Anita Lipnicka przyszła na świat w Piotrkowie Trybunalskim 13 czerwca 1975 roku. Jest polską piosenkarką, autorką tekstów oraz modelką. Jest jedną z najpopularniejszych polskich solistek, której sprzedaż płyt przekroczyła nakład dwumilionowy.


Biografia i życiorys Anity Lipnickiej

Już w podstawówce pociągała ją muzyka – uczyła się wtedy śpiewu i gry na skrzypcach. Mając natomiast zaledwie 15 lat podjęła karierę modelki w Tokio. Jednak w liceum postanowiła postawić nie na modeling, a na muzykę. Na trop Varius Manx wpadła w roku 1993 i to w tamtym jeszcze roku zespół zechciał nagrać z nią parę utworów. W efekcie Varius Manx razem z Anitą Lipnicką nagrał album pt. „Emu”. Wiosną 1994 roku płyta okazała się pokryć platyną. Natomiast w Sopocie roku 1994 grupa zdobyła Grand Prix, a także prestiżową Nagrodę Dziennikarzy. Zespół okrzyknięto wreszcie Debiutem 1994 roku.

W kwietniu 1995 roku ukazał się drugi album grupy pt. „Elf”, który pokrył się podwójną platyną, a zespół dostał aż trzy Fryderyki. Lecz później już Lipnicka postanowiła, że pójdzie drogą solową. Ta przygoda rozpoczęła się wyjazdem Lipnickiej do Londynu. Brała tam lekcje tańca, uczyła się angielskiego i nagrała swój pierwszy album solowy pt. „Wszystko się może zdarzyć”, która wyszedł w 1996 roku i który sprzedał się w ilości prawie 400 tys. egzemplarzy. Kolejna solowa płyta otrzymała tytuł „To co naprawdę”. Artystka nagrała ten album również w Anglii, a ukazał się w czerwcu 1998 roku. 2000 rok oznaczał natomiast kolejny dobry album pt. „Moje oczy są zielone”, lecz nagrany już w Sulejówku.

„Nieprzyzwoite piosenki” była pierwszą płytą Anity Lipnickiej i Johna Portera, ukazując się w listopadzie roku 2003. Pozycja ta zyskała wiele nagród, w tym status Złotej Płyty, ale i m.in. Fryderyka 2003 – w kategorii „Najlepszy album”.

15 września 2005 roku, w Słowenii, wydana została druga płyta duetu pt. „Inside Story”. Natomiast „Goodbye”, czyli album trzeci, i ostatni duetu, ukazał się z początkiem 2008 roku. Po jego wydaniu Anita Lipnicka powróciła do solowej kariery wydając 13 listopada 2009 roku longplay pt. „Hard Land Of Wonder” i próbując jednakowoż swych sił jako producent.

2 października 2013 roku doczekała się swej premiery polskojęzyczna jej płyta „Vena Amoris”, co oznaczało automatycznie trasę promującą ten krążek.

Ze związku z Johnem Porterem pochodzi córka Lipnickiej – Pola (urodzona w roku 2006). W czerwcu 2015 roku pojawiło się doniesienie prasowe informujące o rozstaniu Lipnickiej z Porterem.

Ciekawostki o Anicie Lipnickiej

  • Od 2012 roku Anita Lipnicka toczy swój bój z chorobą, którą jest guz ślinianki przyusznej.
  • Początkowo artystka związana była z popularną grupą Varius Manx, z którą udało jej się nagrać dwie ważne płyty, mianowicie „Emu” (1994) oraz „Elf” (1995). Oba albumy zostały prędko wielkim sukcesem komercyjnym.
  • Jej debiutancki longplay pt. „Wszystko się może zdarzyć” zdobył zawrotny status trzykrotnej platynowej płyty.
  • Anita Lipnicka zdobyła również Fryderyka w kategorii Album Roku Pop, a jej singel zatytułowany „Bones of Love” został świetnym przebojem.
  • Była w związku z Johnem Porterem, z którego urodziła się ich córka Pola.

Cytaty Anity Lipnickiej

„Mam wrażenie, że w moje jedno życie zmieściłam kilka żyć… I trudno mi się dziś odnieść do tamtej przeszłości, i znaleźć punkty zbieżne z osobą, którą wtedy byłam. Ostatnio segregowałam stare płyty CD – byłam ciekawa, które z moich ówczesnych fascynacji muzycznych przetrwały próbę czasu. Wyrzuciłam wszystko, zostawiłam jedynie albumy Sade i Simply Red. Widać, bardzo się zmieniłam przez te 20 lat.”

„Śpisz,
staram się oddychać szeptem.”

„Twój śmiech zawstydza cię,
więc wolisz nie śmiać się niż chwilę śmiesznym być.”

„Wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń,
gdy tylko czegoś pragniesz,
gdy bardzo chcesz, wszystko może zdarzyć się.”

„Zanim ukradniesz jej
ostatni kolor ze snów…
zabierz jej z ręki nóż.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Anita_Lipnicka
  • https://www.gala.pl/artykul/anita-lipnicka-wiem-z-doswiadczenia-ze-terapia-pomaga-wywiad
  • https://www.tekstowo.pl/piosenki_artysty,anita_lipnicka.html

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org.  Autorem jest Reytan. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły