Anne Elizabeth Applebaum, czy też Anne Elizabeth Sikorska, przyszła na świat w Waszyngtonie 25 lipca 1964 roku. Jest amerykańsko-polską dziennikarką, laureatką Nakrody Pulitzera z roku 2004, publicystką „The Washington Post”. Jest żoną polskiego polityka, Radosława Sikorskiego.


Biografia i życiorys Anne Elizabeth Applebaum

Anne Elizabeth Applebaum jest absolwentką uniwersytetu Yale, będąc również studentką Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz London School of Economics.

Kariera dziennikarska Anne Elizabeth Applebaum rozpoczęła się w 1988, wówczas to bowiem została warszawską korespondentką pisma „The Economist”. Jej to autorstwa została seria artykułów na tematy związane z przemianami społecznymi i politycznymi Europy Wschodniej. Następnie pracowała będąc redaktorem działu zagranicznego tygodnika „The Spectator”, zostając później redaktorem naczelnym tego tytułu – w Londynie. Był rok 1997, kiedy to dziennikarka została w związku z brytyjską kampania wyborczą redaktorem politycznym popularnego „Evening Standard”.

Tymczasem oprócz tego była prowadzącą kolumnę „Foreigners” internetowego magazynu „Slate”, który to w 2004 roku został przejęty przez The Washington Post Company. Następnie, na przestrzeni lat 2002-2006 Applebaum zasilała skład kolegium redakcji „The Washington Post”, tam też była komentatorką polityczną kolumny tygodniowej, która poświęcona jest sprawom zagranicznym. Poza tym zajmuje stanowisko dyrektora projektów o nazwie „Transitions Forum” (na tematy przemian polityczno-gospodarczych) w londyńskim think tanku nazwanego Legatum Institute.

Jej pierwsza książka zatytułowana „Between East & West” („Między Wschodem a Zachodem”) została nagrodzona w 1996 Nagrodą im. Adolpha Bentincka. Natomiast już za wydaną w 2003 książkę „Gułag” otrzymała w 2004 niezwykle prestiżową Nagrodę Pulitzera, a to w kategorii „General nonfiction”. W 2011 została również współautorką książki kucharskiej „Przepisy z mojego ogrodu”.

W 2013 Anne Elizabeth Applebaum uzyskała polskie obywatelstwo. W tym samym roku zdobyła również Cundill Prize, czyli nagrodę, którą odznaczono jej książkę historyczną „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956”.

Ciekawostki o Anne Elizabeth Applebaum

  • Mężem Anne Elizabeth Applebaum jest polski polityk i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, z którym to dziennikarka ma dwoje dzieci i żyje w Chobielinie pod Szubinem.
  • Za wydaną w 2003 książkę zatytułowaną „Gułag” Anna Elizabeth Applebaum otrzymała w 2004 niezwykle prestiżową Nagrodę Pulitzera, w kategorii „General nonfiction”.
  • Dziennikarka jest znawczynią zagadnień i historii Europy Wschodniej, czego dowiodła swą książką historyczną „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956”.
  • Zajmuje kluczowe stanowisko, mianowicie dyrektora projektów o nazwie „Transitions Forum” (na tematy przemian polityczno-gospodarczych) w londyńskim think tanku nazwanego Legatum Institute.

Cytaty Anne Elizabeth Applebaum

„W nowoczesnej Europie duże sportowe imprezy to niemal jedyna okazja, kiedy możesz krzyczeć nazwę swojego kraju bez zażenowania.”

„W Warszawie mi się podobało, w Moskwie nie. Od razu wiedziałam, że to jest inny świat, że to nie jest ZSRR, że tu jest Europa. Była tu jakaś energia i entuzjazm, którego w Rosji nie było i nadal nie ma.”

„Partia Republikańska straciła zainteresowanie ludźmi o umiarkowanych poglądach, którzy żyją we współczesnej Ameryce w społecznościach bardziej zróżnicowanych kulturowo, bardziej otwartych, bardziej tolerancyjnych.”

„Jeśli łotry i kanalie starego systemu pozostają bezkarne, nie ma żadnych szans, by dobro zatriumfowało nad złem.”

„Dynamika demograficzna skazuje republikanów na trwałą klęskę, jeśli jako partia znów nie staną się „parasolem” dla różnych grup i interesów społecznych. Dziś nastąpiło zaciśnięcie, zawężenie ich elektoratu, a biali mężczyźni nie są już w Ameryce polityczną większością. Właściwie to drugą kadencję zapewniła Obamie ta społeczna klęska republikanów – bardziej niż skuteczność jego własnej prezydentury.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Anne_Applebaum
  • https://www.goodreads.com/author/quotes/64761.Anne_Applebaum

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Hb19821970. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły