José Antonio Domínguez Banderas przyszedł na świat w hiszpańskiej Maladze 10 sierpnia 1960 roku. Jest hiszpańskim aktorem, reżyserem, producentem filmowym, modelem i piosenkarzem.


Biografia i życiorys Antonio Banderasa

Początkowo Banderas chciał zostać słynnym piłkarzem, niestety na przeszkodzie tych planów stanęła mu poważna kontuzja – już w wieku 14 lat. Wtedy to też całkiem szybko Banderas obrał sobie za życiowy cel karierę aktorską, a to w ślad za obejrzeniem przez niego musicalu Hair. Wstąpił zatem w Maladze do Szkoły Sztuk Teatralnych, aby następnie, w roku 1980 roku, zasłużyć sobie na przyjęcie w poczet madryckiego Teatru Narodowego. W międzyczasie dorabiał jako jako kelner, również pracownik kina i model, a także zwykły sprzedawca sklepu. Na swój debiut aktorski Banderas czekał zaledwie rok czasu, po czym mógł już wystąpić na deskach teatru, w sztuce zatytułowanej „Los Tarantos”. Ten moment oznacza przełom w jego życiu, gdyż jego talent zauważył i postanowił docenić reżyser Pedro Almodóvar, który zaproponował mu później debiutancki występ na dużym ekranie, a to w produkcji filmowej z roku 1982, czyli „Labirynt Namiętności”. Następnie obaj podejmowali współpracę co najmniej owocną, czego efektem był występ Banderasa w thrillerze „Matador” z roku 1986, później w filmie pt. „Prawo Przyciągania” z 1987 roku, czy też „Kobiety na skraju załamania nerwowego” (1988), a także w kryminale z roku 1990 „Zwiąż mnie”. Najwięcej nagród przyniósł Banderasowi natomiast jego występ w filmie „Maska Zorro” (1988), za który dostał nagrodę publiczności w ramach Europejskiej Akademii Filmowej (1997), a wreszcie nominację do słynnego Złotego Globu w kategorii „Najlepszy aktor w komedii lub musicalu”, co miało miejsce w 1999 roku. Warto odnotować, że Antonio Banderas odegrał również rolę dubbingową w bardzo popularnym filmie „Shrek 2” (2004), co też zapewniło mu w 2005 roku nominację do otrzymania nagrody MTV w kategorii „Najlepsza rola komediowa”.

Ciekawostki o Antonio Banderasie

  • Początkowo nic nie pokazywało, że młody Antonio Banderas stanie się w przyszłości wielką gwiazdą światowego kina, piosenkarzem czy też ikoną seksu. Chciał on bowiem zostać dobrym piłkarzem, lecz już w wieku jego 14 lat plan ten pokrzyżowała poważna kontuzja, przez którą plan po prostu nie mógł zostać wykonany.
  • Młody Banderas obejrzał amerykański musical rockowy zatytułowany „Hair”, powstały w 1967 roku. Wówczas to z miejsca ukuł swój plan zostania gwiazdą kina.
  • Zanim otrzymał angaż teatralny i kinowy, a także w jego trakcie, pracował jako kelner w restauracji, również jako pracownik kina, model, oraz sprzedawca w sklepie.
  • Z powodu cenzury politycznej za rządów Francisco Franco młody Banderas został aresztowany przez hiszpańską policję, motywem aresztowania został jego udział w sztuce Bertolta Brechta. Podczas pracy w małym zespole teatralnym, z którym Banderas dawał występy na ulicy, był aresztowany kilkakrotnie.

Cytaty Antonio Banderasa

„Filmy animowane to w ogóle jest specyficzny gatunek. Docierają nie tylko do najmłodszych widzów. Praktycznie każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.”

„Jest wiele podobieństw pomiędzy Hiszpanią a Polską, kraje są podobnej wielkości, obydwa to kraje katolickie. Przyjechałem tutaj i pomyślałem: „ja znam to miejsce, znam ten kraj”, jakbym tu kiedyś był, chociaż oczywiście nie byłem. Bardzo mnie zaskoczyło to uczucie.”

„Może i jestem najsłynniejszy, ale na pewno nie najlepszy.”

„Talent i doświadczenie to nie to samo. Cudownie jest, kiedy jedno łączy się z drugim.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Antonio_Banderas
  • https://www.filmweb.pl/person/Antonio.Banderas/biography
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Antonio_Banderas

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Georges Biard. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły