Anna Czerwińska przyszła na świat w Warszawie 10 lipca 1949 roku. Jest polską alpinistką i himalaistką, zdobywczynią Korony Ziemi i sześciu ośmiotysięczników.


Biografia i życiorys Anny Czerwińskiej

Brała udział w wyprawach wspinaczkowych z takimi chociażby jak Wanda Rutkiewicz i Krystyna Palmowska. Jako doktor nauk farmaceutycznych, w swym zawodzie jednak nie pracuje – porzuciła bowiem ten zawód dla gór, które należą do jej największej pasji. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą, która polega na sprowadzaniu z Indii ubrań, biżuterii oraz innych orientalnych produktów.

Zainteresowanie Anny Czerwińskiej pasją wspinaczkową rozpoczęło się wraz z rokiem 1969. To od tej pory właśnie Czerwińska podejmuje wspinaczkę górską, głównie jako członkini zespołów kobiecych. Z Krystyną Palmowską Czerwińska tworzyła zgrany team i to wraz z nią potrafiła dokonać wielu przejść aż do momentu, w którym wycofała się z wspinania się. Początkowo zajmowała się taternictwem, później natomiast zainteresowała się górami wyższymi, takimi jak Alpy, Himalaje, czy też Karakorum. Po 1990 wycofała się z tych najwyższych gór aby wrócić do nich w 1997.

Pod koniec maja roku 2000 roku Anna Czerwińska jako druga Polka po słynnej z wspinaczki Wandzie Rutkiewicz zdołała stanąć na szczycie góry Mount Everest. W latach 90. zdobywała nie tylko to, bowiem stawała na kolejnych najwyższych szczytach kontynentów. Wejściem na Everest sfinalizowała zdobycie Korony Ziemi, a to jako drugi Polak po słynnym Leszku Cichym. W momencie wejścia na Everest była jednak kobietą najstarszą wiekiem, która zdołała stanąć na tym szczycie.

Anna Czerwińska jest autorką wielu artykułów prasy górskiej (m.in. na łamach „Taternika”), a także jest autorką kilkunastu książek.

Ciekawostki o Annie Czerwińskiej

  • Anna Czerwińska jest doktorem nauk farmaceutycznych.
  • Jest autorką aż dziewięciu pozycji książkowych.
  • W 2004 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.
  • Jest honorową członkinią Polskiego Związku Alpinizmu.
  • 9 grudnia 2003 postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Anna Czerwińska została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, w nagrodę za popularyzowanie tego sportu.

Cytaty Anny Czerwińskiej

„W początkach mojego wspinania właśnie ocieranie się o śmierć, to ostrożne zaglądanie na drugą stronę, fascynowało mnie bardziej niż góry. Później zrozumiałam, że było to głupie. Żadna przygoda nie jest warta utraty życia. Długa lista moich przyjaciół pozostałych na zawsze w górach przeczyła jednak temu twierdzeniu.”

„Nie chciałabym działać na wyprawach, podczas których ludzie nie dbają o siebie. Część uroku gór polega na tym, że robi się coś razem. Są słabości, niedociągnięcia, wszystko dociera się na bieżąco. Nikt nie zakłada, że osłabnie na 8 tysiącach metrów, ale… Czasem wystarczy słowo, poklepanie po ramieniu, wpięcie w poręczówki i słabnący odnajduje siłę, by iść. Często ratujemy tak życie.”

„Poznałam wiele gór wysokich, a jednak właśnie Nanga Parbat długo nie pojawiła się w moich planach. Dlaczego? Wydaje mi się, że przez te wszystkie lata nie miałam dość odwagi, by zaatakować szczyt owiany sławą wywodzącą się z wielu tragedii. Może lękałam się przegranej? Może wolałam uniknąć konfrontacji?”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Czerwi%C5%84ska
  • https://www.filmweb.pl/person/Anna+Czerwi%C5%84ska-1548322/trivia
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Anna_Czerwi%C5%84ska

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Ralf Lotys. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 4.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły