wagi.”

„Wszyscy potrzebujemy i chcemy szacunku, mężczyzny lub kobiety, czarnego lub białego.”

„Kobiety absolutnie zasługują na szacunek. Każdy chce szacunku.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aretha_Franklin
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/11/05/seksualny-cyrk-i-seksualnie-nadaktywna-aretha-franklin/
https://www.rmf.fm/muzyka/dyskografia,387,Aretha,Franklin.html
https://viva.pl/ludzie/newsy/nie-zyje-aretha-franklin-prywatnie-mezowie-dzieci-aretha-franklin-ciekawostki-30773-r3/
https://everydaypower.com/aretha-franklin-quotes/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły