Annie Lennox jest szkocką piosenkarką, która przyszła na świat w Aberdeen 25 grudnia 1954 roku.


Biografia i życiorys Annie Lennox

Ojciec Annie Lennox pracował w branży okrętowej, zaś jej matka była kucharką. Rodzice przywiązywali do edukacji córki wielką wagę, Annie od dzieciństwa zatem pobierała lekcje gry fortepianowej, później także ćwiczyła na flecie. W 1971 roku Lennox podjęła naukę w londyńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Studiowała tam w klasie muzyki klasycznej. Porzuciła jednak naukę na ostatnim roku. Pracowała następnie jako kelnerka i piosenkarka w klubach. Jednym z klientów Annie Lennox okazał się wówczas być Dave Stewart, który został wkrótce partnerem Annie w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Razem z Peetem Coombesem mogli więc założyć grupę The Catch. Wkrótce poszerzyli skład kapeli zaczynając swe występy pod nazwą: The Tourists. Nagrali takie utwory jak choćby „I Only Want to Be with You” czy też „So Good to Be Back Home Again”. Zespół jednak uległ rozwiązaniu w 1980 roku. Końca okazał się dobiec również związek Annie Lennox i Davida Stewarta, lecz nie zaprzestali współpracy na płaszczyźnie muzycznej, bowiem kontynuowali współpracę zakłądając to wówczas popularny później duet Eurythmics. Już drugi album Eurythmics zatytułowany „Sweet Dreams (Are Made Od This)” okazał się być wielkim sukcesem, a tytułowy singiel zaczął okupować pierwsze miejsca list przebojów. W 1984 roku Annie Lennox zdecydowała się poślubić Randha Ramana, czyli zakonnika zgromadzenia Hare Kryszna. Małżeństwu nie pisane było trwać i rozpadło się już po kilku miesiącach. Eurythmics tymczasem pracowało wydając kolejne płyty, z których legendarną została ta zatytułowana „Be Yourself Tonight”. Z tego albumu pochodzi zaśpiewany w duecie z Arethą Franklin przebój „Sisters Are Doin’ It For Themselves”. Podczas natomiast trasy koncertowej Eutythmics po Japonii, Annie dane było poznać producenta filmowego Uri’ego Fruchtmanna. Para pobrała się w 1988 roku. Para wytrzymała razem 12 lat, po których to się rozwiedli. W ten sposób nadszedł wkrótce rok 1992 i Annie Lennox rozpoczęła swą karierę solową. Wydała całkiem szybko swój pozytywnie oceniony album „Diva”, aby, wbrew wszelkim plotkom, w 1999 roku Dave i Annie mogli reaktywować Eurythmics nagrywając płytę „Peace”. Trzeci solowy album Lennox, „Bare”, wydany w 2003 roku, był już ogromnym sukcesem. Tego samego roku Annie Lennox nagrała piosenkę do filmu „Władca Pierścieni: Powrót Króla” – „In The West”, zdobywając Oscara.

Ciekawostki o Annie Lennox

  • Do tej pory wydała aż siedem albumów solowych.
  • W październiku 2009 roku Annie Lennox otrzymała tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Edynburskim (Szkocja, Wielka Brytania).
  • 31 grudnia 2010 roku Annie Lennox została uhonorowana mianowaniem jej na oficera Orderu Imperium Brytyjskiego, a to w rezultacie jej pracy w organizacjach charytatywnych walczących m.in. z AIDS i biedą w Afryce.
  • Jej autorstwa jest utwór zatytułowany „Love Song for a Vampire”, czyli do filmu F. F. Coppoli „Dracula”.
  • Wystąpiła w dwóch dużych kampaniach reklamowych – w programie „Nick Rocks-Video to Go” stacji telewizyjnej Nickelodeon; oraz w kampanii społecznej „NHO8” przeciwko dyskryminacji par homoseksualnych przez większość Stanów Zjednoczonych.

Cytaty Annie Lennox

„Wydaje się, że ludzkość ma ogromną zdolność do dzikości, brutalności, braku empatii, braku współczucia.”

„Nie jestem świętą. Nie jestem aniołem. Jestem istotą ludzką.”

„Zadaj sobie pytanie: Czy byłeś dzisiaj dobry? Uczyń dobroć swoim codziennym modus operandi i zmień swój świat.”

„Nasi przodkowie są niezbędni w każdej chwili naszego przebudzenia, chociaż większość z nas nie ma nawet najmniejszego pojęcia o swoim życiu, doświadczeniach, trudnościach czy wyzwaniach.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Annie_Lennox
  • https://www.filmweb.pl/person/Annie+Lennox-42384/trivia
  • https://www.brainyquote.com/authors/annie_lennox

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jestElmar J. Lordemann. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły