Anna Grodzka przyszła na świat w Otwocku 16 marca 1954 roku. Nazywała się wówczas Krzysztof Bogdan Bęgowski. Jest polską działaczką społeczną, przedsiębiorcą i politykiem, współzałożycielką Fundacji Trans-Fuzja, posłanką na Sejm VII kadencji.


Biografia i życiorys Anny Grodzkiej

Swą edukację ukończyła wraz ze studiami w dziedzinie psychologii klinicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskała także stopień wojskowy, służąc jako starszy sierżant, czy wreszcie podchorąży rezerwy. W czasach PRLu była członkiem ZSP (Zrzeszenia Studentów Polskich) oraz PZPR. Od 1984 pracowała w firmie Alma Press, później jako dyrektor tego przedsiębiorstwa.

Po roku 1989 podejmowała własną działalność gospodarczą w branży wydawniczej, poligraficznej i reklamowej, również jako producent wykonawczy drugiego sezonu serialu z roku 2005 pt. „Defekt”. Była zasiadającą w radzie nadzorczej Radio dla Ciebie, w latach 2003-2006.

Politycznie działała na początku w Socjaldemokracji RP, następnie w warszawskim SLD. Była też członkinią Stowarzyszenia „Ordynacka”. Wreszcie nadszedł rok 2011 i wybory do Sejmu RP, podczas których Anna Grodzka kandydowała z listy wyborczej Ruchu Palikota, zajmując pierwsze miejsce. Uzyskała mandat poselski. W Sejmie VII kadencji działała jako wiceprzewodnicząca klubu poselskiego Ruch Palikota, a co za tym idzie, była członkinią Parlamentarnej Grupy Kobiet oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Później została członkinią Twojego Ruchu, wkrótce jednak przechodząc do Ruchu Zielonych, ale pozostała w TR do momentu jej wykluczenia w 2014 roku.

Anna Grodzka w efekcie swych działań wystąpiła z Partii Zielonych, nie ubiegając się już o reelekcję w 2015 roku.

Ciekawostki o Annie Grodzkiej

  • W wyborach prezydenckich 2015 roku Anna Grodzka zarejestrowała swój komitet wyborczy, jednak nie zdołała zebrać minimalnej liczby 100 tys. podpisów, które umożliwiają wystartowanie w tych wyborach.
  • Tygodnik „Polityka” uznał Anne Grodzką za jednego z kilkunastu „najlepszych posłów” VII kadencji Sejmu.
  • Anna Grodzka zasiadała podczas stanu wojennego w egzekutywie podstawowej organizacji partyjnej na UW.
  • Została pierwszą w Polsce i pierwszą w Europie osobą transseksualną wybraną do parlamentu na szczeblu krajowym.

Cytaty Anny Grodzkiej

„W Polsce narasta rozwarstwienie, jest coraz więcej ludzi, którzy za pracę dostają pieniądze, które nie pozwalają utrzymać rodziny.” ‪

„Brakuje wspólnych unijnych instytucji, wspólnej polityki międzynarodowej, wspólnego myślenia o polityce społecznej, wspólnego systemu pobierania podatków. Wobec Rosji, Afryki, USA i innych krajów oraz kontynentów Unia powinna prezentować spójną politykę, a nie podziały, jak dzieje się teraz, gdy na przykład na Ukrainę jedzie raz Sikorski, a innym razem Merkel i Hollande. Dla Putina to jest wyraźny sygnał, że nikt nie będzie się nim przejmował, że w UE nie ma spójności, więc może robić, co chce.”

„Wcale nie jest tak, że jest kobieta i mężczyzna. Płeć jest oceniana przez naukowców na 10 albo i 12 poziomach, a żaden z nich nie jest zero-jedynkowy. Rodzą się też np. dzieci interseksualne, których płci nie można określić. Przy okazji warto zauważyć, że pani Pawłowicz nie ma dzieci. Ciekawa jestem, czy badała swoje geny. (…) Bo przy niewrażliwości na androgeny bardzo często osoba z kariotypem XY rozwija się w kierunku kobiecym, czyli po prostu jest kobietą, ale jej kariotyp jest męski.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • Radek Oliwa (Flickr)
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Grodzka
    • http://www.newsweek.pl/polska/po–psl–sld-i-pis-krytykuja-kandydature-anny-grodzkiej-na-marszalka-sejmu,100976,1,1.html
    • https://www.filmweb.pl/person/Anna+Grodzka-1603312/biography

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły